Už jen 5 %!

Adresní prostor „starého Internetu“ se nám pořád nezadržitelně smrskává. Dnes ráno byly další dva velké adresní bloky (velikosti 16777216 adres) přiděleny do regionu Asie-Pacifik. Jde konkrétně o bloky 101.0.0.0/8 a 49.0.0.0/8. V nejvyšším registru adres IANA už zbývá pouze 14 bloků ze 256 a známé počítadlo díku tomu už ukazuje pouze 5 %. To bohužel jen potvrzuje, že dosavadní předpovědi jsou velice přesné, následující graf Geoffa Hustona přesně zachycuje, kdy a s jakou frekvencí probíhá přidělování bloků do zmíněného regionu Asie-Pacifik. Tento region je v současnosti zdaleka nejaktivnější. Na druhém konci pelotonu stojí pochopitelně region, který se nachází jižně od nás. Obdobný graf pro Afriku má totiž úplně jiný tvar a je z něj zřejmé, že Africe bude velký blok od IANA přidělen už pouze jednou. Ale na druhou stranu by jí adresy měly vydržet nejdéle ze všech regionů. I když třeba nás tento region překvapí. V červenci se hned dvě země černého kontinentu dostaly na seznam deseti zemí s nejvíce nově alokovanými adresami. Šlo konkrétně o Egypt a Jihoafrickou republiku. Ale jinak stále platí, že nejvíce alokuje Čína, tentokrát následovaná Koreou. Tyto dvě země si vzaly stejně adresního prostoru jako celý zbytek světa dohromady, to je něco přes 10 miliónů adres.
V porovnání s těmito čísly je česká spotřeba adres úsměvná. Češi alokovali v srpnu pouze 8192 adres. Inu je zřejmé, že my středoevropané oddálit konec „starého Internetu“ nemůžeme, naše role je v tomto procesu nepodstatná. My se můžeme pouze připravovat na situaci kdy ten konec přijde a to tedy znamená zavádět nový protokol IPv6.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (8)

 1. Rdm říká:

  nedávno jsem četl, že s tím „koncem“ internetu to není zase tak strašné, protože IANA sic nebude mít co rozdělovat, ale všichni provideři mají takové „zásoby“ nevyužitých adres, že jim to vystačí nejméně do roku 2020 :)

 2. dracul říká:

  Rdm: dobra bariera pro vstup novejch firem

 3. Jakub říká:

  Rdm: Myslím, že zrovna TO2 nedávno oznámila, že má IP adresy tak na příští rok.

 4. Ondřej Filip říká:

  Rdm: Rozhodne neni pravda, ze vsichni maji. Kazdy je v jine fazi cyklu alokace.

  Jakmile skonci adresy v IANA, tak treba v regionu Asie-Pacific dojdou za par mesicu. Ona Evropa na tom je velice podobne. No a kdyz nemaji regionalni registry, nemohou vznikat nove lokalni registry a stavajici nemuzou alokovat. Lokalni registr je bud poskytovatel sluzeb nebo pripojeni. Takze nove projekty bude obtizne rozjet a pokud nekomu IP adresy dojdou, tak uz ma proste smulu.

 5. Radim říká:

  Na jaký rok je plánováno zavedení IPv6?

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..