Větší bezpečnost obsahu domén v zóně .cz

Nedávno jsem zde psal o proaktivitě týmu CSIRT.CZ. Dnes bych vám chtěl ukázat, že ani náš interní tým CZ.NIC-CSIRT, jehož jsem také členem, v této oblasti nijak nezaostává. Ti, kteří byli na letošní konferenci IT 11, si možná pamatují na prezentaci, kterou měl kolega Michal Prokop, a která se točila kolem nové aplikace našich Laboratoří a proaktivního informování o bezpečnostních incidentech na doménách v zóně .cz.

Jedná se o aplikaci, která z veřejně dostupných zdrojů získává informace o doménách v zóně .cz, na nichž je umístěn škodlivý obsah. Následně o incidentu prostřednictvím e-mailové zprávy informujeme držitele těchto domén a v případě potřeby se jim snažíme poradit, jak se s problémem vypořádat. Fáze testování a nastavování pravidel pro práci s touto aplikací a incidenty v ní obsaženými se pomalu blíží k závěru, a tak bychom vás rádi informovali o novinkách, které se kolem této aplikace chystají.

V první řadě bych rád uvedl, že v současné době se nám podařilo dostat se na úroveň, kdy již zpracováváme pouze aktuálně detekované příchozí incidenty. Databáze obsahovala po stažení velké množství domén, které byly v jednotlivých veřejných zdrojích evidovány již delší dobu a jejichž držitelé o tomto problému vůbec neměli tušení. Během předchozích měsíců se nám podařilo rozeslat informaci všem držitelům těchto přibližně 800 domén. Z toho již více jak 280 domén je vyčištěno.

Ve skutečnosti to byl ovšem pro útočníky mnohem větší zásah, na řadě domén bylo totiž nakaženo hned několik URL a některé evidované domény sloužily k poskytování freehostingu na doménách třetího řádu. Po upozornění většina provozovatelů freehostingových služeb okamžitě zneužité účty blokuje či maže. Na jedné takovéto freehostingové doméně bylo dokonce přes 1100 domén třetího řádu, které si útočníci buď sami registrovali nebo které se jim podařilo nějakým způsobem zneužít. I na dalších napadených doménách v zóně .cz byly počty útoků v řádu stovek domén třetího řádu, mnohdy opět obsahujících více než jednu URL. A to už je opravdu veliké množství zneškodněných útočných stránek.

V současné době nám každým dnem ve vyřešených případech přibývá mezi 5 až 10 doménami. To znamená, že postupně další a další držitelé domén reagují na naše upozornění. Většina zneužitých stránek obsahovala malware, útočné javascripty a menší část byla zneužívána pro phishing. Z e-mailové korespondence s těmi, kteří se na nás obrátili s žádostí o radu, vyplynulo, že na počátku značné části útoků stála kompromitace PC, ze kterého úpravy stránek prováděli. Tento malware pak získal uložená jména a hesla k FTP přístupům a odeslal je útočníkovi. V jednom extrémním případě uživatel opravil stránky, změnil heslo k FTP přístupu, ale protože nevěděl o malware na jeho PC, byl javascript na stránce do hodiny zpět.

Druhou zásadní novinkou je, že naše Laboratoře celý software upravují tak, aby bylo možné uvolnit jej jako open-source program pro využití dalšími doménovými registry. To vyžaduje přepsání rozhraní aplikace a umožnění jejího individuálního nastavení tak, aby si jej každý registr mohl nastavit dle svých potřeb. Aplikaci plánujeme uvolnit koncem tohoto, nebo začátkem příštího roku. Nasazení a aktivní využívání aplikace v dalších registrech by určitě znamenalo přínos pro bezpečnost dané zóny.

Doufáme, že tato ukázka proaktivity druhého z CSIRT týmů provozovaného v CZ.NIC naznačuje jeden z možných přínosů zřizování týmů typu CSIRT i pro jiné organizace. Kromě proaktivity je samozřejmě nejdůležitějším prvkem práce CSIRT týmu reagování na vzniklé bezpečnostní incidenty. O tom ale raději až v případném dalším článku.

Pavel Bašta, CZ.NIC-CSIRT a CSIRT.CZ

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..