Zase kus IP prostoru pryč

Nejsou to ani tři měsíce, co jsem referoval o tom, že byl spotřebován další kus adresního prostoru „starého Internetu“. Čtenáři s dobrou pamětí si možná vzpomenou, že tehdy putovaly dva velké adresní bloky (/8) do regionu Asie-Pacifik, nebo-li organizaci APNIC. Zmiňovaný region se podílí největším dílem na současném alokačním tempu a proto nebylo příliš překvapivé, že se včera tato událost opět opakovala a další část adresního prostoru putovala k APNICu. Konkrétně byly přiřazeny bloky 36.0.0.0/8 a 42.0.0.0/8 a zbývá už tedy jen 12 volných bloků velikosti /8 (neboli 16777216 adres) z 256. Nejvyšší registr adres IANA už má tedy v zásobě volné adresy, které odpovídají pouze 4,7 % celkového adresního prostoru. Následující tabulka ukazuje, které bloky jsou ještě volné (zelená barva), které jsou už alokované (červená) a které jsou vyhrazené pro jiné použití (fialová).

Použití /8 bloků

Jak je vidět, zelené barvy už nám mnoho nezbývá a je evidentní, že nebude dlouho trvat a tato tabulka bude kompletně červeno-fialová. Pro milovníky grafů jsem tentokrát připravil obrázek, který ilustruje, jak se vyvíjí rychlost spotřebovávání zmíněných velkých bloků.

Rychlost spotřeby velkých adresních bloků dle let a regionů

Za povšimnutí stojí dvě věci:

 • už zmiňovaná zvyšující se aktivita APNICu (modré sloupečky), která zdaleka převyšuje evropský i severoamerický region.
 • přidělování adresních bloků v dosud neuzavřeném roce 2010 viditelně zrychlilo – to může souviset s tím, že se poskytovatelé služeb snaží co nejvíce předzásobit

Mimochodem, poměrně zajímavý bude konec přidělování těchto bloků. IANA v normální režimu přidělí už jen sedm z těchto dvanácti volných. Je to proto, že poslední přidělování bude speciální. V jeden okamžik totiž každý z pěti regionů dostane po jednom bloku. To je poměrně výhodné pro Afriku, protože tam jeden blok vystačí zhruba na tři roky, naopak je to nevýhodné pro region Asie-Pacifik, který spotřebuje jeden blok přibližně za jeden a půl měsíce. Obzvláště tento region by tedy měl zintenzivnit práce na rozšiřování protokolu IPv6, ani my Evropané ale samozřejmě nemůžeme zůstat v klidu.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (13)

 1. Tixik říká:

  Dobrý den, jsou někde k dispozici statistiky, jak se to hýbe s IPv6 v ČR?

 2. Michal Zima říká:

  Co vím, tak asi nejlepší statistiky má k dispozici CZ.NIC. :-) https://labs.nic.cz/ipv6-statistics/

  Mimochodem, jak je dole ten roční graf provozu v NIXu, neobjevily se už nějaké konkrétnější spekulace, co způsobilo tu únorovou špičku? Přirozeně nějaké své tipy mám, ale nic, co bych považoval za příliš pravděpodobné.

 3. Kubaiss říká:

  můžete lépe/více popsat ty fialové bloky, které jsou „vyhrazené pro jiné použití“ pro laika?

 4. flexo říká:

  Pro začátek začněte třeba tady.

 5. flexo říká:

  Pardon, měl sem na mysli odpověď na uživatele Kubaiss.
  Pokud ovládáte angličtinu tak lepší tady.

 6. Voody říká:

  Dobrý den,
  učitelka mi ve škole tvrdí, že némůžu mít vlastní IP adresu ve tvaru 89.235.16…. Že takovouto IP adresu může můžou mít pouze organizace. Jak to tedy je? Může mít občan ČR tuto IP adresu?

 7. Michal Krsek říká:

  Za unorovy peak muzu ja, za coz se omlouvam :-)

  Duvodem bylo neuvazene spusteni vysilani CT (a tim i Zimnich olympijskych her) jak v IP, tak v IPv6.

  Za bordel ve statistikach se timto omlouvam.

 8. Radek Zajíc říká:

  Pane Krsku, proč bylo spuštění vysílání ČT/ZOH po IPv6 neuvážené?

  A jedna aktuální zajímavost: Comcast získal včera od ARIN blok 50.128.0.0/9. Tomu říkám předzásobení :) V důsledku tého alokace očekávám, že IANA přidělí ARIN další dva /8 bloky a počet nepřidělených bloků klesne na 10 (3,9%).

 9. Ondřej Filip říká:

  Ano, diky tomu Comcastu je ARIN skutecne temer bez adres. Takze rozhodne dalsi blok zmizi brzy.

 10. Ondřej Filip říká:

  Voody: IP adresy nikdo nevlastni, ale rozhodne Vam nekdo muze pridelit IP adresu a cely rozsah jako jednotlivci neni v tom problem.

 11. Honza říká:

  Na wiki pisou ze blok E 240-255 je vyhrazen pro budouci vyuziti. Proc se nikde neuvadi jestli bude pouzit a kdy? Navic je zobrazen fialove jako jiné využití. Jak to tedy je?

 12. Ondřej Filip říká:

  Honza: Problem je v tom, ze mnohe implementace TCP/IP s timto blokem nepocitaji a odmitaji jej. Prikladem jsou treba Windows. Takze by bylo hodne obtizne tento blok znovu zapojit. Rozhodne by se to nestihlo do predpokladaneho konce IP prostoru. Je proste pozde.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..