Jaký byl #TurrisHack17 ?

Od počátku projektu Turris jsme velmi rádi, že můžeme úzce spolupracovat s komunitou. Bez ní bychom s projektem ani zdaleka nebyli tam, kde jsme. Byl to z nemalé části i zájem potenciálních uživatelů, který nás postrčil ke kampani na Indiegogo a byla to opět z velké části komunita, která umožnila kampani stát se úspěšnou. Tento úspěch nám také pomohl komunitu uživatelů výrazně zvětšit a rozšířit z České republiky do světa.

V jednom z rychlých sprintů kampaně jsem přišel do Turris týmu a od té doby se snažím celý produkt a jeho vývoj komunitě přiblížit. Ideální to zatím jistě není, ale dětské krůčky nás pomalu opět sbližují. Čistíme a vylepšujeme fórum, pilujme a doplňujeme dokumentaci, otevíráme nové komunikační kanály; jezdíme po konferencích a open source setkáních, kde potkáváme mnoho nových Turris nadšenců a navazujeme zajímavá a významná partnerství. O tom všem ale až příště. Dneska bych Vám rád pověděl o prvním Turrisím hackathonu, který jsme pořádali. Střípky z něj můžete najít na Twitteru pod #TurrisHack17.

Prvotní myšlenky hackathonu byly dvě. Sblížení se s komunitou a navázání kontaktu s její vývojářskou částí. Open source je přece i o společné práci na kódu. Chtěli jsme dát komukoliv šanci přidat si do routeru to své a sdílet to s dalšími uživateli.

Vzhledem k tomu, že jsme hackathon jako Turris tým nikdy předtím nepořádali, využili jsme zkušeností posbíraných účastmi na podobných akcí a obrovského know-how týmu naší Akademie CZ.NIC z pořádání konferencí, školení i méně formálních akcí. Přesto jsme se rozhodli první setkání koncipovat spíše jako menší, „rodinné“ a na domácí půdě, naopak s veškerým servisem.

Sešli jsme se tedy 16. června v 15:30 a po krátkém úvodním seznámení se členové Turris týmu vývojářům z komunity pokusili přiblížit dvě důležité části vývoje pro routery Turris – jak pro Turris balíčkovat a jak vytvářet pluginy pro jeho webové rozhraní Foris. Obě přednášky kolegů Michala Hrušeckého a Štěpána Henka budete již brzy mít k dispozici na YouTube, v češtině s anglickými titulky.

Následovala pauza na kávu, diskuze o projektech a rozdělení do týmů. To proběhlo následnovně:

Tým Bigclown s jasným záměrem zlepšení podpory HW a integrace dat BigClown do Forisu. K HW vývojářům Karlovi, Pavlovi a Danovi přímo z firmy BigClown se přidal Jirka, který jim výrazně pomohl s front-endem.

UPS tým s cílem vyvinout unikátní záložní zdroj pro Omnii plně komunikující s routerem reprezentovaný odhodlaným bastlířem a učitelem informatiky Jardou a Turris vývojářem Karlem

– Dlouholetý fanoušek Turrisu, zkušený Pythonista a Linuxák Jethro se rozhodl částečně spolupracovat s UPS týmem, ale především zprovoznit na Omnii low-cost bezdráty NRF24L01

– Tým jednoho z dlouhodobě nejaktivnějších členů komunity a Linux admina Ondry s vrchním balíčkářem Turris OS Michalem se odhodlal k portaci Btrfs a nástroje schnapps pro Turris 1.x

– Martin se zkušenostmi s Pythonem, Djangem i Javascriptem připravoval obsluhu připojování disků ve Forisu

 

Stylově v 18:18 jsme odstartovali 24 hodin vývoje, během nichž jsem se snažil hodně reportovat na Twitteru. Nápadů na řešení bylo v každém týmu nemálo, přesto všichni začali s psaním kódu velmi rychle. Jarda překvapil, když se své malé brašny krom součástek a olověných baterií začal tahat také pájku a nemálo dalšího nářadí. Bylo velmi hezké sledovat, jak na Turrisím hackathonu krásně rezonuje jedno z našich hesel: „Miluji hardware“. To ostatně můžete vidět i ve fotogalerii.

Jak postupovaly hodiny, byla chvílemi znát i mírná únava. Někdo si na chvíli schrupnul, jiní se šli proběhnout noční Prahou kolem Olšanských hřbitovů. Dle referencí skutečný zombie run. Hlavní tažnou silou byly nápoje Club Maté a především Carcara Fizz. Netradiční a přírodní „energiťák“ fungoval dle ohlasů mnohem lépe, než RedBully a podobné. Asi nezvyk.

Nad ránem už se nám začaly reálně vykreslovat obrysy vývojářské práce a s postupem dne stále vládla dobrá nálada, atmosféru jsme se snažili doplňovat i vhodnou a tématickou hudbou. Znáte třeba SUSE písně? Samozřejmostí byl neustálý přísun jídla a pití, protože výkonný vývojář toho prostě spořádá hodně.

Pár hodin před koncem jsem očekával mírnou paniku, že se projekty nestihnou dotáhnout, ale nic takového nenastalo. Nakonec všichni dokončili s přehledem půl hodiny před limitem. A to se nekladli zrovna malé cíle!

Klauni udělali obrovský kus práce a propojení jejich HW s Omnií bude brzy o poznání jednodušší. Až téměř nemožný úkol v podobě portace Btrfs a snappsu na zasloužilé Turrisy se velmi povedl, díky přesunu filesystemu na microSD kartu chytli naše původní routery další dech. A rozhodně ne poslední! Za velmi zajímavé částky si budete moci postavit speciální UPS, která umí notifikovat ve Forisu i mailem o změnách napájení či potřebě nabití, a domácí automatizaci na standardu NRF24L01. Jednoduché ovládání připojování úložišť pak bude příjemným usnadněním každodenního použití routerů Turris.

Po prezentaci povedených děl jsme se odebrali na večeři a krátké uvolněné povídání o výsledcích do nedaleké restaurace. Jednoho by až překvapilo, jak krásně kreativní dokáží všichni být po úspěšném dokončení úkolu přesto, že za sebou mají více než 24 hodin práce.

Co jsem si tedy nejen já odnesl z prvního Turris hackathonu?

Že rozhodně nebyl posledním a brzy uděláme další, tentokrát větší a ideálně mezinárodní. S největší pravděpodobností opět nesoutěžní, protože atmosféra se nám povedla vytvořit velmi dobrá a rádi bychom ji zopakovali. Zpřesníme odhady pití i pochutin a nezapomeneme si připravit i na příště něco speciálního a netradičního. Připravíme více místa pro power-napy. Více zapracujeme na propagaci celé akce a lépe se rozhlédneme v kalendáři, abychom našli termín nekolidující s jinou open source akcí. Tentokrát jsme trefili OSS víkend v Bratislavě a už se nedalo nic moc změnit. Především pak urychlíme a zjednodušíme předávání výsledků práce a jejich poskytnutí všem uživatelům. Na většinu ze zmíněných se můžete těšit v následujících týdnech v Turris OS 3.8. Návody budou také postupně vyskakovat ve wiki.

Ještě jednou bych rád poděkoval všem účastníkům, byli jste úžasní! Obrovský dík přidávám znovu i vývojářům z Turris týmu, kteří si významně protáhli pracovní den, aby byli účastníkům nápomocní, a také týmu Akademie CZ.NIC. Bez jejich pomoci bychom to nezvládli.

Routeru zdar a věřím, že se uvidíme na příštím hackathonu!
#WeBelieveInOpenSource

 

Autor:

Komentáře (2)

 1. Matouš Sloboda říká:

  V textu je zmíněno, že budou dostupné úvodní přednášky. Chtěl bych se proto zeptat, jestli se tak již stalo @Václav Zbránek. Nalezl jsem jen (nějakou) přednášku od Michala Hrušeckého.

  Děkuji.
  +Matouš Sloboda

  • Marcela Blažková říká:

   Dobrý den, děkujeme za Váš zájem o informace z loňského hackathonu. Přednáška od Michala Hrušeckého, kterou jste našel, je jediná, která je v současnosti dostupná. Další (úvodní) přednáška vývojáře Forisu Štěpána Henka již není aktuální. Systém byl v tomto roce přepsán a tak byla stažena. Pokud byste v budoucnu měl zájem o akce tohoto typu, prosím pošlete mi zprávu na marcela.blazkova@nic.cz, poslala bych vám pozvánku, až se bude konat. S přátelským pozdravem za Turris Team

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..