Nechce se tomu ani věřit, ale je to již téměř půl roku, co jsme spustili kampaň routeru Turris Omnia na Indiegogo. A za tu dobu se toho hodně změnilo. Pro nás je určitě nejdůležitější, že již víme, že na trhu je místo pro výkonný otevřený router – koneckonců máme milion dolarů jako důkaz :).
Open-source na hackathonu AT&T a ČTU
Ve dnech 22. a 23. dubna proběhla v Praze unikátní akce pořádaná Českým telekomunikačním úřadem a AT&T – V4 Hackathon: Driving the „Connected Life“. Jak už je z názvu patrné, byla zaměřená zejména na vývojáře z Visegrádské čtyřky a hlavním tématem byl „propojený život“, tedy mobilní zařízení, Internet věcí, atp.
Jak vznikal komiks Jak na Internet
Jsem kreslířka a ve sdružení CZ.NIC pracuju hlavně na projektu Tablexia. Když se mi ale na stůl dostala nabídka připravit komiks na motivy vybraných dílů seriálu Jak na Internet, nerozmýšlela se dlouho a ve spolupráci se scénáristy tohoto osvětového seriálu se pustila do práce. Jak se nám to povedlo se můžete přesvědčit na stránkách Edice CZ.NIC.
Badatelé s validovaným účtem mojeID jsou ve výhodě
Pod záštitou Zlínského kraje vznikl nový portál eBadatelna přinášející široké laické a odborné veřejnosti nejen zpřístupnění digitalizovaných dokumentů, ale nabízí také zhlédnutí virtuálních výstav či studium zajímavých článků o fondech paměťových institucí.
Tablexia tour
S příchodem nové verze Tablexie jsme se rozhodly zapracovat na propagaci aplikace a vydaly jsme se s ní na česko-slovenskou tour. Nejprve jsme se vypravily do Banské Bystrice, kde nás čekala prezentace a workshop pro pracovníky z center pedagogicko-psychologického poradenství a prevence. Mile nás překvapilo, jak velký zájem o naši přednášku byl. Sjelo se sem na 40 pracovníků z celého Slovenska, kteří si aplikaci vyzkoušeli a poté nadšeně debatovali o jejích výhodách a možnostech využití, neboť jim takováto pomůcka pro reedukaci scházela. Reakce byly vskutku pozitivní a dostalo se nám i několika pozvání na další setkání. Zásluhu nad tímto setkáním má paní doktorka Daniela Žilinčíková z CPPPaP v Banské Bystrici, která akci organizovala. Ovšem ještě před samotnou Banskou Bystricí jsme se zastavily na Základní škole V. Beniaka v Chynoranech, abychom aplikaci ukázaly a otestovaly se slovenskými dětmi. Toto testování slovenské verze nám doposud chybělo přesto, že v samotných začátcích vzniku slovenské Tablexie pilotní testování provedl pan docent Erik Žovinec, který se na vzniku slovenské verze podílel. Nebylo však v jeho silách pokračovat v dlouhodobém testování dětí a nám v dalším testování a sběru dat bránila vzdálenost a hlavně nedostatek kontaktů. Na ZŠ V. Beniaka nás čekalo celkem 20 dětí, které práce s aplikací bavila i přes prvotní neúspěchy, jež potkají každého, kdo se vydá na dráhu potírání zločinu, protože jak už každý ví – žádný učený detektiv ještě z nebe nespadl.
Kde hledat abuse kontakty?
Organizace RIPE NCC je jedním z pěti světových regionálních registrů, jehož hlavním úkolem je přerozdělování adresních bloků, které mu IANA přidělila. V RIPE NCC, stejně jako v řadě dalších podobných internetových organizací, působí několik pracovních skupin. Ty se věnují například správě DNS, RIPE NCC databázi nebo Open Source projektům. Jednou z těchto skupin je také Anti-abuse working group, která v únoru 2016 zveřejnila seznam užitečných kontaktů pro všechny, kteří se nějakým způsobem zabývají řešením incidentů nebo zneužíváním IP adres. Je logické, že ke správě IP adres patří také snaha tomuto zneužívání zabránit.