Na květen opět připravujeme naši tradiční konferenci Internet a Technologie (08, 09, 10, 11. 12). V případě té letošní se vracíme k modelu, který jsme loni opustili, tedy tato akce se bude opět konat v půlce roku, bude v průběhu pracovního týdne, bude dvoudenní a chtěli bychom, aby byla v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, s níž máme bohaté a velice dobré zkušenosti. Možná se ptáte, proč další změna. Důvodem je naše druhá letošní konference, kterou po dobrých zkušenostech s IT 12 připravíme na listopad. O tom ale až v dalším blogpostu.
V těchto dnech dáváme dohromady témata a začínáme se ohlížet po přednáškách a hlavně přednášejících. Je více než pravděpodobné, že se budeme věnovat nejen aktuálním doménovým tématům, ale i IPv4 a IPv6, internetové/kybernetické bezpečnosti, novým internetovým technologiím, o nichž se v poslední době mluví, nebo internetovému hardwaru.
Protože předpokládáme, že řada čtenářů .blogu jsou také potenciální návštěvníci našich akcí, zajímalo by nás, co byste od letošní konferenci Internet a Technologie očekávali. Rádi bychom vás požádali o tipy na přednášky a třeba i na workshopy (na IT 13 nás mile překvapil zájem o speciální setkání věnované BIRDovi, třeba o něj bude zájem a my připravíme jeho pokračování).
Jestli tedy víte, co zajímavého byste chtěli na IT 13 vidět a slyšet, koho byste tam chtěli potkat atd., podělte se s námi v komentářích. Nebráníme se samozřejmě ani tipům na vystupující ze zahraničí. Čím dříve nám dáte vědět, tím lépe.
Předem vám děkujeme za spolupráci.
Vilém Sládek
20 let domény .CZ je jenom jednou,…
tak proč si toto výročí nepřipomenout i jinak než třeba tiskovou zprávou nebo tématickým dnem na nějaké konferenci. Rok 2013 je pro nás prostě také rokem domény .CZ.
Vilém Sládek
Honeynet: útoky na přelomu roku
Poslední statistky z našeho honeynetu jsme zveřejnili počátkem listopadu, takže je opět vhodný čas se podívat, co se v uplynulých měsících dělo.
Nejvýrazněji se na statistikách podepsal autonomní systém AS3462 z Tchaj-wanu s počtem 372 unikátních IP adres. Opakuje se tak situace z minulého období. Počítače z tohoto rozsahu šířily 100 různých variant malware, z toho dvě se dostaly do TOP 10 za poslední sledované období (viz první a druhý malware na VirusTotal); jedna z těchto dvou byla šířena z jediné IP adresy. Tento AS sám o sobě zajistil Tchaj-wanu první příčku ve srovnání s ostatními státy světa.
Při pohledu na mapu světa jsou opět nejvýrazněji vidět Rusko a Brazílie. Oba státy vynesly na vysoké příčky stejné AS, jako v minulém období – ruský AS8402 a brazilský AS27699. Překonává je jen zmiňovaný Tchaj-wan a tentokrát i Arménie, která šířila tuto variantu viru Conficker. Menší množství útoků na nás směřovalo také z Německa a Srbska.
Nejčastěji se útočníci připojovali na port 445 (SMB protokol), řádově méně pokusů bylo dále na porty 80 (HTTP), 5060 (SIP), 3306 (databáze MySQL) a 1433 (Microsoft SQL Server).
Nejčastěji nahrávaný malware tvořily různé varianty Confickeru. Většinou platí, že jeden typ šíří téměř výhradně jeden autonomní systém.
Na konec ještě přehled nejčastějších kombinací přihlašovacích údajů na službu SSH. Proti minulému období se nově v TOP 10 objevila kombinace test-test a root-redhat.
Jiří Machálek
Prodej alkoholu přes Internet jede, usměrnit ho může i mojeID
Společnost dTest dnes vydala tiskovou zprávu k průzkumu, který zjišťoval, jak snadné je nakoupit alkohol v internetových obchodech. Z textu vyplývá, že drtivá většina e-shopů nabízejících alkoholické nápoje porušuje zákon, protože nezabraňuje dostatečně tomu, aby se alkohol dostal do rukou dětem či mladistvým. Bližší podrobnosti najdete ve zprávě dTestu.
Pro nás je potěšující, že jsme se na této tiskové informaci mohli podílet. Zástupci společnosti dTest nás oslovili s tím, zda bychom nemohli připomenout řešení tohoto problému. Ty spočívají v tom, že buď budou provozovatelé e-shopů s alkoholem kontrolovat věk zákazníka přímo při předávání zboží nebo v lepším případě ještě před samotným odesláním objednávky. Druhé uvedené řešení lze spolehlivě realizovat prostřednictvím služby mojeID, která umožňuje ověřit identitu uživatele, tedy i jeho věk.
Děkujeme za spolupráci.
Vilém Sládek
Nová podoba statistik CZ.NIC
Již loni na podzim jsme v rámci konference IT 12 oznámili vytvoření nového portálu pro sjednocené statistiky sdružení CZ.NIC. V minulém týdnu se stránky dočkaly nového kabátu v podobě nového způsobu vykreslování grafů. O to se nyní stará nová javascriptová knihovna OGRA, která vznikla v Laboratořích CZ.NIC a byla zveřejněna k volnému použití v rámci open source licence.
Knihovna umožňuje snadné vkládání dynamických grafů do stránky za použití grafických knihoven třetích stran. Její hlavní výhodou je jednotný formát dat, který umí knihovna přeložit pro potřeby každé podporované knihovny a umožňuje tak přepínání grafických knihoven bez nutnosti změny formátu vstupních dat. Více informací a praktické ukázky naleznete na stránkách projektu.
Pro novou podobu webu statistik jsme zvolili knihovnu Highcharts, kterou jsme již dříve pro některé statistiky používali. Díky této knihovně je nyní možné např. vypínat kliknutím na legendu jednotlivé série hodnot nebo si nechat vygenerovat obrázek či PDF právě zobrazeného grafu.
Věříme, že nový vzhled statistik se vám bude líbit a pomůže vám v lepší orientaci v publikovaných datech. Zároveň uvítáme připomínky k naší nové knihovně OGRA.
Jan Danihelka