Pro Čechy nejsou nové domény příliš .sexy

Již více než čtvrt roku mají zájemci z České republiky možnost si registrovat nové generické domény (new gTLD). Celkově je možné vybírat z nabídky již téměř 300 domén – od poměrně zajímavé .club či .guru, přes .kiwi a .sexy až po .shiksha či .voting. Na celém světě zatím bylo zaregistrováno celkem 839 980 domén což je stále méně, než má např. naše česká národní doména. Zatím tak počty nové gTLD nahrávají spíše těm, kteří k celému procesu byli spíše skeptičtí.

Domeny_tabulka

Největší přízni se zatím těší domény .club, .guru a .berlin (viz tabulka), přičemž ale platí, že ty nejatraktivnější domény (osobně si myslím, že jednou z nich bude .app) zatím přijdou. V případě České republiky je seznam nejregistrovanějších domén dost podobný a hlavním rozdílem je absence geografických či IDN domén.

Z pohledu držitelů celkem logicky vedou USA s téměř 30 % domén, na druhém místě se pak umístilo Německo. U něj dělá hodně jak populární doména .berlin, jejíž současní správci tak trochu stáli za new gTLD, tak další geografické názvy, zejm. .ruhr (pozn. Porúří). Z České republiky zatím bylo zaregistrováno pouhých 1 832 domén, nebo též 0,22 % všech registrovaných domén. To je pro srovnání méně, než činil v loňském roce měsíční počet nově registrovaných domén .cz. Zde stojí za připomenutí, že z ČR přišla na ICANN pouze jediná žádost a to o doménu .unicorn. V seznamu zemí s největším počtem držitelů naopak zaujmou na 5. místě Kajmanské ostrovy s téměř 50 000 registracemi (viz graf).

Graf_JP

Takto vysoký počet včetně porovnání s celkovým počtem registrací může svědčit o tom, že nové gTLD zaujímají především potencionálně spekulativní registrace, zatímco pro většinu zájemců již pořízení druhé, třetí, případně čtvrté domény sloužící jako alias nedává takový smysl, zvláště, když ceny nových domén začínají na více než 500 Kč za ty nejlevnější.

Autor:

Komentáře (6)

 1. Wladass říká:

  Osobně jsem předpokládal ještě mnohem horší výsledky. Češi jsou hold vysazeni na .cz domény.

 2. Josef Petrák říká:

  Kolik bylo domén .systems? :) Nechce se mi věřit, že bychom byli s transit.systems jediní.

  • Jiří Průša říká:

   K dnešnímu dni bylo pod .systems zaregistrováno celkem 8 755 domén, z toho z ČR 33 :)

 3. Již nám bylo telefonicky nabízeno a že pokud neregistrujeme, může nás to poškodit v obchodu. Holt podvodníci makaj naplno…

 4. Fíla říká:

  Za sebe bych řekl, že se vyplatí počkat si na nové koncovky, které budou mít jen 3 znaky a zároveň poměrně universální využití, jako např. WEB, ONE, TIP, ART apod. Vyjimkou ze současně nabízených je dle mého názoru třeba CLUB, TIPS či EMAIL.

  Zatím jsem si zaregistroval doménu s koncovkou EMAIL (líbí se mi, přestože je delší), dále UNO, RED a ONL (především k testování, jak na nové gTLD budou reagovat vyhledávače a různé služby).

  • pes502 říká:

   souhlasím, taky na ně čekám

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..