Datovka – rozhraní pro spisové služby

Datovka je multiplatformí desktopová aplikace pro přístup k datovým schránkám, která je vyvíjena sdružením CZ.NIC, a která umožňuje pohodlnou práci s datovými zprávami. Celkový počet datových schránek, ke kterým můžete současně z aplikace přistupovat, není omezen. Aplikace zároveň uchovává lokální kopie stažených zpráv i po uplynutí 90 dnů od doručení.

Postupem času se z Datovky stala aplikace, kterou kromě běžných „civilních“ uživatelů začali pro komunikaci s úřady nebo svými klienty používat také v malých kancelářích. Využívají ji kupříkladu OSVČ, účetní nebo také právníci. Všem uživatelům Datovky se postupně snažíme vycházet vstříc a podle jejich námětů nebo požadavků aplikaci upravujeme nebo do ní přidáváme funkce, které pokládáme za přínosné.

Začátkem letošního roku jsme byli kontaktováni společností SingleCase, která řešila problém, jak svým klientům zjednodušit ukládání datových zpráv do jimi provozované spisové služby. Zástupci SingleCase nás požádali, zda bychom Datovku nerozšířili o možnost zasílat datové zprávy do jejich úložiště.

Protože vyvíjíme Datovku jako open source aplikaci, která je všem uživatelům poskytována zdarma, nechtěli jsme vytvářet řešení, které by vyhovovalo pouze jednomu konkrétnímu subjektu. Se SingleCase jsme se proto dohodli, že vytvoříme relativně jednoduché avšak dostatečně obecné rozhraní, které následně implementujeme a dokumentaci k tomuto rozhraní poté zveřejníme.

Komunikace mezi Datovkou a spisovou službou probíhá HTTPS kanálem. Uživatel se přihlašuje pomocí autentizačního tokenu, který si může vygenerovat ve webovém rozhraní spisové služby, nebo jej může obdržet jinak. Přenášená data jsou strukturována do JSON.

Navržené API poskytuje základní funkcionalitu pro získání názvu samotné spisové služby spolu s identifikátorem tokenu, který může sloužit k jeho pohodlnější identifikaci, a logem spisové služby. Logo spisové služby je kupříkladu v současnosti používáno k indikování stavu, že datová zpráva se ve spisové službě nachází.

Dotazem na hierarchii dokumentů je možné získat odpověď se seznamem možných umístění ve spisové službě, kam se můžou datové zprávy nahrávat. Další funkcí je možné do zvoleného místa v obdržené hierarchii nahrát soubor datové zprávy. Poslední funkcí je dotaz na existenci konkrétních datových zpráv ve spisové službě, která se hodí v případě, že chcete synchronizovat lokální informace o umístění datových zpráv ve spisové službě.

screen-blog_datovka

Provozovatelé spisových služeb, či jiných úložišť dokumentů, mohou uvedené API implementovat a získat tak možnost používat Datovku k nahrávání datových zpráv. V průběhu vývoje jsme vytvořili malou testovací aplikaci v Qt (bez dalších závislostí), která je součástí stromu zdrojových souborů a která slouží pouze k ověřování komunikace se spisovou službou. Více informací k API nebo k novým funkcím naleznete na domovské stránce a wiki stránkách projektu.

Jako vždy také děkujeme všem uživatelům Datovky za hlášení chyb a nápady, které zasíláte na adresu datove-schranky@labs.nic.cz.

Autor:

Komentáře (3)

 1. Roman Krajči říká:

  Dobrý den.

  Jako profesionální účetní používám datovku už mnoho let. Oceňuji její neustálý vývoj při udržení jednoduchosti a srozumitelnosti. A až se jednou objeví funkce odeslání datové zprávy ve stanovený datum a čas, tak budu mluvit o téměř dokonalosti. Vrcholem by totiž byla schopnost automatické vhodné odpovědi na nepříjemné doručené datové zprávy :-). Děkuji za uplynulé klidné roky s tímto softwarem.

 2. Roman říká:

  Dobrý den.
  Všeobecně velká spokojenost jen se nemohu se dopátrat, co je stav doručení 6 a stav doručení 7. Podle mne je obojí doručeno, ale jen nevím přesný popis.
  rk

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den,

   kolegové z vývojového týmu Vám již pravděpodobně odpověděli přímo. V případě další potřeby je prosím kontaktujte přímo přes e-mailovou adresu datove-schranky@labs.nic.cz.

   Děkujeme.

   Vilém Sládek

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..