Jak se dá (také) vydělávat na doménách…

V uplynulých dnech se na nás obrátilo několik držitelů doménových jmen .cz s otázkou, zda víme – a co si myslíme – o nabídce České doménové centrály.

Pracovníci společnosti, která tyto stránky provozuje, se totiž začali obracet na držitele doménových jmen s koncovkou .cz. Zavolají jim a upozorní je, že existuje celá řada dalších doménových prostorů (domén s jinými než .cz koncovkami) a tam – zatím – jejich doménové jméno registrováno není. A protože by toho mohli zneužít „zlí lidé“, Česká doménová centrála jim tyto domény předběžně zablokovala a nabízí teď službu jejich registrace.

A cena? Je zřejmě variabilní. Nám poskytnuté údaje mluví o částkách mezi 3000 – 3999 Kč za jednu doménu. V případě ceny 3999/doménu šlo o domény .com. .net a .eu, tedy žádně neobvyklé nebo exotické koncovky.

Zajímavá služba, že? S podobným postupem se z času na čas setkáme ze strany asijských registrátorů. Ti si vytipují držitele českých ochranných známek a nabídnou jim registraci domén se stejným názvem v čínské, tchaj-wanské nebo vietnamské doméně. Argumentují podobně jako Česká doménová centrála – bylo by přece škoda, aby vaši nádhernou doménu někdo v našem doménovém prostoru zneužil.

Samotný web České doménové centrály vypadá naprosto profesionálně a seriozně. Až do okamžiku, než začnete hledat to, co je v dnešním světě registrací naprosto běžné – informaci o ceně a hlavně on-line registrační formulář.

Zmínku o ceně se ani mě, ani nikomu ze zákazníků, kteří se na nás obrátili, na webu najít nepodařilo. Zmíněná cena za doménu je stanovena ve smlouvě, kterou obdržíte mailem po vyjádření zájmu.

On-line formulář potom nahrazuje žádost, aby zájemce o doménu poslal e-mail „v němž uvedete daný název domény a veškeré podrobné údaje o registraci a informace o účtu“.

A jak bych odpověděl na otázku co že si o této službě myslím? Řekl bych, že každý soudný člověk si udělá závěr sám. Osobně si myslím, že doba, kdy se domény registrovaly přes mail bez použití formulářů už je dávno pryč a doba, kdy domény stávaly 3000 Kč za rok tu snad ani nikdy nebyla.

Pokud má někdo skutečně zájem registrovat ekvivalent svého doménového jména i v dalších koncovkách než .cz – což je koneckonců běžná a v mnoha případech i přínosná praxe – doporučoval bych obrátit se na toho, kdo registroval původní doménu. Registrace domén v dalších než .cz prostorech není totiž nic složitého a ten, kdo vám zaregistroval doménu .cz to s největší pravděpodobností zvládne naprosto bez problémů. A za výrazně nižší cenu.

Aktualizace, 1. dubna 2015: Česká televize odvysílala v rámci pořadu Černé ovce reportáž věnující se nabídce registrací domén za přemrštěné ceny. Doporučujeme její zhlédnutí.

Autor:

Komentáře (134)

 1. Chymmi říká:

  TO, že se pro peníze vyjebáva s lidmi je normální v téhle době :(

 2. M. Šůstek říká:

  Včera se na majitele naší firmy obrátila společnost Registrace domén a nabízela nám doménu .com, .org, .net a .eu za cenu 3990,- a ročním udržování za 599,- s tím, že na ně má požadavek od jiného zákazníka, ale pokud se rozhodneme rychle, tak je registruje na nás. Jako člověk, který o tom nic neví, chtěl podmínky akceptovat.
  S paní Bártovou jsem mluvil a již tušila problém, tak při mém zjišťování podrobností byla nepříjemná a arogantní.

 3. Jana říká:

  Problém je stále aktuální, vypadá to, že se rozjíždí nějaká další vlna. Za poslední dny tři postižení zákazníci…

 4. Pavel Cech říká:

  Zdravim,
  mame nekolik klientu, kteri bohuzel naleteli.
  Aktualne resim pripad, kdy zakaznik „objednal“ registraci domeny pod .cz,.com,.net,.info.

  Bohuzel jim i zaplatil, ale ted se rozhodl, ze chce aspon domeny
  dostat pod nas jako spravce. Ceska domena sla transferovat v pohode, ale
  ty zahranici jsou pomerne zajimavy problem. Jsou fyzicky registrovane pres United-Domains.de a vsechny maji Lock na transfer. Napsal jsem tedy do United-Domains, ze zadame o unLock (odeslano pres email zakaznika, ktery
  je uveden jako vlastnik). Ani po 3 upominkach zadna reakce. Tak jsem
  kontaktoval Verisign (spravce .com) a ten mne odkazal na ICANN.
  Tak jim napsal sice urgenci, ale nakonec nam byl odeslan email, ze
  mame vyplnit formular. Tak se to udelalo a stejne vysledek nula. Prej nejsme zakaznik, ktery si tu domenu u nich objednal a dokud nedoplnime
  zakaznicke ID, tak nic delat nebudou. Neuveritene, jaky je dneska problem v pripade, ze zakaznik je sice owner domeny, ale nedokaze ji presunout jinam dokud se nejaky smejd nerozhodne.
  Neresil nekdo neco podobneho?

 5. Katka říká:

  Vlna pokracuje od firmy Registrace internetovych domen a muj kamarad bohuzel naletel a zaplatil fakturu jiz v cervnu. Muzu se prosim zeptat, zda je nejaka moznost pridat se k hromadnemu trestnimu oznameni? Budu rada za kazdou informaci. Dekuji!
  piranka.k@seznam.cz

 6. Daniel Rydzi říká:

  Vážení spolupoškození,
  mnou zastupovaná společnost je obětí podvodu ze strany Registrace internetových domén s.r.o. – případ má identické vlastnosti jako zde popisujete.
  Konkrétní fyzickou osobu, která je pachatelem, neznáme.
  V každém případě budeme podávat trestní oznámení (byť by mohlo dopadnout jako v případě České doménové centrály s.r.o.) a proto se táži:
  podal již někdo trestní oznámení na někoho v souvislosti s podvodem, který zastřešuje společnost Registrace internetových domén s.r.o.?
  Pokud ano, prosím, ozvěte se mi na e-mail centrala-podvod@seznam.cz ať se můžeme připojit. Pokud se nikdo neozve během řekněme 14 dní, podáme trestní oznámení sami, pak se budete moci připojit Vy, budete-li mít zájem.

  Děkuji za pochopení

  S pozdravem
  Daniel Rydzi

 7. centrala-podvod@seznam.cz říká:

  Vážení spolupoškození,
  vyzýváme vás, abyste se přihlašovali jako poškození do trestního řízení č.j. ORIV-62257/TČ-2012-001419, které je vedeno u:
  Policie České republiky
  Obvodní ředitelství policie Praha IV
  Místní oddělení Vršovice, ul. Přípotoční č. 300, Praha 10
  (řízení má také č.j. KRPA-119315-3/ČJ-2012-000095-SME – u Krajského ředitelství policie hl. města Prahy, SKPV, OHK, 5. oddělení)

  Trestní oznámení je podáno na neznámého pachatele v souvislosti s podezřením ze spáchání trestného činu podvodu podel §209 tr. zákoníku v souvislosti s prodejem internetových domén.

  Pro úspěnost trestního řízení je nezbytné nashromáždit co nejvíce čestných prohlášení o průběhu telefonických hovorů s popsáním způsobu přesvědčení ke koupi domén.

  Pro více informací nás kontaktujte na centrala-podvod@seznam.cz .
  Děkujeme za pochopení.

 8. centrala-podvod@seznam.cz říká:

  Vážení spolupoškození,
  soustřeďme, prosím, komunikace o tomto problému do jednoho blogu. tím hlavním je:

  http://blog.nic.cz/2010/02/25/o-ceske-domenove-centrale-podruhe/

  V tomto blogu hodláme uveřejňovat informace o postupu vyšetřování (samozřejmě jen ty, co bude vhodné zveřejnit).

  Děkuji za pochopení.

  • Marie říká:

   Opět útočí. 21.11.2014 nabídla 5 domén, které si chce registrovat jiná firma a že dojde k soudnímu sporu. Blokují mi do 13.00 hodin!!! Vzhledem k ceně 3 999 Kč + DPH jsem si raději ověřila …….. Mám nově u svého provozovatele doménu .eu za 90 Kč !!!!

 9. Jarka říká:

  Dobrý den,

  před chvílí jsem domluvila s paní Haškovou, tf.212244062, která nám podle stejného scénáře nabízela registraci domén s koncovkami – eu, com, net, org a ingo – cena registrace 3999,-, prodloužení 599,- za každou z nich. Mám jen strach, že i když ji po telefonu řeknu, že nemáme zájem, aby nepřišla faktura? Potřebovala jsem se poradit s kolegou ( historka byla psychologicky dost dobře zpracovaná) a paní řekla, že nám to nechá do 15.2. do 12. hodin a pak zaregistruje domény na toho, kdo si objednal. Mám jí volat a důrazně odmítnout nebo nechat být? Může mi někdo poradit? Bohužel informace o firmě, včetně údajů jako je, DIČ a IČO, najde kdokoli v obchodním rejstřku. Děkuji za tento blog, i když jsem si byla jistá, že se jedná o podvod, tak mě moc pomohly příspěvky od ostatních. Zdravím a přeji všem, aby jim vše dobře dopadlo

 10. Marie Chytková říká:

  Dobrý den paní Jarko,
  reaguji na vaši zprávu… nevím jak jste nakonec dopadla, ale s paní Haškovou jsme akorát teď domluvila a byl to naprosto stejný telefonát… že by měli všichni zájem o naše již dlouho leté domény (navíc naše je naprosto nezajímavá…) je hnus jak se s lidimy dnes vy..
  Přeji pěkný den… :-)

 11. X říká:

  Dobrý den,
  máme obdobné zkušenosti z 30.5.2014.
  S pozdravem

 12. Tomas říká:

  Dobrý den,

  25.5.2014 jsem obdržel telefonát z čísla 212244062 nejspíše z České doménové centrály.

  Naše společnost AAAAA, spol. s r.o. má registrovanou doménu aaaaa.cz. Paní říkala,že nějaká nejmenovaná firma si chce u nich zaregistrovat doménu aaaaaspolsro.cz, která má ve svém názvu přesný název naší společnosti a jesli nám to vadí můžeme si tuto novou doménu zaregistrovat u ní.

  POZOR – Jeto podvod, jeto jen snaha o získání peněz od nás.

  Pokud máte zájem o název domény podobný vaší firmě, doporučuji aby jste si u svého registrátora domény objednali další registraci domény. Je to lacinější a vyloučíte případnou spekulaci s názvem domény.

  Přeji pěklný den.

 13. M říká:

  Dobrý den,
  bohužel jsme zřejmě další případ „výhodného prodeje“ předražených domén. Scénář totožný, ujednáno zástupcem firmy po telefonu během jízdy v autě – shon, stres atd. Neznalost problému a běžné ceny domén nemusím zmiňovat…
  Od 3.7. jsme ve fázi splatnosti faktury 5*3999=19995 bez DPH.
  Co dál?! Jak postupujete Vy!?

  • Jindra říká:

   Stala se mi naprosto stejná věc.
   mohu se zeptat jak jste dopadl

 14. Jarda říká:

  Dobry den,
  Dnes k nam take volala pani Hoskova. Stejny scenar jako je popsany nahore.
  Pozor na to, telefon 212244062 a jmeno pani Hoskova

 15. Eva říká:

  Dobry den,vcera nam take volala pani Haskova…stejny,velmi obtezujici hovor …tel:212244062

  • dv říká:

   aktualizuji
   dnes opět pokus – Hašková 212 244 062, údajně fa. Regist Praha

 16. Rena říká:

  Neustále mi volá výše uvedené číslo. Jelikož jsem si našla číslo na netu a komentáře k němu, telefon paní neberu ;-)

 17. mona říká:

  Také jsme naletěli, již v lednu.
  Momentálně nám přišlo oznámení o postoupení pohledávky od fi Altea Europe, jejich dvorního vymahatele. Tak nevíme co s tím!
  Jak jsem si přečetla na různých internetových příspěvcích, jsou hodně úspěšní, co se týče vymáhání pohledávek. Firma „Registrace internetových domén je převlečená firma „Česká doménová centrála“ , a ta oklamala lidi kolem roku 2010. Převlékli kabát a podnikají vesele dál, ani ČOI s tím nic nesvedla. Je to k vzteku!

  • mona říká:

   Dobrý den,
   zajímalo by mne jak jste daleko s jednáním o pohledávce u vymahačské firmy Altea. Máme úplně ten samý problém,
   též jsme naletěli a fi Altea Europe máme zaplatit cca 20.000Kč za neexistující a nesmyslnou službu a vyhrožují nám.
   Nevíme co s tím, bude to pěkně drahé poučení.
   Díky M.

 18. Petr říká:

  Dnes volala p. Houšková (?), opět stejná pohádka, stejný ceník. Ačkoli jsem dosud o tomto tématu nevěděl – našel jsem jej až po googlování tel. čísla 212244062 – odmítl jsem předraženou registraci domén.

 19. Petr říká:

  Dnes jsem byl kontaktovan pani Haskovou. Jakmile jsem ji opacil, ze bude asi hodne hloupa, kdyz si mysli, ze u mne uspeje, zavesila. Pozavirat tu pakaz, jednou na ne dojde !

 20. Hana říká:

  26.11.2014
  Tohoto dne, jsem byla též podvedená touto společnosti ty samé postupy co popisují jiní lide prosím o pomoc.Mám zaplatit? U mě se jedná o velkou částku.Ještě jsem nezaplatila,ale podám trestní oznámení. Nevím kam. Prosím o pomoc

 21. Petr říká:

  Také jsem byl včera napálen zmiňovanou společností. Když si tak vybavuji ten celý hovor tak nebyla řečena konečná částka. Dalo by se to napadnout? Stále jsem tak nějak kalkuloval s tou částkou 3999,- i když už po zavěšení telefonu jsem si uvědomil, že to byla taky blbost. Napište jaké máte zkušenosti. Samozřejmě, že se člověku nechce platit takovou nehoráznost.

 22. Jindra říká:

  Před čtrnácti dny jsem se nechal také napálit ,stejný scénář
  hovor v autě a koncovou částku jsem také neslyšel
  To jim nezaplatím at se stavěj třeba na hlavu

 23. Štěpán Petřivý říká:

  Taky mi volali, jsou to šílenci. Spíš si počkám a pak si to za zlomek ceny zaregistruju sám, ne?

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..