Dne 8. května 2024 bylo v Úředním věstníku EU publikováno Nařízení o gigabitové infrastruktuře, právní předpis, který nahrazuje směrnici o opatřeních ke snížení nákladů na budování vysokorychlostních sítí elektronických komunikací. Když Evropská komise zveřejnila návrh nařízení, telekomunikační sektor ve státech, které bojují s pomalostí a byrokratizací výstavby, byl nadšený. Avšak postupným hledáním kompromisu došlo k částečnému zjemnění původního návrhu a sektor už tolik šťastný nebyl, jak dokazuje společné prohlášení asociací ETNO, ECTA, GIGA.EUROPE a GSMA. Nicméně přijatá verze nařízení je nakonec přísnější než původní směrnice o snižování nákladů na výstavbu broadbandových sítí a může pomoci se stavební byrokracií. Teď však bude záležet na českou adaptaci a hlavně na aplikaci jednotlivých oprávnění.
Parsování CLI v Pythonu po třech letech
K čemu že je dobré? Malou užitečnou funkcionalitu vtělíte do prográmku za patnáct minut. Pak je nutno nastavit rozhraní, kterým uživatelé budou váš program ovládat. Příjemná a v linuxu základní volba je skrz parametry v příkazové řádce.
Nový HSM při podpisu kořenové zóny
Na konci minulého měsíce se konala poměrně zásadní ceremonie podpisu kořenové zóny DNS. To, že šlo o něco mimořádného, bylo možné vyčíst už z toho, že poprvé v historii byla naplánována na dva dny. Hlavní příčinou byl přechod na zcela novou řadu HSM (hardware security module). To dosavadní se již bohužel přestálo vyrábět a do budoucna by již nebylo možné hardware obnovovat. Nicméně s touto výměnou bylo pochopitelně spojeno mnoho dalších činností.
Krátké vlny: Supervolební rok a operace Neviditelný inkoust
Volby do Evropského parlamentu jsou přede dveřmi a politické oddělení Evropského parlamentu pro občanská práva a ústavní záležitosti zveřejnilo začátkem dubna studii „Odolnost demokracie a evropských voleb vůči novým výzvám“. Studie identifikuje výzvy, které ohrožují odolnost demokracie a volebních procesů v EU a snaží se zmapovat politické a legislativní reakce na ně před letošními volbami.