Na loňské konferenci Internet a Technologie 11 jste se měli možnost poprvé setkat s aplikací, která pomáhá zjišťovat škodlivý obsah umístěný na doménách .cz. Tehdy jsem představil pouze její prototyp s tím, že plnou verzi plánují kolegové z našich Laboratoří dokončit na začátku příštího, tedy tohoto roku. Představení této plné verze se uskutečnilo právě tento týden, v úterý, a to na mezinárodní konferenci bezpečnostních týmů FIRST/TF-CSIRT Technical Colloquium v Římě. Vzhledem k tomu, že se jedná o open source aplikaci, byla tato verze současně uvolněna pro potřeby komunity. Pojďme si ji tedy představit trochu podrobněji.
Naše začátky s touto aplikací, kterou jsme pojmenovali Malicious Domain Manager (zkráceně MDM), nebyly zrovna jednoduché, a to z několika důvodů. Především chyběla procesní řešení, často se vyskytovaly problémy s kódováním obsahu, téměř každý den se objevovaly nové a nové otázky spojené s funkčností tohoto programu. Protože se ale do projektu zapojilo několik týmů – Laboratoře CZ.NIC, bezpečnostní týmy CZ.NIC-CSIRT a CSIRT.CZ, jejichž členové věděli, co chtějí a jak toho dosáhnout, podařilo se celkem rychle vyladit tento nástroj pro potřeby reálného použití ve světě internetu.
Aplikace sbírá z veřejně dostupných databází informace, které se týkají výlučně domén obsahující ať už náhodně nebo cíleně umístěný škodlivý obsah. Tím může být například phishing, malware nebo virus. Člověku, který tento nástroj obsluhuje, potom umožňuje jednoduchým způsobem kontaktovat držitele dané domény s upozorněním na vzniklou situaci. V případě zpětné vazby je potom možné prostřednictví této aplikace daného držitele nebo správce domény dále informovat o možném řešení situace nebo mu doporučit případné kroky vedoucí k odstranění škodlivého obsahu na doméně.
Náš nástroj je určený především regionálním registrům a správcům TLD. Stejně tak ale samozřejmě může být užitečná bezpečnostním týmům jako jsou ty naše (CZ.NIC-CSIRT a CSIRT.CZ). Aplikace je zde zkrátka pro všechny, kteří chtějí přehledně spravovat hrozby spojené se systémem DNS ve svém poli působnosti a reagovat na ně. Všem těmto bych chtěl alespoň touto formou zprostředkovat několik svých zkušeností sesbíraných za cca půlrok, který jsem s ní strávil. Aplikace má jednoduché ovládání, pro které není potřeba speciální proškolování jejích uživatelů. Dobrou zprávou pro všechny, kteří nebudou ovládat češtinu, je jednoduchá implementace jazykových mutací. Za velké plus považuji integraci dat z databáze WHOIS, což umožňuje získat k dané doméně z prostředí aplikace aktuální kontakty.
A na závěr jedno číslo za všechny; v druhé polovině loňského roku jsme i s její pomocí dokázali vyřešit 5 247 incidentů na doméně .cz. Takže, ať všem jejím uživatelům slouží tak dobře jako nám.
Michal Prokop
Dobry den, je mozne nekde aplikaci stahnout? Existuje verze i pro Win nebo jde o ciste Unixovou aplikaci?
MDM je webová aplikace napsaná pro framework Pyramid. Ten používá čistý Python, takže je možné spustit stejný kód i na Windows (i když je to poměrně nemotorné, například kvůli cron skriptům, které používá). Aplikace je dostupná ve formě zdrojového kódu. Postup k jejich stažení a instalaci je popsán na wiki projektu: https://redmine.labs.nic.cz/projects/mdm/wiki/Installation_of_Malicious_Domain_Manager.