Tento příspěvek píšu trochu smutně se dívaje přes Internet na ceremonii podepisování klíče v americkém městečku El Segundo poblíže Los Angeles. A proč jsem smutný? Začnu od začátku.
DNS stack už také v CESNETu
Jak jsme již několikrát avizovali, po masivních upgradech DNS anycastu pro .CZ doménu v posledních letech a vybudování 100GE DNS infrastruktury se nyní zaměřujeme spíše na cílené ladění provozu anycastu. Snažíme se tak například spouštět nové DNS stacky v místech zdrojů významného DNS provozu, a to jak v zahraničí, tak v České republice. Spuštění DNS stacku v síti CESNETu na začátku dubna budiž této naší činnosti důkazem.
Aktuální statistiky o celosvětovém vývoji COVID-19 na jednom místě
Na Internetu se v souvislosti s koronavirem vynořilo mimo jiné i mnoho webových stránek, které se snaží zpracovávat data do různých statistických výstupů. Jen v českém registru se jich objevilo hned několik. Jestliže patříte mezi ty, kteří rádi sledují aktuální „koronavirová“ čísla nebo z nich čerpáte informace při své práci, můžete narazit na několik překážek. Některé statistiky totiž sice přináší údaje, které zrovna potřebujete, ale jsou staré a pravidelně se neobnovují. V případě dynamických vizualizací jste zase při práci svázáni pevně danými mantinely. Pokud vám to nevyhovuje, můžete vyzkoušet nově vytvořený nástroj na generování dynamických vizualizací z dílny sdružení CZ.NIC, který má široké možnosti a lze jej různě nastavovat. Můžete si tak navolit například libovolné světové území, vzorec pro danou křivku, můžete kopírovat URL a samozřejmě pro update stačí zmáčknout F5. Vše důležité najdete na https://covid-19.nic.cz/.
Vývojáři ACTIVE 24 představili nového EPP klienta pro komunikaci s registrem domén .CZ
Jeden z doménových registrátorů, společnost ACTIVE 24, nedávno z vlastní iniciativy vytvořil nového open-source klienta v jazyce Java pro komunikaci s doménovým registračním systémem FRED. Tento klient umožňuje komunikaci se systémem FRED pomocí protokolu EPP a je alternativou ke klientu napsaném ve sdružení CZ.NIC v jazyce Python. Oba slouží k provádění běžných operací registrátorů ve vztahu k registru: vytváření, aktualizace, převod, obnova či mazání domén, kontaktů a dalších objektů v registru. Nový Java klient nabízí vylepšené příkazy přípravy dat, oproti Python klientovi již není nutné po zavolaní příkazu „prep_domain_by_nsset“ a dalších volat příkazy „get_results“ pro získání výsledků. Java klient toto volaní udělá automaticky a vrátí kompletní ucelené výsledky.