Stane se mojeID národní elektronickou identitou? Nově se s ním přihlásíte ke službám Evropské komise

Na konci září byl ukončen jeden z tzv. rozsáhlých pilotních projektů Evropské komise – projekt STORK 2.0 (Secure idenTity acrOss boRders linKed 2.0), jehož cílem bylo prakticky vyzkoušet možnosti přeshraničního uznávání elektronických identit, tedy věc, která by měla být dle nařízení eIDAS povinně zavedena od září 2018. Za Českou republiku se na realizaci tohoto projektu podílelo Ministerstvo vnitra a CZ.NIC se službou mojeID, která byla vybrána jako národní identita.

Pro uživatele mojeID mezi nejviditelnější výsledky projektu patří možnost využít přihlašování přes mojeID v rámci ECAS (European Commission Authentication Service), kde je implementováno právě řešení z projektu STORK 2.0.

mojeID-EK-CEF

Od minulého týdne Evropská komise umožňuje využití mojeID u služby CIRCABC (Communication and Information Resource Centre for Administrations, Businesses and Citizens). Tento server využívají především úředníci, kteří si z něj často stahují dokumenty před jednáním v Bruselu.

Blogpost_JP_2

Pro přihlášení prostřednictvím národního eID je nutné na titulní stránce ECAS vybrat externí přihlášení (External) a následně možnost eID a Českou republiku. S ohledem na definované stupně důvěry (v rámci STORK označované jako QAA – Quality Authentication Assurance) je přihlášení možné pouze pro validované uživatele mojeID.

U ostatních služeb využívajících ECAS (zejm. Participant Portal určený pro podávání grantů) Evropská komise zatím přihlašování přes národní e-Identity neumožňuje.

eIDAS = mojeID + PEPS

Přesto, že přihlášení přes mojeID je zatím možné jen k vybraným službám Evropské komise, považuji tuto možnost za důležitou především kvůli praktickému vyzkoušení přes-hraničních identifikace. V současné době se v České republice vede intenzivní debata o implementaci nařízení eIDAS a jeho praktických dopadech a právě na službě ECAS si každý držitel může vyzkoušet, jak takovéto přihlašování využívající národní brány (v projektu STORK 2.0 označované jako PEPS – Pan-European Proxy Services, v rámci aktuální terminologie Evropské komise a eIDAS jako tzv. eIDAS node) bude fungovat v praxi.

Z pohledu infrastruktury (tzv. Digital Service Infrastructure) budou v rámci hladké implementace eIDAS hrát důležitou roli právě národní brány představující jeden ze základů elektronických služeb tzv. jednotného digitálního trhu. Tu českou budeme na základě nedávno ukončeného výběrového řízení Evropské komise provozovat v CZ.NIC minimálně do konce roku 2019, tj. více než rok po povinném zavedení přes-hraničního uznávání eID dle eIDAS.

Díky projektu STORK 2.0 a mojeID si však můžete přes-hraniční přihlašování vyzkoušet i nyní.

Autor:

Komentáře (6)

 1. Václav Pávek říká:

  Super zpráva, doufám, že MojeID půjde používat i u státních institucí. Stát by takovouto službu v takové kvalitě nebyl schopen ani vytvořit a ani nabídnout. Kluci, tlačte MojeID dál, hlavně směrem ke státní správě a náhradě digitálního podpisu.

 2. Verton říká:

  Rád bych se přiklonil k předcházejícímu příspěvku.
  Proč nezačít nejdříve doma – mít tak funkční elektronickou veřejnou správu ČR a mnohé věci vyřizovat třeba pomocí MojeID. Na co mi je v dnešní době (2015!!) občanský průkaz, průkaz pojištěnce, řidičák atp. Nešlo by to prosím sjednotit a zbavit se tak front na úřadech a veškeré zařizování dělat daleko efektivněji a rychleji?
  Možná na to CZ.NIC nemá zrovna prostředky (Slovensko již vynaložilo 900 mil. EUR http://komentare.hnonline.sk/komentare-167/porovnanie-slovenska-s-estonskom-je-to-hanba-pise-andrej-kiska-958581), ale věřím, že zrovna menšímu sdružení lidí by se to mohlo podařit. Vždyť už za sebou máte jiné vydařené projekty.

 3. petr.p říká:

  Pánové, opravdu chcete tolik osobních údajů svěřovat soukromé společnosti? Víte, jak s nimi nakládá a jak je chrání?

  • pk202 říká:

   Zrovna CZ.NIC má u mne mnohem větší kredit, než třeba policie ČR se svými neustálými úniky odposlechů…..

 4. Martin Šerák říká:

  CZ.NIC, z. s. p. o. je a není soukromou společností, protože v jejích orgánech jsou zástupci registrátorů, držitelů domén, poskytovatelů internetového připojení a také tři zástupci státní správy (přímo z ministerstev). Viz struktura sdružení na straně https://www.nic.cz/page/351/

 5. Petr Hlaváček říká:

  Zajímavé je, že když si na stránce webgate.ec.europa.eu zvolím jazyk „německy“ a nastavím radiobutton „Česká Republika“ jsem korektně přesměrován na https://stork.nic.cz/PEPS/ColleagueRequest ale stránka je anglicky (nikoli německy, jak bych původně předpokládal – až budou aplikace v eu podporovat češtinu očekával bych i český výstup….)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..