.jo? .الاردن!

Ačkoliv doménový svět spíše sleduje proces postupného podepisování kořenové zóny, nezastavil se ani tzv. DotIDN Fast Track, nebo-li vznik omezeného počtu nelatinkových národních domén nejvyšší úrovně. Nedávno, byla schválena várka osmi nových domén nejvyšší úrovně a proces postupně pokračuje dál, minulou středu ICANN ohlásil, že další doména má zelenou pro svůj vznik. V pořadí třináctou zemí s národní dotIDN doménou se stává Jordánsko. Tato země zatím používala pro nás hezky znějící latinkovou doménu .jo a brzy začne používat pro nás naopak asi obtížně použitelnou .الاردن. ICANN zároveň oznámil, že celkový počet žádostí je 21, což znamená, že existuje ještě 8 neschválených žádostí, na kterých se pracuje. Tipnete si, které země to jsou?

Druhou zajímavou aktualitou z oblasti dotIDN napsal nedávno Kim Davies z IANA. Představenstvo ICANN je schválilo delegaci prvních čtyř dotIDN domén. To znamená, že IANA brzy přidá domény těchto čtyř zemí (Ruska, Saudské Arábie, Egypta a Spojených Arabských Emirátů) do kořenové zóny a tedy jejich uvedení v život je jen otázka hodin.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (11)

 1. Martin Hruška říká:

  A kdy se dočkáme my? .čr a IDN pro všechny!

 2. Adam říká:

  Nova babylonska vez se stavi. Hura :-) IDN je zlo a jde opacnym smerem nez do jeho vzniku internet sel. Namisto sjednocovani se tu vytvari rozdilnosti.

 3. Ondřej Filip říká:

  Martin Hruška: DotIDN Fast Track je určen pouze pro země s urgentní potřebou a které nepoužívají latinku. To případ České Republiky zjevně není. Takže pokud by existoval zájem o .čr museli bychom tak jak tak počkat na regulerní dotIDN proces a ten bude v nejlepším případě na konci příštího roku.

 4. Sten říká:

  ČR nepotřebuje IDN top-level doménu, písmena cz najdete přímo na klávesnici

 5. Aleš Janda říká:

  Ta tečka se okolo الاردن bude psát zleva nebo zprava? ;-)

  IDN je bordel, to souhlasím, ale je bordel jen proto, že pro to ty protokoly prostě nebyly navrženy. Škoda. Jinak ale jen 8 % lidí obyvatel si vystačí se současnou anglofonní abecedou – je dobře, že je tu možnost, aby mohlo nějak inteligentně psát i zbývajících 92 procent populace. Byť to zatím někdy bolí.
  (Do .cz bych ale IDN zatím určitě nezaváděl.)

 6. Ondřej Surý říká:

  Adam: Stavba babylónské věže byl proces přesně opačný než se snažíte naznačit – mluvilo se „univerzálštinou“ a když je Hospodin rozehnal, tak začali každý mluvit jiným jazykem. Nicméně váš argument je starý a stále nesmyslný. Zmatení jazyků nepřestane existovat tím, že všechny donutíte psát latinkou. To byste ještě musel všechny donutit mluvit jedním jazykem.

  Ale jeden příklad za všechno, otevřete si stránku: http://www.uralsbank.ru/ a řekněte mi, jak vám přispěla latinka v URL v přečtení obsahu této konkrétní stránky a jak by se to lišilo, když ta stránka bude na URL http://Уральскийбанк.рф/.

 7. Me říká:

  Ondřej: Já vidím rozdíl v tom, že na tu první stránku se člověk dostane a může si její obsah přečíst (může url napsat do prohlížeče), kdežto na tu druhou stránku se nedostane (a obsah si tedy nepřečte). Samozřejmě existují způsoby jak ty správné znaky z počítače vydyndat, ale je to spíš pro počítačové experty, ne pro jazykoznalce.

 8. JF říká:

  Podle mě by se diakritika do .CZ domény měla zavést, když i naše abeceda diakritické znaky obsahuje. Proč bránit lidem využít všechny znaky na své klávesnici ;o)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..