Odvrácená strana internetu

Úvodem článku musím říci, že jsem nějaký čas přemýšlel, zda k sepsání tohoto blogpostu přistoupit. Nakonec jsem se rozhodl, že to udělám, protože ten, kdo bude chtít tyto věci zneužít, ten si tyto informace stejně dokáže opatřit a naopak si myslím, že znalost toho, jakým způsobem a kde jsou obchodována ukradená data, může přispět k větší opatrnosti i u běžných uživatelů. Navíc lze očekávat, že s nedávným úspěšným zátahem FBI na prodejce kradených údajů o platebních kartách bude většina těchto obchodů již nadále probíhat pouze v níže popsaném prostředí. FBI totiž při zatýkání uspěla díky spuštění vlastního on-line webu na doméně carderprofit.cc, který měl výměnu a prodej informací o platebních kartách umožňovat.

Screenshot původního webu carderprofit.cc, před tím, než jej FBI letos v květnu vypnula

Jako důkazy pak použila i informace o IP adresách, ze kterých bylo k tomuto webu přistupováno. To by se jí v prostředí, o kterém dnes bude řeč, nejspíš tak snadno nepodařilo získat.

Pro cestu na odvrácenou stranu internetu jsou potřeba dva open source programy: Tor a Bitcoin. Ten druhý pouze v případě, že bychom chtěli skutečně něco kupovat. V našem případě je uveden proto, aby bylo patrné, jakým způsobem probíhá anonymní obchod. Bitcoin je digitální měna, která funguje od roku 2009. Měna je stejně jako běžná hotovost při dodržení určitých pravidel těžko vystopovatelná, tedy se hodí právě k nakupování na černém trhu. Nejprve je třeba nějaký ten bitcoin získat, bitcoin lze bez problémů směnit v příslušné směnárně například za Eura. Jakmile máme bitcoiny, můžeme se vydat nakupovat.

Bitcoinová peněženka

K tomu budeme potřebovat stáhnout Tor Browser ze stránek projektu Tor. Ten má hned dvě zásadní funkce. Jeho použitím zajistíte svou anonymitu a zároveň získáte přístup ke skrytým serverům v doméně .onion, ke kterým se z „běžného“ internetu nedostanete. Skryté servery jsou běžně používány k provozování široké plejády nelegálních aktivit, od šíření návodů na výrobu různých nelegálních chemických látek až po šíření dětské pornografie. Vzhledem k povaze této sítě je totiž velmi obtížné někoho chytit a obvinit. Je však zároveň potřeba říci, že tato její vlastnost je také důležitá a užitečná. Umožňuje uživatelům z nedemokratických  režimů anonymně hledat, či naopak publikovat informace, jejichž hledání či publikování by pro ně jinak mohlo znamenat problémy.

Po spuštění tohoto prohlížeče tedy zkusíme přes Google vyhledat slovní spojení Tor Directories. Tím si najdeme v „běžném internetu“ seznamy adres existujících v doméně .onion. Na načtení stránek si ovšem chvíli počkáme, síť je obvykle dost pomalá. Asi nejznámější adresářová služba pro Tor je Nobody@Zerodays.

Nobody@Zerodays

Jeden ze zde nabízených odkazů je například na Hidden Wiki, kde se můžete dovědět spoustu informací, které obvykle lidé znát nepotřebují, od návodů na výrobu drog, až po to, jak si zařídit svůj vlastní server s ilegálním obsahem, tak abyste zůstali nepostižitelní.

Hidden Wiki

Najdete zde také rozcestníky na další nelegální weby, či obchody, kde si můžete koupit cokoliv, od zbraní, přes drogy až třeba po DDOS útok.

Na jedné z .onion adres pak najdete skutečně originální e-shop s názvem Black Market Reloaded. Pro možnost obchodování je potřeba se zaregistrovat, e-mailová adresa pro registraci může být smyšlená.

BlackMarket

Tento obchod nabízí snad úplně vše, co v běžných e-shopech nenajdete. Nástroje na výrobu vlastních platebních karet, odcizená čísla platebních karet, ukradené identity uživatelů, zbraně, drogy, či dokonce trhavinu na bázi C4. Dokonce nabízí i možnosti známé především z běžných bazarových a aukčních obchodů. Kupující tedy může například po realizaci obchodu ohodnotit prodávajícího.

Je libo trhavinu i s rozbuškou?

V doméně .onion by se dala jistě najít spousta dalších „zajímavých“ věcí, se kterými se na internetu běžně nesetkáte, ale pro představení tohoto svébytného prostoru byly myslím předchozí řádky více než dostatečné. Doufám, že tato malá exkurze na odvrácenou stranu internetu pro vás byla zajímavá. A pokud se po přečtení článku také zamyslíte, zda svá data před podobnými obchodníky dobře chráníte, pak článek splnil svůj účel.

Pavel Bašta

Autor:

Komentáře (5)

 1. Jan říká:

  Bitcoin s cernym them souvisi stejne jako kreditni karta nebo online bankovnictvi. Rozdil je v jake mire se to deje (napriklad v cr) bankovnictvi je zneuzivano v mnohem vetsi mire.

 2. Petr říká:

  Nějak to nechápu. Článek mi připadne jako hrubá popularizace a návod jak na to. Naopak po přečtení nemám dojem že se mám něčeho bát. Povídání o jediném pozitivu článku, jak je síť užitečná pro občany nedemokratických režimů, je úsměvné.

  Kdo o tomto do dneška nevěděl, tak už nakupuje bitcoiny a děkuje za návod. Podle mne se to dalo napsat 100 jinak, smysl mi opravdu uniká.

 3. petr_p říká:

  A zkoušel jste něco koupit? On zrovna tak ten webový obchod může být podvodný.

  Jinak titulek mi přijde poněkud bulvární. Tor lze používat na celou řadu jiných věcí. Přijde mi totiž, že více nepravostí se stále odehrává v klasickém Internetu. Například na IRC.

  Třeba já ve své síti provozuji HTTP proxy, která mimojiné požadavky na onion. a podobné TLD (onion. není jediná) automaticky přeposílá do sítě Tor, takže uživatelé mají přístup k informacím velmi snadný. Proč nálepkovat a zatracovat technologii? Není lepší vzdělávat, a tím dát všem stejnou příležitost?

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..