Neodolatelné investiční platformy (další případ ze života internetového uživatele)

„Co ty kryptoměny a investice, dá se na tom vydělat?“, zeptal se mě letos v lednu kamarád. „Mně o tom psal spolužák ze střední a že na tom teď celkem vydělává“. Kamarád je vzdělaný a světem protřelý člověk, neměl jsem tedy nejmenší důvody o premisách, stanovených v úvodu naší konverzace, jakkoliv pochybovat a zamyslel se nad tím, jestli mi v poslední době neutekla nějaká informace. Nicméně nevzpomněl jsem si na nic, co se třeba jen blížilo poslednímu boomu v roce 2017. Tak jsem jen pokrčil rameny a odvětil, že investovat do kryptoměn lze a že aktuální výnosnost není nijak zastiňující vůči běžným investicím, jen jsou kryptoměny volatilnější (uznávám, že nevím jestli to poslední stále platí).

„Jemu to prý vydělá 5000 Kč měsíčně,“ nedal se kamarád odbýt tak snadno. „Ano pokud člověk vloží dostatek peněz, tak i s malým zúročením může získat zajímavý obnos,“ mírnil jsem jeho nadšení. „Proč tě do toho spolužák vlastně tlačí? Co z toho bude mít on? Ze začátku dostane 20 % mého zisku,“ odvětil. „To je ale fakt hodně! To není úplně běžné,“ vyjádřil jsem svůj údiv společně s odporem k zmíněné nabídce, ale s kamarádem (říkejme mu třeba Franta) to zdánlivě vůbec nehnulo. „Podíval by ses mi na stránky tý platformy? Já jsem si říkal, že bych tam zkusil něco poslat, abych viděl jestli to funguje,“ pokračoval Franta. „Jasně, to není problém. Jak se to jmenuje?“ zeptal jsem se, očekávajíc alespoň zdánlivě známé jméno. To však k mému překvapení nepřišlo. Zadal jsem hledaný výraz do vyhledávače a byl velmi udiven, že mimo jejich vlastního portálu nebylo mezi výsledky hledání nic, co by alespoň hodnotilo zkušenosti s danou službou. Dodal jsem, že pokud tam člověk „něco“ vloží a „ono“ to bude „růst“, nic to neznamená a problém typicky začne až v momentě, kdy chce zákazník své „úspěšně“ zhodnocené úspory vybrat. Pokračoval jsem tedy na webové stránky platformy.

V mezičase se mě Franta ještě mimoděk tázal, jestli znám Telegram. Nespojiv si tuto informaci s předchozí diskuzí jsem jenom odpověděl na otázku a svojí pozornost dál upínal na relativně vzhledné webové stránky další z mnoha investičních platforem. Vzpomněl jsem si na jeden článek, který vyšel u nás na blogu ohledně eshopů, a po prvotním prozkoumání úvodní stránky jal jsem se hledat obchodní podmínky a kontakt. Odkazy jsem sice našel, ale v obou případech vedly na 404 – stránka nenalezena.

„Jé hele koukej, to je zajímavý,“ začal jsem mít teprve první podložené podezření. Zkontroloval jsem tedy ještě adresu sídla, která na stránkách uvedená byla, a podle map jsem se dostal k malému domku v USA někde na předměstí. Jistě, o původně garážových firmách už jsem slyšel a každý rozhodně zaslouží šanci vybudovat něco velkého, nicméně v tomto případě se evidentně nejedná o novátorský nápad ani řešení. „Tak do toho bych fakt nešel,“ domněle jsem uzavřel případ.

Jenže po chvilce mi to nedalo a zahájil jsem výslech. Během toho jsem postřehl i několik vyhýbavých odpovědí, ale o to víc jsem se ujistil, že jsem něčemu na stopě. Poskládaný příběh byl tedy následující. Záměrně do závorek přidám číslo počítající varovné signály (red flags chcete-li), při kterých by měl člověk zbystřit.

Se spolužákem si nenapsali několik let a najednou se mu ozval přes sociální síť s „velmi lákavou nabídkou“ (1). Velmi brzy ho „spolužák“ přesvědčil, aby pro komunikaci přešli na jinou platformu (2) – Telegram (snad nikoho neurazím, když ho také započítám – (3). Nabídka zahrnovala investice v prakticky neznámé investiční platformě (4). Platforma neměla k dispozici podmínky služby (5). Uvedené sídlo firmy bylo v malém rodinném domečku v USA (6). Toto celé samozřejmě neměl na svědomí jeho spolužák, ale podvodník, který na nějaký čas získal přístup k jeho účtu.

Ze zkušeností nás, bezpečnostních analytiků, za předchozí roky můžeme říct, že weby podvodných investičních platforem často vypadají velmi dobře. Mnohdy i lépe než weby skutečných investičních platforem. Tím samozřejmě nechci říct, že čím horší vizuální stránka, tím je investiční platforma skutečnější. Pouze připomenout, že již neplatí jeden ze starších varovných signálů, že podvodný web poznáte podle špatné grafiky.

Musím podvodníkům přiznat, že podvodné investiční platformy jsou skvěle vymyšleným zločinem. Oběť investuje peníze v dobré víře a když vidí, jak dobře se zhodnocují, nemá ani chuť je vybírat a naopak ještě přidá. O tom, že něco nehraje se poškozený dozví třeba až v momentě, kdy stránky přestanou fungovat. Mezitím se okno k dohledání pachatele (nebo alespoň vložených peněz) uzavírá velice rychle.

V tomto případě k újmě naštěstí nedošlo, nicméně pokud se vám nebo vašim blízkým něco takového stane a přijdete řekněme o více než 10000 Kč, nebojte se a nahlaste to na policii. Je velmi pravděpodobné, že podvedených bude víc a třeba se zločince podaří dopadnout. Viz nedávné úspěchy policie v dopadení česko-ukrajinského gangu. A také mějte prosím soucit s těmi, co podobným podvodům podlehli. Příběhů těch, co tvrdí: „já bych na něco takového určitě neskočil,“ a skočili, také není málo.

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..