K čemu slouží facebookový „like“ scam?

Určitě jste již někdy slyšeli o facebookové hře Farmville. Ale říká vám něco pojem Like-farming? Jedná se o sbírání „lajků“, tedy v podstatě fanoušků, pro konkrétní facebookovou stránku. Vlastně mě k sepsání tohoto blogpostu inspirovala pozvánka, kterou jsem nedávno dostal a která vedla na stránku „Tvůj Rodokmen aneb: Poznej své předky!

rodokmen

Snad ani netřeba zdůrazňovat, že žádný rodokmen nezískáte.

 Podobných podvodných stránek vzniká na Facebooku celá řada. Jejich primárním cílem je nějakým způsobem nalákat uživatele, aby se stali fanouškem stránky a zároveň do ní pozvali své další přátele. Za tímto účelem se používají obvykle dvě taktiky: první něco slibuje (lechtivé video s celebritou, výhru iPhonu, iPadu, změnu vzhledu facebookové stránky, či třeba možnost sledovat, kdo si prohlížel váš facebookový profil), druhá je zastrašující (pokud nesouhlasíte se zpoplatněním využívání Facebooku, pak dejte like). Podobným skupinám je tedy vhodné se vyhnout. Pokud si nejste jisti, můžete využít například stránku facecrooks.com.

Cui bono? To je ta otázka, o kterou zde kráčí. Možná si říkáte, k čemu taková stránka může někomu být? Tak například často bývá podmínkou získání slíbené odměny požadavek na vyplnění nějaké ankety. Za to, že věnujete svůj čas jejímu vyplnění, však dostává zaplaceno majitel stránky, Vy se samozřejmě slíbené odměny, například ve formě růžového facebookového profilu, nedočkáte. Jiný způsob výdělku spočívá ve zobrazování reklamy fanouškům stránek nebo v přímém prodeji takto vybudované stránky dalšímu zájemci.

prodej_fan

 

Poptávka po stránce s více než 50 tisíci fanoušky.

prodej

A nabídka (stránky již byly prodány).

Nejhorší možnou variantou je zneužití takovéto skupiny k šíření malware, například formou odkazu na video, které prostě musíte vidět. Samozřejmě místo videa budete vyzváni ke stažení přehrávače videa. Tento soubor však ve skutečnosti obsahuje malware, který ukradne vaše citlivá data a použije váš účet k dalšímu šíření odkazů na tento malware.

Doufám, že po přečtení tohoto krátkého článku budete při používání Facebooku zase o trochu obezřetnější a že nedáte zbytečně šanci vykukům, kteří vydělávají na lidské naivitě. Tak schválně, každý kdo dá like na tento článek, tomu se na facebookové stránce zpřístupní možnost sledovat soukromou korespondenci ostatních uživatelů.

Pavel Bašta

Autor:

Komentáře (1)

  1. anka říká:

    na rôznych čierných trhoch sa predáva veľmi veľa vecí spojených s FB, lajky, zdieľania, prípadne reklama na stránkach s množstvom páči sa mi to a predávajú sa tam aj samotné profily a fan skupiny

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..