Listopadová spotřeba a posledních 7

Ve svém předposledním příspěvku na téma konce IPv4 jsem naznačoval, že ještě v listopadu dojde ke snížení počtu volných velkých bloků IPv4 adres. Vyšlo to přesně na poslední chvíli, tedy v úterý, a navíc byly obdarovány hned dva regionální registry; konkrétně evropský RIPE NCC a americký ARIN. Tyto registry podobně jako APNIC čerpají po dvou blocích. ARIN dostal přiděleny adresní bloky 100.0.0.0/8 a 23.0.0.0/8, na RIPE NCC zbyly 37.0.0.0/8 a 5.0.0.0/8. Mapa IPv4 prostoru se nám tedy opět více začervenala.

Mapa využití IPv4 adresních bloků

Pokud se situace nějak zásadně nezmění, tak další a vlastně poslední změna by se měla udát až na začátku března příštího roku. To by měl o další dva bloky zažádat APNIC a počet volných bloků by klesl na pět. Jak už jsem několikrát zmiňoval, těchto pět bloků se přidělí pěti regionálním registrům a zásoba IANA bude vyčerpána.

Nicméně zásoba tohoto centrálního registru není až tak důležitá. Důležitější je, kdy dojdou adresy v regionálních registrech. Pojďme se tedy podívat, jak v listopadu adresy ubývaly jim. V listopadu bylo alokováno téměř 21 milión adres. Nejaktivnějším regionem byla v tomto měsíci Evropa s téměř devíti milióny alokací. V pořadí druhý byl region Asie-Pacific se šesti milióny, třetí Severní Amerika s pěti milióny. Čtvrtá Afrika si řekla o jeden milión a Latinská Amerika pouze o čtvrt miliónu. Evropské jasné prvenství je trochu překvapivé. Je způsobené především dvěma velkými alokacemi, které provedli dva mobilní operátoři ve Velké Británii. T-Mobile UK i Orange si shodně řekli o dva milióny adres. Nicméně ani to Velké Británii nestačilo na celkové vítězství v pomyslném závodu. V listopadu nejvíce alokovaly Spojené státy, Velka Británie obsadila druhé místo a třetí byla Čína.

IPv4 alokace v listopadu 2010

Ze zemí V4 nejvíce alokovali Poláci (292864 adres, celkově 11. místo), nasledovaní námi (69362). V těsném závěsu za námi jsou Maďaři (65536) a poslední příčka patří Slovákům (2048).

Potud asi spíše neveselé informace, proto bych na závěr příspěvku přidal jednu veselejší zprávu. V listopadu přibylo v České republice šest alokací IPv6 adres. To je zatím nejvyšší měsíční přírůstek v historii. Celkový počet alokací IPv6 adres v České republice tak vystoupal na 86. Doufejme, že po alokacích přijdou rychle i reálné implementace.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (9)

 1. gringo říká:

  Mozna hloupy dotaz, ale je mozne ze IANA uvolni rozsahy 224 a vyse pro verejne uzit nebo je tato domnenka totalne mylna? Prece jenom v soucasnem nedostatku IPv4 adres by to byl pomerne rozumny krok …

 2. Kaa říká:

  Pro takovou zmenu je nutne prepisat velky pocet OS.

 3. Petr Kadlec říká:

  Jednu šestkovou alokaci v listopadu jsem udělal já ;)
  Doufám, že budou brzy další…

 4. Jenda říká:

  RIPE dostal 5/8, jo? To by mě zajímalo, co tomu řeknou uživatelé jistého tunelovacího software (Hamachi).

 5. Michal Zima říká:

  Jenda: zrovna to samé napadlo i mě. Pokud se nemýlím, tenhle blok se zmiňoval na IT’10 v souvislosti s nutnou debogonizací před přidělením, nicméně závěr si už úplně nevybavuji, ale byl bych řekl, že nebyl pozitivní…

 6. Petr Souček říká:

  Jsou někde statistiky, jaké rozsahy jsou nejen alokovány, ale i routovány? A obsahující živé hosty?

 7. Sharron Clemons říká:

  Mozna hloupy dotaz, ale je mozne ze IANA uvolni rozsahy 224 a vyse pro verejne uzit nebo je tato domnenka totalne mylna? Prece jenom v soucasnem nedostatku IPv4 adres by to byl pomerne rozumny krok …

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..