Zástupci švédského národního registru jsou připraveni zavést DNSSEC pro doménu symbolizující předsednictví této země Radě EU. Tato zpráva přišla přibližně týden poté, co Česká republika ohlásila implementaci DNSSEC pro internetovou doménu eu2009.cz. Švédská „evropská“ doména by měla být podepsána od 1. července, tedy od doby, kdy Švédské království usedne na pomyslný evropský trůn.
Obě dvě země prosazují DNSSEC mezi uživateli národních domén .SE a .CZ. Švédsko je dokonce vůbec prvním státem světa, který zavedl DNSSEC pro svou národní doménu. Vedle tohoto státu a České republiky chrání DNSSEC v Evropě ještě národní doménu Bulharska (.bg).
Druhá část titulku této zprávy se týká ještě jedné zajímavé informace. Švédští správci tamního doménového registru zároveň řekli, že doména eu2009.se bude přístupná přes IPv6. Tato informace může být zajímavá zejména proto, že má šanci dostat se i k běžným uživatelům internetu. Ti totiž nemusí vůbec tušit, že může v blízké budoucnosti nastat s internetem velký problém a že nějaký protokol IPv6 vůbec existuje.
Vilém Sládek
Anycast, kde se podíváš…
Tak mi dnešní setkání address-policy-wg udělalo velkou radost. Těsně po minulé schůzce evropské internetové komunity v rámci RIPE jsme v CZ.NICu začali pracovat na rozšíření politiky přidělování IPv4 a IPv6 adres. Konkrétně pak sekci, která se týká přidělování speciálních bloků adres TLD registrátorům. Tyto adresy musí být využívány pro DNS anycast, což je technika, kdy je v síti na různých (většinou geograficky odlišných) místech více serverů, které obsluhují stejnou IP adresu. (Co je to anycast, se můžete dočíst detailně například v článku AS112 – projekt DNS anycast.) Navrhovaná změna mění počet přidělovaných IP bloků pro DNS anycast z jednoho na celkem čtyři bloky.
Následně jsme spojili své síly s Nominetem (anglický registr pro .UK), který původně navrhoval rozšíření této politiky o ENUM registry. Společně jsme pak vypracovali návrh, který byl ve čtvrté verzi představen na dnešním setkání pracovní skupiny Address Policy.
A proč ta radost? Protože všechny komentáře, které k tomuto dokumentu mělo publikum, byly veskrze pozitivní a doporučili schválení této změnu politiky přidělování IPv4 a IPv6 adres. Tudíž se po zapracování těchto úprav do relevantních dokumentů můžete těšit na změny v konfiguraci DNS serverů pro domény .cz a .0.2.4.e164.arpa. Dojde ke snížení počtu unicast serverů a navýšení počtu anycast serverů na finální čtyři, které byly předmětem navrhovaných změn v politice RIPE.
Ondřej Surý
Chřipka podporuje registraci domén
V souvislosti s medializací nového viru chřipky, který je znám pod jménem „prasečí“, „mexická“ či „nová“ se opět ukázalo, že se známé kauzy s jasným názvem projevují na registraci domén, které takový název a jeho varianty obsahují.
Konkrétně v .CZ bylo během posledních dubnových a prvních květnových dní registrováno přes 20 domén, které obsahují různé kombinace slov „praseci“, „chripka“, „h1n1“, „mexický“ či „mexican“ event. „new“, „nový“ a „flu“. Podobná situace je v ostatních TLD – zkuste si zaregistrovat „h1n1.be“ nebo „grippeA.fr“. I pokud byste byli ze Slovenska, tak „prasaciachripka.sk“ už taky není volná (držitel má pro jistotu i „vtaciachripka.sk“). Domény mají různé držitele, ale téměř shodná data registrace (duben až květen 2009) a také obsah – není na nich buď nic nebo typická hostingová main page.
Takový doménový boom ale nastane v podstatě vždycky, objeví-li se vhodný název, známý širokému okruhu lidí (nebo takový, který se známým nejspíše stane) – není to německá spolková vláda, kdo je držitelem domény abwrackpremie.de. Češi se z domény srotovne.cz (a dalších 18 variant) oficiální informace nejspíše také nedozví a doména srotovne.sk je překvapivě na prodej. Své o tom ví i Ministerstvo vnitra a jeho projekt datových schránek.
Ti, kdo si v dobách ptačí chřipky (pro připomenutí roky 2005 a 2006) zaregistrovali domény obsahující varianty tohoto názvu, je zatím překvapivě nepouštějí. Možná čekají, zda se vrátí. To na stážistku z Bílého domu se již zapomnělo („monikalewinsky.com“ can now be registered…).
A závěrečný tip – pořád ještě můžete získat „ptacichripka.eu“, „h1n1.sk“ nebo „sertesinfluenza.hu“ :).
Zuzana Durajová
Jak se dá (také) vydělávat na doménách…
V uplynulých dnech se na nás obrátilo několik držitelů doménových jmen .cz s otázkou, zda víme – a co si myslíme – o nabídce České doménové centrály.
Pracovníci společnosti, která tyto stránky provozuje, se totiž začali obracet na držitele doménových jmen s koncovkou .cz. Zavolají jim a upozorní je, že existuje celá řada dalších doménových prostorů (domén s jinými než .cz koncovkami) a tam – zatím – jejich doménové jméno registrováno není. A protože by toho mohli zneužít „zlí lidé“, Česká doménová centrála jim tyto domény předběžně zablokovala a nabízí teď službu jejich registrace.
A cena? Je zřejmě variabilní. Nám poskytnuté údaje mluví o částkách mezi 3000 – 3999 Kč za jednu doménu. V případě ceny 3999/doménu šlo o domény .com. .net a .eu, tedy žádně neobvyklé nebo exotické koncovky.
Zajímavá služba, že? S podobným postupem se z času na čas setkáme ze strany asijských registrátorů. Ti si vytipují držitele českých ochranných známek a nabídnou jim registraci domén se stejným názvem v čínské, tchaj-wanské nebo vietnamské doméně. Argumentují podobně jako Česká doménová centrála – bylo by přece škoda, aby vaši nádhernou doménu někdo v našem doménovém prostoru zneužil.
Samotný web České doménové centrály vypadá naprosto profesionálně a seriozně. Až do okamžiku, než začnete hledat to, co je v dnešním světě registrací naprosto běžné – informaci o ceně a hlavně on-line registrační formulář.
Zmínku o ceně se ani mě, ani nikomu ze zákazníků, kteří se na nás obrátili, na webu najít nepodařilo. Zmíněná cena za doménu je stanovena ve smlouvě, kterou obdržíte mailem po vyjádření zájmu.
On-line formulář potom nahrazuje žádost, aby zájemce o doménu poslal e-mail „v němž uvedete daný název domény a veškeré podrobné údaje o registraci a informace o účtu“.
A jak bych odpověděl na otázku co že si o této službě myslím? Řekl bych, že každý soudný člověk si udělá závěr sám. Osobně si myslím, že doba, kdy se domény registrovaly přes mail bez použití formulářů už je dávno pryč a doba, kdy domény stávaly 3000 Kč za rok tu snad ani nikdy nebyla.
Pokud má někdo skutečně zájem registrovat ekvivalent svého doménového jména i v dalších koncovkách než .cz – což je koneckonců běžná a v mnoha případech i přínosná praxe – doporučoval bych obrátit se na toho, kdo registroval původní doménu. Registrace domén v dalších než .cz prostorech není totiž nic složitého a ten, kdo vám zaregistroval doménu .cz to s největší pravděpodobností zvládne naprosto bez problémů. A za výrazně nižší cenu.
Aktualizace, 1. dubna 2015: Česká televize odvysílala v rámci pořadu Černé ovce reportáž věnující se nabídce registrací domén za přemrštěné ceny. Doporučujeme její zhlédnutí.
Klíč pro .gov vložen do DLV registru dlv.isc.org
Dne 1. května 2009 došlo k opětovnému vložení klíče pro doménu .gov do DLV registru provozovaným organizací ISC na adrese dlv.isc.org. Verze Bind 9 starší než 9.5.1-P2 a 9.3.4-P2 obsahují chybu, která způsobí nefunkčnost domény .gov, pokud je zapnutá DNSSEC validace pomocí DLV. Tyto verze daemona Bind 9 špatně pracují s neznámými algoritmy a protože doména .gov používá NSEC3 klíče, dojde k chybě při validaci a všechny domény končící na .gov se jeví jako nedostupné.
V Debianu je verze Bind9 9.5.1-P2 dostupná od 29. dubna 2009 pro aktuální stabilní vydání (lenny). Stav v ostatních distribucích můžete poznamenat v komentářích.
Ondřej Surý