Chřipka podporuje registraci domén

V souvislosti s medializací nového viru chřipky, který je znám pod jménem „prasečí“, „mexická“ či „nová“ se opět ukázalo, že se známé kauzy s jasným názvem projevují na registraci domén, které takový název a jeho varianty obsahují.

Konkrétně v .CZ bylo během posledních dubnových a prvních květnových dní registrováno přes 20 domén, které obsahují různé kombinace slov „praseci“, „chripka“, „h1n1“, „mexický“ či „mexican“ event. „new“, „nový“ a „flu“. Podobná situace je v ostatních TLD – zkuste si zaregistrovat „h1n1.be“ nebo „grippeA.fr“. I pokud byste byli ze Slovenska, tak „prasaciachripka.sk“ už taky není volná (držitel má pro jistotu i „vtaciachripka.sk“). Domény mají různé držitele, ale téměř shodná data registrace (duben až květen 2009) a také obsah – není na nich buď nic nebo typická hostingová main page.

Takový doménový boom ale nastane v podstatě vždycky, objeví-li se vhodný název, známý širokému okruhu lidí (nebo takový, který se známým nejspíše stane) – není to německá spolková vláda, kdo je držitelem domény abwrackpremie.de. Češi se z domény srotovne.cz (a dalších 18 variant) oficiální informace nejspíše také nedozví a doména srotovne.sk je překvapivě na prodej. Své o tom ví i Ministerstvo vnitra a jeho projekt datových schránek.

Ti, kdo si v dobách ptačí chřipky (pro připomenutí roky 2005 a 2006) zaregistrovali domény obsahující varianty tohoto názvu, je zatím překvapivě nepouštějí. Možná čekají, zda se vrátí. To na stážistku z Bílého domu se již zapomnělo („monikalewinsky.com“ can now be registered…).

A závěrečný tip – pořád ještě můžete získat „ptacichripka.eu“,  „h1n1.sk“ nebo „sertesinfluenza.hu“ :).

Zuzana Durajová

Autor:

Komentáře (8)

 1. Ed Brand říká:

  Spravne je to monicalewinsky.com, nikoliv monikalewinsky.com. Na te druhe nebude zadny provoz, byt jde o typo.

 2. Zuzana říká:

  Máte samozřejmě pravdu co se týče Moničina křestního jména, nicméně i tato doména byla registrována (podle webarchivu rozhodně v letech 1999 a 2000). A výsledky vyhledávání Googlem Monica X Monika Lewinsky jsou dost vyrovnané :). Takže provoz (by) tam byl.

 3. Vembl říká:

  Takovýhle boom je sice hezký, ale myslím si, že poněkud postrádá smysl z hlediska výdělečnosti. Pokud na tom webu udělám nějaké MFA, tak bude chvilku trvat než se to zaregistruje ve vyhledávačích a do té doby může být po všem (může se to přestat hledat). Myslím si, že je lepší budovat nějaké serióznější minisites a přivádět tam návštěvníky z nějakých větších webů než dělat variace na téma „prasečí chřipka-xxx“. Ale na druhou stranu, pokud by nedej bože došlo k pandemii, bude to hodně hledané dlouhou dobu a mohl by to být z hlediska potenciální výdělečnosti z reklamy docela zajímavý nápad (ale jen pro těch 5 – 10 prvních :).

 4. Domenista říká:

  Omyl. Pocet lidi co vyhledava Monica L. je aspon 15krat vyssi nez u Monika L. A primo v USA je ten rozdil jeste nekolikrat vyraznejsi. Ale to bylo jasne jeste predtim nez jsem si to overil. Proste v USA neni zvykem psat Monika ale Monica.

 5. Gabina říká:

  Dobrý den, ráda bych administrátora požádala o spolupráci a nevím, jak jinak se s ním spojit, mohla bych ho nějak kontaktovat? Děkuji.

 6. Zuzana říká:

  Dobrý den, Gabino, pokud máte dotaz na CZ.NIC, pak kontakty naleznete na http://www.nic.cz.

 7. peto říká:

  v Colnej sprave SR bola sefka IT Zuzana Ďurajova,
  rodina ?

 8. zuzana říká:

  Nejspíš ne, i když úplně vyloučit se to vzhledem ke slovenským kořenům nedá :)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..