Přiznejte si to. Používáte stále dokola jen pár aplikací. Prohlížeč, e-mail, správce souborů, přehrávač hudby… ještě něco? Dobrá, je jich třeba dvacet. Co kdyby každá z nich obdržela vlastní klávesu, abyste už nikdy nemuseli mařit čas jejich spouštěním? Prvních devět se vejde na taskbar a spolehlivě je spustí Super+číslo. Ale není všechno super, co se třpytí… Přináším doporučení, jak si přidat užitečné aplikace na Super+Ctrl+číslo a Super+Shift+číslo, a ukážu, jakou kočičinu jde se zkratkami zažit!
BIRD na RIPE 84: zkuste verzi 3
V týdnu od 16. do 20. května 2022 proběhla v Berlíně konference RIPE 84, poprvé po Covidu s fyzickou přítomností; bylo však možné se účastnit on-line. Některé příspěvky tak byly přeneseny místně, jiné vzdáleně. Technické zajištění fungovalo dle mého velmi dobře, asi až na pokusy společně zorganizovat dotazy on-line i na místě do jedné fronty. Ano, měli jsme kliknout v jednoduché aplikaci, ale jednodušší prostě bylo rovnou vstát a k tomu mikrofonu se postavit.
Výroční zpráva ČTÚ za rok 2021 – co se stalo nového?
Český telekomunikací úřad („ČTÚ“) zveřejnil svoji výroční zprávu za rok 2021. Jaký byl minulý rok v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb z pohledu tohoto úřadu? Pojďme se ve stručnosti podívat na hlavní události a trendy minulého roku.
Krátké vlny: Férový příspěvek nebo výpalné? Jedna z mnoha bitev v digitálním prostoru
Už je to tu zas. Operátoři sdruženi v asociaci ETNO zaléhají na matrace a rozfoukávají ohníček s cílem získat posvěcení od Evropské komise a účtovat extra poplatek velkým poskytovatelům obsahu. ETNO je bruselská lobbistická asociace zastupující primárně zájmy velkých operátorů, kteří si stěžují, že musí neustále investovat do výstavby rychlejších a kvalitnějších sítí, ale ovoce z jejich investic trhají firmy jako Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp), Alphabet (Google Search, YouTube), Apple (iTunes, iCloud, AppStore), Amazon (AWS, Amazon Prime), Microsoft (MS Office, Xbox) a Netflix.
Myš je pro kočku: Okna
Všichni je známe. Prohánějí se po monitoru, kosodélníky, jejichž vnitřní úhly jsou pravé. Jdou zavírat, otevírat a přesouvat. Nemyslíme teď zastávku za Bezdězem, ale okna aplikací a programů.
Krátké vlny: Zvláštní zpráva o kybernetických útocích na Ukrajině z pera Microsoftu
Častým tématem kavárenských debat a předvolebních diskuzí je představa, jaké funkce by měl stát a státní aparát plnit. Jak moc robustní má stát být a jak široké mají být jeho kompetence, jak moc nám má zasahovat do každodenního života a kolik za své služby má svým občanům prostřednictvím daňových sazeb účtovat. Válka na Ukrajině ukazuje, že kromě vojenské kompetence musí mít stát i odbornou expertízu a kompetenci v oblasti kybernetické bezpečnosti a kybernetické obrany. Když už pro nic jiného, tak aby mohl být partnerem soukromým subjektům, kteří mu jsou schopni ve válečných časech pomáhat.