Vážení čtenáři našeho blogu,
rádi bychom vám poděkovali za pozornost, kterou jste nám věnovali v tomto roce, a popřáli vám hezké a klidné svátky a vše nejlepší do roku nového.
Autoři blogpostů sdružení CZ.NIC
Projekt Turris: Proč zvyšujeme zabezpečení e-mailu a proč to může rozbít přesměrování zpráv
V současné době v projektu Turris zvyšujeme úroveň zabezpečení e-mailové komunikace. Používáte-li odesílání notifikací ze zařízení prostřednictvím naší infrastruktury, týká se vás to také. Posílí to vaše bezpečí, ale zároveň to může „rozbít“ přesměrování zpráv na jinou adresu.
SIC ČR: Česká studentka zaujala v Bruselu
Členové mládežnických panelů všech Safer Internet Center (SIC) dostávají pravidelně příležitost zapojit se do aktivit evropského BIK Youth Panelu, které vrcholí na Safer Internet Foru v Bruselu. Tohoto fóra se každoročně účastní odborníci z jednotlivých Safer Internet Center, technologických firem, ale i představitelé Evropské komise, Evropského parlamentu a organizace European Schoolnet, která celou tuto akci zastřešuje.
Krátké vlny: Stručná rekapitulace závěru českého předsednictví
České předsednictví v Radě EU pomalu končí. Ve veřejném prostoru občas slyšíme zpochybňování jeho významu a úspěchů. Pojďme si to říct otevřeně a na plnou pusu. České předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku 2022 bylo úspěšné. Kdo za to může? Experti z ministerstech a dalších úřadů a experti na Stálém zastoupení České republiky při EU, kteří se ho aktivně zůčastnili ať už projednáváním návrhů, hledáním kompromisů, draftováním nových verzích, vyjednáváním nebo podporou v zázemí, když bylo potřeba vyjednávací tým podpořit kafem a proviantem nebo dalšími, zákonem povolenými, drogami. Pokud někdo úspěchy českého předsednictví zpochybňuje, tak buď tomu nerozumí, nebo schválně lže.
Myš je pro kočku: Správci souborů
Jistý Ukrajinec s trojím písmenem V ve jméně začal před třiceti lety psát svůj vlastní klon Norton Commanderu. Protože bravurně ovládal asembler, vytvořil program tak nepatrný, že se vešel na každou disketu. A já měl to štěstí, že jeho 2panelový Volkov Commander byl prvním správcem souborů, s nímž jsem se pořádně setkal. Nemusel jsem pak rozepínat pevnou železnou košili zvyku lidí, již se na počítači nejprve setkají s 1panelovým Průzkumníkem a libovolný 2panelový správce jim pak přijde nepřehledný.
Krátké vlny: Ohlédnutí za IT 22, ransomwarem v systémech ŘSD a problémy regulátora s televizním vysíláním
Ve dnech 16. a 17. května zasáhl ransomware Hive plnou silou české Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Škody jsou obrovské, kromě oddělených technologických celků jako jsou kamery a dohledy tunelů došlo k zašifrování veškerých dat a vyřazení záloh organizace. ŘSD provedlo nápravu v podobě předřazení firewallů před každé datové centrum, nicméně problém je, že firewally si muselo zapůjčit a jak samo ŘSD uvádí, firewally fungují na zkušební licenci po limitovanou dobu. V materiálu, které ŘSD připravilo pro jednání vlády, se snaží zdůvodnit, proč nákup provádí v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění (v souladu s principem hospodárnosti byli nakonec v rámci JŘBU osloveni tři dodavatelé, kteří jsou uvedeni na seznamu partnerů výrobce požadovaných síťových prvků). Zákon uvádí, že zadavatel může použít jednací řízení bez uveřejnění také, pokud je to nezbytné v důsledku krajně naléhavé okolnosti, kterou zadavatel nemohl předvídat a ani ji nezpůsobil, a nelze dodržet lhůty pro otevřené řízení, užší řízení nebo jednací řízení s uveřejněním.