První čtyři nové generické domény dostaly zelenou!

Trvalo to dlouho, proces byl hodně bolestný, ale už máme první výsledky. Proces, který byl mnohými nazýván největší inovací Internetu poslední doby, se dostal do závěrečné fáze. V pondělí 21. 10. ICANN oznámil, že čtyři nové generické domény dostaly zelenou a velmi krátce poté, ve středu zhruba ve 21:00 našeho času, byly tyto domény delegovány. Vzhledem k tomu, že nelatinkové domény nakonec dostaly v tomto procesu přednost, nelze předpokládat, že zrovna tyto domény budou v našich končinách nějak mimořádně populární. Jde konkrétně o:

 • شبكة (xn--ngbc5azd) – arabské slovo pro „síť“
 • онлайн (xn--80asehdb) – rusky „on-line“
 • сайт (xn--80aswg) – rusky „webová stránka“
 • 游戏 (xn--unup4y) – čínsky „hra“

Kdy přesně bude možné v těchto doménách provádět další registrace zatím není jasné. Určitou technickou zajímavostí je, že všechny čtyři domény byly delegovány včetně DS záznamů, tedy včetně DNSSEC, protože to je už u těchto nových domén povinnost.

Osobně jsem nikdy nebyl velkým příznivcem tohoto procesu a pořád nejsem příliš přesvědčen, že splní to, co se od něj očekávalo, tedy konkurenci zavedené superdoméně .com. Spíše se bojím, že nové domény přinesou chaos běžným uživatelům. Nicméně, pokud mi už nějaké z těchto domén dávaly smysl, tak to byly právě tyto nelatinkové varianty. Přeji tedy našim arabsky, rusky a čínsky mluvícím síťoobčanům, ať jim nové domény slouží.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (2)

 1. Petr Komárek říká:

  Ten poslední odstavec je plný rozporů a obav.
  Samozřejmě že to má smysl, ale holt, mezi doménama je i mraky latinek postrádajících (možná) smysl. Ale to se uvidí.
  Každopádně se na شبكة asi moc nepodíváme a možná že to je i začátek rozdělení internetu. Kdo ví, nechejme se překvapit :)

 2. Ondřej Filip říká:

  Skepse se techto 4 IDN domen netyka. Ale myslim, ze drtiva vetsina novych latinkovych mnoho noveho neprinasi. Mam obavu, ze se bude opakovat scenar .pro, .museum, .travel a pod. A problem je v tom, ze ruseni TLD neni bohuzel tak jednoduche jako jeji start.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..