Česká republika dosáhla v nedávné době dvou významných úspěchů v mezinárodních srovnáních v oblasti kybernetické bezpečnosti. Podle National Cyber Security Index se umístila na 1. místě. V hodnocení OSN (ITU) jsme se pak zlepšili o min. 6 příček. Zatímco v roce 2015 jsme v tzv. Global Cybersecurity Index obsadili sdílenou 41. až 43. příčku, letos jsme se posunuli na 35. místo.
IETF 99 v číslech
Minulý týden se díky konferenci IETF (Internet Engineering Task Force) stala Praha centrem internetové komunity. Pocty hostit toto významné setkání, na kterém vznikají internetové standardy, tzv. RFC (RFC – Request for Comments) se České republice dostalo již po čtvrté – v březnu 2007 (68th IETF), 2011 (80th IETF) a červenci 2015 (93th IETF), přičemž na organizaci posledních třech setkání se podílelo naše sdružení.
Jaký byl #TurrisHack17 ?
Od počátku projektu Turris jsme velmi rádi, že můžeme úzce spolupracovat s komunitou. Bez ní bychom s projektem ani zdaleka nebyli tam, kde jsme. Byl to z nemalé části i zájem potenciálních uživatelů, který nás postrčil ke kampani na Indiegogo a byla to opět z velké části komunita, která umožnila kampani stát se úspěšnou. Tento úspěch nám také pomohl komunitu uživatelů výrazně zvětšit a rozšířit z České republiky do světa.
Co má společného Postel, IETF a dnešní Internet
Ve dnech 16. – 21. července 2017 se v Praze bude konat konference IETF 99. O tom, co IETF je a jak funguje, už dřív česky psal můj kolega Ondřej Surý ve svých článcích Cesta do hlubin IETF, Odkud pochází Internetové standardy (aneb bylo jednou jedno RFC) nebo Vrána k vráně sedá aneb koťátka, dogy a nápoje v IETF. Ladislav Lhotka zase trefně popsal její neobvyklou geekovskou atmosféru. Proto stačí uvést, že IETF je organizace vydávající internetové standardy. Jejím cílem je vytvářet kvalitní technickou dokumentaci, která ovlivňuje vývoj Internetu a aplikací přes něj provozovaných.
Turris spolehlivě a bezpečně připojil finále Národní soutěže kybernetické bezpečnosti
Finále Středoškolské soutěže České republiky v kybernetické bezpečnosti proběhlo 1. června 2017. Z celkového počtu 283 soutěžících z druhého kola soutěže se do finále probojovalo 29 soutěžících.
Datovka – rozhraní pro spisové služby
Datovka je multiplatformí desktopová aplikace pro přístup k datovým schránkám, která je vyvíjena sdružením CZ.NIC, a která umožňuje pohodlnou práci s datovými zprávami. Celkový počet datových schránek, ke kterým můžete současně z aplikace přistupovat, není omezen. Aplikace zároveň uchovává lokální kopie stažených zpráv i po uplynutí 90 dnů od doručení.