K čemu slouží crimeware (seriál, 1. díl)

V jednom z mých předchozích blogpostů jsem popisoval, proč má někdo zájem nečestným způsobem získávat „lajky“ pro svou facebookovou stránku. V tomto mini seriálu, bych chtěl na tento článek nepřímo navázat a opět názorně zodpovědět jiné běžné otázky uživatelů typu: proč bych měl dodržovat všechna ta otravná bezpečnostní pravidla, jak by se někdo dostal zrovna do mého počítače a proč by to dělal.“

Předně je potřeba říci, že počítačová kriminalita je dnes velmi dobře organizována. Slyšeli jste někdy pojem „crimeware“? Jedná se o softwarové nástroje, speciálně určené pro počítačové zločince, které jim usnadňují jejich útoky a umožňují jejich efektivní provádění. Autoři tohoto „speciálního“ softwaru s ním obchodují na k tomu určených fórech. Zajímavé je, že i tyto aplikace se rozdělují dle své funkce a dle toho se pak dělí také „živnost“ kriminálníků, kteří je používají.

Abych to lépe vysvětlil, jedním z nejznámějších nástrojů pro získávání přístupu do cizích počítačů pomocí zranitelností souvisejících s prohlížením webových stránek, je nástroj Blackhole. Ten umožňuje vygenerovat speciální stránku, která, pokud ji navštívíte, okamžitě začne zkoušet všechny možné zranitelnosti ve vašem počítači. Zkouší útočit na webový prohlížeč, jeho rozšíření jako je Flashplayer, ale třeba také na Acrobat Reader. Pokud tedy některá z těchto komponent není pravidelně aktualizována, je na malér zaděláno. Možná si teď říkáte, jak vás někdo naláká na nějaký pochybný web. Proto také tito kriminálníci většinou vkládají tuto svou stránku do cizích stránek s pomocí techniky rámů. Na tyto stránky předtím získali díky jinému nástroji neoprávněně přístup. Takovou stránkou může být váš oblíbený vyhledávač, e-shop, blog či jakákoliv jiná stránka. Ovšem skutečně zajímavé je, že toto propojení mohou tito útočníci také nakoupit jako službu od jiné kriminální skupiny, která se právě na získávání přístupů na cizí weby specializuje.

Takže teď tu máme dvě zajímavé oblasti pro „podnikání“ v počítačové kriminalitě. To ale není vše, existují další nástroje, které jsou zaměřeny na další využití jednou ovládnutých počítačů. Pod názvem Silence Of winLocker můžete na ruských fórech již delší dobu zakoupit nástroj pro generování policejního ransomware. Pro šíření tohoto ransomware si pak útočníci mohou pronajmout právě síť vzniklou na základě útoku pomocí Blackhole. Dalším příkladem crimeware je Zeus, známý bankovní trojan, který opět může využít Blackholem dříve ovládnuté počítače a uživatele těchto počítačů okrást o peníze, či třeba o jejich přístupové údaje k různým službám. Zeus je stále hojně používán, jak se můžete přesvědčit na této adrese.

Crimeware_1


Aktuální mapa rozmístění řídících serverů Zeusu (Zdroj:https://zeustracker.abuse.ch/)

Všimněte si prosím, že už se jedná v podstatě o malý kriminální ekosystém, provozovatel Blackhole kitu nakupuje od jiné skupiny prostor na touto skupinou ovládnutých webových stránkách, které zneužívá k napadání počítačů domácích i firemních uživatelů. Přístup do těchto počítačů, který takto získá, pak může prodat další skupině, která operuje třeba nástrojem Zeus, či jiným. A samozřejmě nesmíme zapomínat na tvůrce těchto nástrojů, tedy programátory, kteří tyto aplikace vyvíjejí a prodávají dalším skupinám. Aby to však nebylo jen teoretické povídání, slibuji, že se v dalších dvou dílech podrobněji podíváme právě na Blackhole a Zeus.

Slovníček pojmů:
Crimeware: škodlivý software vyvíjený specificky za účelem automatizace kybernetické kriminality
Zranitelnost: slabé místo zneužitelné pro narušení bezpečnosti. Může se jednat například o chybu konfigurace, či chybu v programu.
Trojský kůň (Trojan): program umožňující útočníkovi získat kontrolu nad napadeným počítačem, např. získávat uložená hesla, osobní dokumenty, mazat soubory atd.
Rámy: umožňují rozdělit stránku do dvou nebo více obdélníkových oblastí (rámů), do kterých se načítají jiné stránky
Policejní Ransomware: škodlivý software, který blokuje přístup k funkcím počítače a uživatele vydírá smyšleným obviněním (například z držení dětské pornografie, či nelegálních kopií filmů). Za odblokování počítače požaduje zaplacení údajné pokuty, ve skutečnosti však peníze putují do kapes podvodníků.

Pavel Bašta

Autor:

Komentáře (1)

  1. Pan Pepin říká:

    Úžasné

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..