První český registrátor má akreditaci ICANN

Až do začátku srpna nefiguroval v seznamu ICANN akreditovaných registrátorů žádný subjekt z České Republiky. To se ale již změnilo – novým ICANN akreditovaným registrátorem se stala společnost Gransy, která je již téměř dva roky také akreditovaným registrátorem .CZ domén. Je zajímavou otázkou, proč je společnost Gransy jediným registrátorem z ČR, který má přímou akreditaci. Samozřejmě i všichni ostatní registrátoři, které známe z trhu s doménami .CZ, nabízejí registrace domén .com, .org a dalších. Dělají to ale přes prostředníky, jiné akreditované registrátory, a vystupují tak v podstatě v roli subregistrátorů.

Částečnou odpovědí na výše zmíněnou otázku může být také fakt, že největší z registrátorů .CZ využívají služeb mateřských zahraničních firem, které akreditovány jsou a nepotřebují se akreditovat samy. Může to být ale způsobeno i tím, že získat akreditaci ICANN není zase tak jednoduché (už jen v samotné přihlášce je poměrně dost požadavků na podrobné informace o firmě) a není ani zadarmo. Jen roční poplatek dělá aktuálně 4000$. A s tím samozřejmě souvisí i otázka, kolik se vlastně u nás gTLD domén registruje a jestli se tedy registrátorům vůbec vyplatí se do akreditace pouštět… vždyť akreditace pro domény .EU také není zadarmo a přesto ji má celá řada českých subjektů.

Každopádně přeji Gransy hodně štěstí a spoustu nových domén – i když za mne asi hlavně těch s koncovkou .CZ :-)

Martin Peterka

Autor:

Komentáře (4)

 1. k říká:

  „Jen roční poplatek dělá aktuálně 4000$. A s tím samozřejmě souvisí i otázka, kolik se vlastně u nás gTLD domén registruje a jestli se tedy registrátorům vůbec vyplatí se do akreditace pouštět…“

  tak treba nekomu se vyplati do akreditace poustet, aniz by na ni vydelal :)

 2. Nirius říká:

  Materskych sluzeb vyuziva jen Active24. Ignum registruje u Jokera stejne jako General Registry a Zoner. Forpsi zas u Tucows.

 3. Drago říká:

  Ačkoliv subreg.cz (Gransy) nasadil ceny hodně nízko, tak nikdy nebude levnější než zahraniční a to kvůli DPH. Proto nepočítám, že se k subregu přesunou domény co mají lidi například u dynadot nebo godaddy a je jich hodně. U plátců DPH při nejlepších subreg tarifech je to už ale na zváženou.

  Stejně největší výhoda je vedění případného sporu o doménu právě v ČR.

 4. Z říká:

  Muzes u Subregu registrovat jako zahranicni subjekt/osoba pak ti taky neuctuji DPH

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..