Ohlédnutí za IETF 83

Jelikož jsem v předchozích dvou blogpostech o OpenID a WHOISu nalákal čtenáře na IETF 83, sluší se přinést nějaký report o tom, jak tato konference splnila očekávání. Dá se říct, že více než dostatečně.

Jak už je na IETF zvykem, je neděle věnovaná tutoriálům. Mezi ně byl trochu narychlo zařazen i tříhodinový tutoriál na OpenID Connect. To ještě více umocnilo fakt, že tato konference byla problémům digitálních identit věnovaná víc než jsem sám čekal. V zajímavé souhrnné prezentaci bylo zmíněno i probíhající vzájemné testování existujících implementací. Zájemcům o OpenID Connect bych určitě doporučil blogy jeho autorů, zejména články OpenID Connect in a nutshell a Designing a Single Sign-on system using OAuth 2.0. A pokud někdo stále nerozumí rozdílům mezi OpenID a OAuth, existuje i Dummy’s guide. Na závěr byl prezentován i projekt AccountChooser jako nástroj pro poskytovatele služeb, kteří chtějí implementovat jednotné přihlášení napříč technologiemi. Jak udělat správně uživatelské prostředí na straně poskytovatele služeb je zjevně oříšek a nikdo není spokojen s tím co se nazývá NASCAR UI – desítky barevných tlačítek s různými poskytovateli, mezi kterými si uživatel musí nalézt toho svého.

Z pondělních pracovních skupin zaujala NETMOD, jejíž cíl je vydefinovat univerzální datové modely pro vzdálenou konfiguraci různých prvků pomocí protokolu NETCONF. Na datovém modelu pro konfiguraci routingu totiž pracuje Láďa Lhotka z našich laboratoří. Odpolední technické „plenary“ začalo připomenutím druhého dne IPv6, na který se připravujeme i my. Potom už byly hlavními tématy TLS, problémy certifikačních autorit a zabezpečení webu obecně, které se lehce vyhrotilo při kritice tvůrců prohlížečů spočívající v tvrzení, že napadené nebo pochybné certifikační autority neodstraňují z prohlížečů flexibilně.

Avizovaná panelová diskuze o OpenID a OAuth pořádaná organizací ISOC v úterý před polednem byla pro auditorium, ve kterém seděli zástupci různých (číselných i doménových) registrů, spíše seznamovací. Její obsah nejspíš jen vyvolal v posluchačích otázky, které jsme si my položili již dříve a odpověděli na ně v podobě služby MojeID. V navazující pracovní skupině KITTEN, o které jsem se zmiňoval dříve v souvislosti s použití OpenID pro zabezpečení dalších internetových protokolů, se pouze probral stav existujících dokumentů bez nějakého zásadního posunu. To na WEIRDS se očekávala bouřlivá diskuze o podobě nového WHOIS protokolu. Překvapivě se ozvali pouze jednotlivci, kteří mají obavy o zbytečně vynaložené úsilí. Navržený „charter“ pro připravovanou pracovní skupinu tedy bude poslán ke schválení příslušným orgánům IETF. V podvečer ještě zasedla pracovní skupina DNSEXT. Na ní Ondra Surý z našich laboratoří prezentoval navrhovanou úpravu protokolu IXFR. Tato pracovní skupina se pravděpodobně setkala naposledy; její odsouhlasené rozpuštění již čeká pouze na administrativní proceduru.

Středeční program nabídl mimo jiné pracovní skupinu TLS. Ta probírala rozšíření mechanismů pro získání certifikátů při navazování TLS spojení, např. z DNS, jak bylo schváleno v rámci pracovní skupiny DANE. Tato pracovní skupina již všechny svoje dokumenty dokončila a jsou v procesu schvalování, takže pro ni nebyl důvod se tentokrát scházet.

A opět ty identity. Na čtvrteční ráno byl naplánován BOF týkající se protokolu SCIM (Simple Cloud Identity Management). Velcí poskytovatelé cloudových služeb by si rádi standardním způsobem synchronizovali data o uživatelích. Navrhli tedy protokol, který má standardizovány operace pro založení, zobrazení, změnu a zrušení (CRUD) vzdáleného kontaktu spolu s univerzální datovou strukturou v XML a JSONu. Jestli vám to připomíná EPP, které používáme v našem doménovém registru, tak mně také. To jen ukazuje, že staré nápady jsou neustále recyklovány a možná není daleko doba, kdy místo EPP protokolu budeme také používat nějaký REST protokol nad HTTP. Následovala druhá panelová diskuze týkající se OpenID, OAuth a tentokrát i BrowserID. Je více než zřejmé, že BrowserID nemůže OpenID aktuálně plnohodnotně nahradit. Pracovní skupina OAUTH poté řešila hlavně tzv.“rechartering“, tzn. změnu svých cílů. Pro OpenID Connect bude důležité, jestli si pracovní skupina vezme za své některé osiřelé specifikace, na kterých je závislý jako např. Simple Web Discovery. Proti tomu se zvedl částečný odpor, neboť se opět jedná o alternativní přístup k něčemu, na co již existují v IETF jiné standardy host-meta a webfinger.

Závěrečnou tečku za konferencí udělala v pátek pracovní skupina DNSOP. Hlavním tématem bylo TTL a jeho snižování nebo zvyšování. Inženýři z Verisign navrhují jeho výrazné zvýšení jako ochranný mechanismu proti případné nedostupnosti autoritativních serverů. Jejich japonští kolegové naopak doporučují výrazné snížení jako ochranný mechanismus z důvodu rychlého zotavení z případné chyby např. v souvislosti s technologií DNSSEC. K tomu se samozřejmě ještě přidává zákaznický pohled, neboť uživatelé samozřejmě chtějí vidět svoje požadované změny okamžitě. Jednoznačná odpověď asi neexistuje.

Jaromír Talíř

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..