Na prvních stránkách zprávy vidíme, že zářijová čísla jsou velmi srovnatelná se srpnovými.
Útočníci se sídlem v Íránu opustili přední příčky našich žebříčků a vidíme, že nyní adresy ze Spojených států amerických vedou v záznamech incidentů s minipoty HTTP. Opět stoupá obliba některých portů používaných pro neznámé služby, zejména to jsou porty 33113 a 62534. Stále nevíme, co by za nimi mohlo být.
Středoškoláci zazářili: Hackathon otevřených dat plný kreativity a inovací
Každý podzim v sušickém gymnáziu probíhá Odborná konference a hackathon otevřených dat Plzeňského kraje. Ani tento rok tomu nebylo jinak a ve dnech 20.- 21. října 2023 předal pomyslný klíč od gymnázia místní ředitel Ivan Kratochvíl organizátorům hackathonu v čele s Karlem Rejtharem. A zástupce sdružení CZ.NIC, které dlouhodobě podporuje otevírání dat v České republice, u toho nemohl chybět.
Krátké vlny: Velké změny ve Vysočanech aneb ČTÚ v novém kabátě
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo v krátkém sledu meziresortní připomínková řízení k dvěma zákonům, které výrazně upravují kompetence Českého telekomunikačního úřadu.
Internetové sítě v EU a Česku
Na konci září vydala Evropská komise zprávu “Broadbandové pokrytí 2022″, která obsahuje srovnání rozvoje vysokorychlostních sítí elektronických komunikací mezi lety 2021 a 2022. Jak si stojí EU a Česká republika? Zpráva slouží pro porovnání jednotlivých členských států při plnění cílů stanovených v politickém programu Digitální dekády. Konkrétně se jedná o cíl „Gigabitové připojení pro všechny do roku 2030“ a „alespoň 5G ve všech obydlených oblastech“.
Myš je pro kočku: Webové aplikace
Prohlížeče jsme probrali horem spodem, teď si řekneme, jak si zpříjemnit život u některých webových aplikací.
Pár drobností
Předesílám, jsem si vědom, že povídám pouze o Firefoxu a Chromu. Sám jsem byl milovník Opery. Ale pokud máte jiný než majoritní prohlížeč, pravděpodobně víte, co chcete, máte-li Edge, tak je to jen Chrome v barvách Microsoftu. A samozřejmě, máte-li ještě Internet Explorer, není vám pomoci. Na začátek pár malých tipů.
Výsledek veřejné konzultace o budoucnosti evropských telekomunikací
Po nekonečně dlouhé době včera Evropská komise zveřejnila výsledek „průzkumné konzultace“, která proběhla na jaře na téma budoucnost sektoru elektronických komunikací a jeho infrastruktury. Samotná konzultace byla kritizovaná odbornou veřejností za své některé manipulativní otázky a pro své příliš prooperátorské zaměření. Obecně byla považovaná za další krok legitimizující zavedení institutu dodatečných plateb, které by mohli operátoři účtovat velkým poskytovatelům obsahu. Naštěstí zveřejněné výsledky ukazují, že Evropská komise se rozhodla nenasměrovat budoucnost evropských telekomunikací touto kontroverzní cestou. Prozatím.
Je za námi první měsíc bezpečnostního testování organizací pracujících s dětmi a mladistvými
Možná jste v září zaznamenali, že Safer Internet Centrum Česká republika a Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ spouštějí novou službu, která si klade za cíl pomoci zlepšit bezpečnost webů, sítí a aplikací, jež mohou obsahovat citlivé informace.
Řešení únikovky z LinuxDays 2023
Jsem moc rád, že naše sdružení aktivně pomohlo k obnově covidem přerušené tradice největšího setkání Linuxářů v republice – LinuxDays. Podle zájmu, který byl srovnatelný s posledním „normálním“ rokem 2019, bych řekl, že se záměr obnovy vydařil nad očekávání a poklonu za to je třeba vyseknout Hodymu a všem jeho spolupracovníkům! Víkendová konference byla ale plná nejen lidí, prezentací a stánků, ale objevily se i soutěže, které program doplňovaly. A protože i my v CZ.NIC jsme hraví, připravili jsme pro účastníky také svoji hru – únikovku.
Krátké vlny: Kybernetické útoky, drony a propaganda aneb Zpráva vojenského zpravodajství za rok 2022
Vojenské zpravodajství zveřejnilo svoji Výroční zprávu za rok 2022. Jen na úvod zopakování základní terminologie. Vojenské zpravodajství je jednotnou ozbrojenou zpravodajskou službou České republiky, která jako jediná česká zpravodajská služba integruje jak rozvědnou, tak kontrarozvědnou činnost. Tím se liší od ostatních dvou českých zpravodajských služeb. Bezpečnostní informační služba je civilní kontrarozvědnou tajnou službou (služba operuje v Česku a chrání náš stát před cizími agenty) a Úřad pro zahraniční styky a informace, která má operovat pouze v zahraničí. Veřejné části jejich výročních zpráv dávají nám obyčejným smrtelníkům možnost nahlédnout na hlavní aktivity, na které se služby daný rok zaměřovaly.
Myš je pro kočku: Webové stránky
Pokračujeme v přehlídce méně známých ovládacích prvků prohlížečů. Začneme ještě jednou skákáním po tabech.