Sdružení CZ.NIC, v rámci mezinárodního projektu MoQoS podpořeného Evropskou komisí prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy (CEF), spustilo ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (MMR) webový test na adrese www.standardkonektivity.cz. Ten je určený primárně základním, středním a vyšším odborným školám, které žádaly o grantovou podporu prostřednictvím výzev Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Centrální registr, registrátor a subregistrátor
Podle logiky jazyka českého chápeme termín registrátor jako označení někoho, kdo registruje. Se subregistrátorem je to trochu složitější, očividně registruje také, ale nějak neúplně, neboť předpona sub naznačuje jeho podřazenost. Centrální registr je poměrně jasný, je to seznam něčeho, třeba vozidel, firem nebo pojištěnců.
Od honeypotu k analýze routeru
Vše začalo ve chvíli, kdy nám přišla odpověď na jeden z e-mailů, které jsou automaticky generovány našimi honeypoty v případě detekovaného pokusu o útok, či podezřelého chování. Tato upozornění jsou posílána abuse kontaktům sítě, ze které útok přicházel.
Zážitky z Locked Shields 2017
Locked Shields je největší mezinárodní cvičení věnující se kybernetické bezpečnosti. Je pravidelně organizováno od roku 2010 NATO CCDOE (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence),V rámci tohoto cvičení jde hlavně o souboj mezi dvěma týmy. Červený tým útočí na modrý, který zastává roli obránců. Letos se tohoto cvičení zúčastnilo celkem 19 modrých týmů. Ti dostali na starost rozmanitou počítačovou infrastrukturu vojenské základny fiktivní země sestávající z různých serverů, nemalého počtu pracovních stanic a SCADA systémů apod. Proti obráncům stojí útočníci, kteří mají za cíl co nejvíce škodit, kompromitovat, potažmo zcela odstavit bráněnou síť či její prvky nebo to alespoň obráncům pěkně zkomplikovat. Cvičení je kromě technické části zaměřeno také na strategické rozhodování, (spolu)práci s tiskem a řešení legislativních záležitostí. My jsme byli pozváni kolegy z GovCertu a byli jsme zařazeni do týmu „linuxáků”.
Mají i dnes smysl otevřené validující resolvery?
Již řadu let naše sdružení provozuje službu skrývající se pod zkratkou ODVR, tedy Otevřené DNSSEC Validující Resolvery. V dobách, kdy byl DNSSEC v plenkách, jsme měli za to, že je třeba přijít s alternativou DNS resolverů poskytovatelů připojení, kteří zaváděli podporu validace pozvolna. Od té doby tedy nabízíme veřejně dostupnou službu, která umožňuje validace domén používajících zabezpečení DNSSEC i v těch sítích, jejichž defaultní DNS resolvery toto nepodporují.
Nové statistiky a růst popularity eliptických křivek v DNSSEC
Už to bude skoro půl roku, co jsme na naší konferenci IT 16.2 prezentovali záměr změnit algoritmus DNSSEC klíče zóny CZ. Kolega Zdeněk Brůna tehdy ve své prezentaci detailně popsal výhody algoritmů založených na eliptických křivkách a to zejména algoritmu ECDSA. Nicméně vzhledem k situaci, kdy není možné tento krok provést kvůli nepodpoře tohoto algoritmu v kořenové zóně, přesunuli se naše aktivity zejména k osvětě a ke sledování dopadů osvěty na stav podpory této nové technologie. Na semináři s registrátory, který jsme měli na konci února, jsme zaznamenali pozitivní odezvu na některé vlastnosti ECDSA, jako jsou menší velikost zónového souboru nebo menší velikost DNS odpovědi. Někteří registrátoři již na místě deklarovali zájem na ECDSA přejít také. Zároveň registrátoři navrhli, abychom na našem webu zveřejnit statistiky ukazující, jak jsou různé DNSSEC algoritmy v CZ zóně používané. Tento nápad se nám líbil a tak nyní tyto statistiky zveřejňujeme.
Jak se projevilo snížení TTL v zóně .cz
V druhé polovině února jsme informovali o snížení TTL v zóně .cz, a to o jednu hodinu. Poté jsme vždy každou středu, v podobném čase, provedli snížení o další hodinu, až jsme 15. března 2017 dosáhli na požadovanou hodnotu 1 hodiny (tedy TTL=3600).