CZ.NIC se už po několik let účastní projektu DITL (A Day in the Life of the Internet), tedy volným překladem „Den života Internetu“, který je zastřešen organizacemi CAIDA a OARC. Účelem projektu je shromáždit datový provoz kořenových jmenných serverů a TLD autoritativních jmenných serverů z co nejvíce zdrojů a poskytnout tak možnost výzkumníkům zkoumat různé aspekty chování Internetu.
V letošním roce proběhl sběr dat v dubnu a trval dva dny. Využili jsme tedy nasbíraných dat a provedli analýzu českých resolverů na úroveň jejich zabezpečení z pohledu útoku typu otráveni „cache“ paměti DNS resolveru. Přesněji jsme zkoumali, jaké zdrojové porty daný DNS resolver používá u dotazů na autoritativní jmenné servery české domény .CZ. Pokud by resolver používal pořád stejný port (statický) či porty z posloupnosti (sekvenční), byl by velice snadno náchylný na Kaminského verzi DNS útoku na otrávení paměti DNS resolveru. Tím „snadno“ je myšleno útok v rámci sekund či minut bez potřeby náročného HW či velkokapacitního pásma pro připojení k Internetu. Raději ještě připomeneme, že pod pojmem otrávení paměti DNS resolveru si čtenář může představit situaci, kdy namísto své oblíbené webové stránky může být přesměrován na falešnou stránku útočníka a to změnou IP adresy k doméně v paměti jim používaného DNS resolveru.
A konečně se dostáváme k číslům. Z celkového počtu 32 408 českých DNS resolverů je snadno napadnutelných 6 519 serverů, což je 20.12 %. S ohledem na fakt, že už pěknou řádku let jsou k dispozici verze DNS serverů s pseudonáhodně generovanými zdrojovými porty, by mnozí z nás čekali toto číslo o něco nižší. Z výše uvedeného počtu napadnutelných serverů používá statické porty 4 017 serverů (12.40 %) a sekvenční porty 2 502 (7.72 %) serverů.
Dalším zajímavým údajem je procentuální zastoupení těchto snadno napadnutelných resolverů v celkovém provozu českých DNS serverů na .CZ domény a to je 12.15 %. Z něhož 10.76 % jsou resolvery používající statické a 1.39 % sekvenční porty. Dvanáct procent není zanedbatelných a proto už nyní CZ.NIC připravuje určité kroky pro zvýšení bezpečnosti uživatelů těchto DNS resolverů.
Výše uvedené statistiky napomáhají mapovat situaci zabezpečení DNS v České republice a proto budou ke konci roku 2011 doplněné ještě o analýzu DNSSEC; informace jsou pravidelně uveřejňovány na stránkách labs.nic.cz.
Emanuel Petr, Laboratoře CZ.NIC
Dodatek: Své DNS servery můžete otestovat webovým testem Web-based DNS Randomness Test nebo z příkazového řádku porttest.dns-oarc.net.
Registrátorské „prázdniny“ pokračují
Když jsme na konci července připravovali článek o letní aktivitě registrátorů domén, naznačil kolega v jeho závěru, že to možná není vše, co nás z jejich strany v blízké době potká. A nespletl se. V ZONERu a Active24 probíhalo toto léto asi trochu jinak než u většiny z nás.
Vezmu to chronologicky. Hned na začátku srpna oznámil registrátor ZONER automatické zavedení DNSSECu pro všechny u něj nově zaregistrované domény .CZ. DNSSEC samozřejmě není povinností. Zákazník si může podepsání DNS záznamů u domény kdykoliv zrušit. Ukažte mi ale zodpovědného držitele domény, který by to dobrovolně udělal :). Možnost nechat si zdarma zavést DNSSEC ale neplatí jen pro nové domény. Tuto funkci si mohou zapnout i ti stávající.
Druhý letní projekt spatřil světlo světa právě dnes. Active24 totiž právě oznámil spuštění aplikace sloužící registraci a obsluze domén .CZ. Jednu takovou jsem tu už před časem recenzoval, jednalo se o aplikaci určenou pro majitele zařízení iPhone. Tentokrát se jedná o aplikaci pro majitele mobilů s operačním systémem Android. Kromě registrace domén umožňuje tento program také nastavovat nameservery a u domén .CZ potom i ID držitele, administrativní kontakt a KEYSET.
Martin Peterka
Ředitel ICANNu ohlásil svůj odchod
Celkem nedávno jsem glosoval, že v organizaci ICANN došlo ke změně na postu předsedy představenstva. Jako jeden z nejbližších úkolů pro Steva Crockera jsem zmínil i revizi kontraktu stávajícího ředitele Roda Beckstroma. Jak se zdá, tento úkol je už splněn, protože Rod ohlásil, že po skončení svého tříletého období nebude ve funkci pokračovat. Tento okamžik nastane zhruba za rok, 1. července 2012. Bylo v podstatě veřejným tajemstvím, že mezi těmito dvěma muži nepanuje absolutní harmonie. A jak už jsem na stránkách tohoto blogu naznačoval, Rod nebyl v komunitě přijat jednoznačně kladně, a proto se tento krok dal očekávat. Tímto ovšem stojí před Stevem a jeho kolegy z představenstva úkol nový a to výběr nového ředitele. Vzhledem k tomu, že Rod byl člověk z ryze komerční sféry, troufnu si tvrdit, že tentokrát budou podmínky výběrového řízení na nového ředitele více přát lidem ze současné komunity kolem ICANNu a že novým ředitelem bude nějaká známá tvář z tohoto prostředí. Každopádně přeji představenstvu šťastnou ruku při volbě.
Ondřej Filip
Bitsquatting
Najskôr sa už každému podarilo spraviť preklep v názve domény pri ručnom písaní do browseru a dostať sa na doménu zaregistrovanú „typosquatterom“, aby využil preklep k nejakému zisku (typicky reklamy). Artem Dinaburg prezentoval na konferencii Defcon 19 zaujímavú variantu nazvanú bitsquatting.
Bitsquatting je založený na predpoklade, že v počítačoch pripojených k internetu dochádza občas vplyvom tepla, elektromagnetického žiarenia apod. k chybe, ktorá prehodí v pamäti niektorý bit. Takáto bitová chyba nastáva veľmi zriedkavo, preto na „zmysluplné“ využitie sa musí jednať o mimoriadne často dotazovanú doménu.
Dinaburg si zaregistroval niekoľko variant populárnych domén s jedným prehodeným bitom, ktorý je na klávesnici ďaleko od originálneho znaku (napr. mic2osoft.com s prehodeným 7. bitom v znaku ‚r‘, aby sa to jednoduchšie odlíšilo od typosquattingu) a sledoval 7 mesiacov príchodzie dotazy. Za toto obdobie prišlo 52 317 dotazov z 12 949 unikátnych IP adries, čo je dosť malý počet oproti chybám z preklepov. Relatívne nízky počet je očakávateľný kvôli nízkej pravdepodobnosti výskytu bitovej chyby. Nasledujúci graf ilustruje rozloženie počtu spojení od unikátnych IP počas meraného obdobia:
Okrem troch anomálií (označených v grafe A, B, C) je počet IP za deň celkom rovnomerný. Prvé dva extrémy (A, B) podľa autora vznikli chybou cache priamo v infraštruktúre spoločnosti Zynga (tvorca hry Farmville), za posledný (označený C) je zodpovedná proxy alebo DNS resolver spoločný pre menšiu sieť.
Koncept vzbudil miernu nedôveru, pretože je celkom ťažké dokázať, že sa jedná o bitovú chybu a nie o zvláštny preklep alebo aktivitu skriptu, ktorý enumeruje domény. Asi najlepší argument podporujúci Dinaburgove tvrdenie sú rozdiely medzi dotazovanou doménou a HTTP Host hlavičkou: 3 % HTTP spojení na bitsquat domény obsahujú Host hlavičku odpovedajúcu pôvodnej („nebitsquatovej“) doméne, čomu pri typosquattingu nedochádza. Naviac v jeho príkladoch obsahujú bežne HTTP spojenia aj Referer.
Niektoré komentáre namietali, že pri podobných „náhodných“ chybách by neboli schopné počítače pracovať. V skutočnosti si človek takú chybu skôr vôbec nevšimne. Zhodou okolností som asi pred 15 rokmi robil experiment, ako sa PC vysporiada s chybami v RAM. Na starších PC bolo možné preprogramovať cez časovač frekvenciu obnovy pamäte (DRAM refresh). DRAM refresh zaručuje, že pamäť „nevybledne“ (nestratí sa z kondenzátorov náboj). Po znížení frekvencie refreshu trvalo rádovo minúty, než boli chyby človekom viditeľné (refresh je rádovo mikrosekundy až milisekundy). Prvé viditeľné chyby boli zmeny zobrazovaných znakov, logické chyby v aplikáciách a nakoniec pád systému. Podobne Dinaburg zachytil prípady havarujúcich Windows strojov, ktoré odosielali chybové hlásenia na bitsquat domény.
Ďalšie informácie k bitsquattingu sa dajú nájsť v Dinaburgovej prezentácii a článku.
Ondřej Mikle, Laboratoře CZ.NIC
Další zlepšení komunikace registru domén
Od 1.srpna jsme v registru domén začali zasílat novou zprávu s informacemi o datech jednotlivých zákazníků. Jde o e-mail, který se posílá na adresy kontaktů a obsahuje žádost o kontrolu údajů. Generuje se automaticky, jedenkrát za rok, a to pro ty kontakty, které mají dva měsíce do „výročního data“ jejich vzniku. Pokud jste tedy svůj kontakt v registru vytvořili 1. října kteréhokoliv roku, už jste tento e-mail dostali.
Tímto krokem chceme přispět k ještě lepší kvalitě dat v registru. Dva měsíce před výročním datem nebylo zvoleno náhodně – vycházíme z toho, že většina zákazníků si zároveň s kontaktem registrovala i doménu, která tedy bude v daný den expirovat. A pokud si zákazník dva měsíce před tímto datem údaje u kontaktu opraví, prodloužení domény proběhne bez problémů.
Také chceme, aby zákazník byl lépe informován o tom, jaké domény (a nejenom ty) vlastně v našem registru má. Proto mu v tomto e-mailu přikládáme také seznam domén (sad jmenných serverů a sad klíčů), ke kterým je tento kontakt přiřazen. Každý tak má možnost zároveň s kontrolou svých údajů zjistit i to, kde všude je vlastně tento kontakt uveden (případně kde není ;-).
Oprava údajů se provádí prostřednictvím registrátorů – proto v tomto e-mailu (na rozdíl od všech ostatních e-mailů, které zasíláme) dáváme určenému registrátorovi kontaktu možnost do komunikace vstoupit. E-mail může doplnit svými informacemi (jak ho může zákazník kontaktovat apod.); e-mail může být také odeslán s reply-to adresou registrátora. Pokud na něj tedy v takovémto případě odpovíte, dostane se rovnou do správných rukou.
Zákazníka ale nechceme zbytečně opravovat. Pokud tedy v uplynulých dvou měsících (před plánovaným odesláním tohoto e-mailu) provedl u kontaktu nějakou změnu, tuto naši žádost už nedostane. Na řadu přijde znovu za rok.
Dosavadní zkušenosti po týdnu odesílání jsou víceméně pozitivní. Za zákaznickou podporu CZ.NIC mohu konstatovat, že jsme až na jednu nebo dvě výjimky nezaznamenali prakticky žádnou vyloženě negativní reakci. Naopak nám adresáti těchto e-mailů často odpoví i v případě, že jejich údaje jsou v pořádku a není tedy potřeba nijak reagovat. Ani od registrátorů, kteří se zapojili se svými texty a adresami, v tuto chvíli nemám žádnou negativní reakci. Doufejme tedy, že takhle nám to vydrží i nadále.
Na závěr jedno číslo, které vás možná překvapí a možná ne – průměrně každý den odešleme 1730 těchto e-mailů.
Martin Peterka
Červencové alokace táhla Francie
Zatímco červen byl v IPv4 alokacích v evropském regionu velice chudý, v červenci si tento kontinent vše vynahradil. Evropa se s více než sedmi milióny adresami postarala o téměř tři čtvrtiny světové spotřeby. To je trochu překvapivé, protože právě v evropském regionu vstoupila 1. 7. v platnost přísnější alokační pravidla. Je ovšem možné, že provedené alokace byly zahájeny ještě v dřívějším období. Celková světová spotřeba adres dosáhla téměř 10 miliónů; druhým regionem z hlediska spotřeby byla Latinská Amerika. Ostatní tři regiony byly z hlediska alokací téměř nevýznamné. Celou situaci zachycuje následující graf.
Dlužno podotknout, že evropské tempo značně ovlivnila více než čtyř miliónová alokace společnosti Bouygues Telecom. Vzhledem k tomu, že dle pravidel z června by měly být adresy přiděleny na maximálně šest měsíců dopředu, musí tato společnost pracovat na nějakém skutečně velkém projektu. Jinak si to neumím vysvětlit. Druhou největší alokaci provedla mexická společnost Uninet S.A. de C.V., v jejím případě šlo o cca jeden milión adres. Tyto dvě alokace tedy tvořily více než polovinu celkové spotřeby, bez nich by byl červenec podprůměrný.
Bohužel, žádný výrazný impulz nedostaly IPv6 alokace a tak v červenci došlo k očekávatelnému prázdninovému zpomalení. Bylo provedeno 149 alokací, z toho Česká republika zaznamenala tři a ostatní země V4 alokovaly po dvou. Situace je vidět na následujícím grafu.
Kvůli tomuto výraznému francouzskému příspěvku nedošlo k zásadnímu posunu předpokládaného data konce IPv4 adres v Evropě. Stále by se tak mělo stát na přelomu února a března příštího roku.
Ondřej Filip
Okurková sezóna neplatí pro mojeID
Obecně platí, že se v létě nic neděje; jsou prázdniny, dovolené, okurková sezóna jede na plné pecky. Pořekadlo o tom, že výjimka potvrzuje pravidlo ale platí i v létě a v tomto případě pro společnost ZONER software a registrátora domén KRAXNET. Obě jmenované firmy totiž nedávno oznámily zavedení služby mojeID do svých systémů.
V případě ZONERu se jedná o implementaci mojeID do služby inPage, která nabízí moderní systém pro snadné vytvoření a správu webových stránek včetně e-mailu, registrace domény a e-shopu. Jak je uvedeno v dnešní tiskové zprávě, majitelé stránek mohou autorizaci pomocí mojeID jednoduše zapnout v administraci a zákazníkům tak usnadnit nakupování bez zdlouhavého vyplňování objednávkového formuláře. MojeID může od července na plno využívat více než 2 000 uživatelů služby inPage.
Dalším, kdo v nedávné době zavedl mojeID pro své zákazníky, je registrátor domén a poskytovatel webhostingu, společnost KRAXNET. Ta se tak stala už druhým registrátorem, který mojeID implementoval. Zákazníci KRAXNETu se s mojeID mohou setkat na www.xnet.cz. Do budoucna plánuje tento registrátor používat mojeID i pro autorizaci požadavků na změnu údajů v rejstříku domén.
Toto léto tedy zdá se mojeID přeje. Pevně věříme, že to nebyly poslední novinky co se této služby týče, a že nás „okurková sezóna“ dokáže letos ještě příjemně překvapit.
Vilém Sládek