Zabezpečení českých DNS resolverů

CZ.NIC se už po několik let účastní projektu DITL (A Day in the Life of the Internet), tedy volným překladem „Den života Internetu“, který je zastřešen organizacemi CAIDA a OARC. Účelem projektu je shromáždit datový provoz kořenových jmenných serverů a TLD autoritativních jmenných serverů z co nejvíce zdrojů a poskytnout tak možnost výzkumníkům zkoumat různé aspekty chování Internetu.

V letošním roce proběhl sběr dat v dubnu a trval dva dny. Využili jsme tedy nasbíraných dat a provedli analýzu českých resolverů na úroveň jejich zabezpečení z pohledu útoku typu otráveni „cache“ paměti DNS resolveru. Přesněji jsme zkoumali, jaké zdrojové porty daný DNS resolver používá u dotazů na autoritativní jmenné servery české domény .CZ. Pokud by resolver používal pořád stejný port (statický) či porty z posloupnosti (sekvenční), byl by velice snadno náchylný na Kaminského verzi DNS útoku na otrávení paměti DNS resolveru. Tím „snadno“ je myšleno útok v rámci sekund či minut bez potřeby náročného HW či velkokapacitního pásma pro připojení k Internetu. Raději ještě připomeneme, že pod pojmem otrávení paměti DNS resolveru si čtenář může představit situaci, kdy namísto své oblíbené webové stránky může být přesměrován na falešnou stránku útočníka a to změnou IP adresy k doméně v paměti jim používaného DNS resolveru.

A konečně se dostáváme k číslům. Z celkového počtu 32 408 českých DNS resolverů je snadno napadnutelných 6 519 serverů, což je 20.12 %. S ohledem na fakt, že už pěknou řádku let jsou k dispozici verze DNS serverů s pseudonáhodně generovanými zdrojovými porty, by mnozí z nás čekali toto číslo o něco nižší. Z výše uvedeného počtu napadnutelných serverů používá statické porty 4 017 serverů (12.40 %) a sekvenční porty 2 502 (7.72 %) serverů.

        

Dalším zajímavým údajem je procentuální zastoupení těchto snadno napadnutelných resolverů v celkovém provozu českých DNS serverů na .CZ domény a to je 12.15 %. Z něhož 10.76 % jsou resolvery používající statické a 1.39 % sekvenční porty. Dvanáct procent není zanedbatelných a proto už nyní CZ.NIC připravuje určité kroky pro zvýšení bezpečnosti uživatelů těchto DNS resolverů.

Výše uvedené statistiky napomáhají mapovat situaci zabezpečení DNS v České republice a proto budou ke konci roku 2011 doplněné ještě o analýzu DNSSEC; informace jsou pravidelně uveřejňovány na stránkách labs.nic.cz.

Emanuel Petr, Laboratoře CZ.NIC

Dodatek: Své DNS servery můžete otestovat webovým testem Web-based DNS Randomness Test nebo z příkazového řádku porttest.dns-oarc.net.

Autor:

Komentáře (4)

  1. dustin říká:

    A je někde na netu možnost si svůj DNS otestovat?

  2. Ondřej Surý říká:

    @dustin: Doplněno na konec příspěvku.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..