IDN v českých doménách?

Na konferenci Internet a technologie 08, která se konala 20. května v Praze, představilo sdružení projekt háčkyčárky.cz. Tím znovu otevřelo diskusi na téma IDN v českých doménových jménech a opět vyvolalo otázku, zda zavést do domén s koncovkou .CZ české národní znaky a nejen ty.

Budeme rádi, pokud se k tomuto projektu, tématu, kterému je věnována samostatná internetová stránka http://háčkyčárky.cz, budete chtít vyjádřit; pokud nám napíšete, co si o projektu a tématu samotném myslíte.

Předem vám děkujeme za vaše názory a připomínky.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (142)

 1. ML říká:

  Žádný zmatek by to nezpůsobilo, to jsou hlouposti, spekulanti by se našli jako u starého typu domén. Myslím že by se slušelo psát česky a ne tatarisch. Stejně tak je třeba donutit operátory, aby za sms napsanou česky nevybírali víc.

 2. Lemonardo říká:

  Milý soudruhu Filipe, myslel jsem, že politika „My nejlépe víme, co naši občané chtějí“ skončila před jedenadvaceti lety. Je smutné, že jste si toho Vy ještě nevšiml. I kdyby doménu s háčkem chtělo jen půl procenta Vámi dotázaných, proč registraci jim a tomu zbytku nedotázaných neumožnit, když to je technicky možné?

 3. fany říká:

  Ono je tu jeste jeden problem, bude bordel v tom kde je hacek a kde neni, a lidi nebudou vedet jak dane domenove jmeno napsat a kde delat diakritiku a kde ne.
  Protoze bude treba pripad domeny seznam.cz a pak bude seznám.cz a tem budou stranky centrumu a pak bude sezňam.cz a tam budou mit cinani imitaci googlu ;)

 4. Daniel říká:

  Zdravím pánové. Nevím jak a kdo tu psal co tu psal o těch přepisech idn domén, ale ve světě se s tím počítá, jen koucourkov čechy zase musí být originál.
  IE8+, opera 10.6+, mozilla 3.6+ a všechny ostatní umí naprosto v poho překládat přímo diakritické stránky v čístě české podobě a nemusí se zadávat IDN rozložení. např http://www.háčkyčárky.eu/ (ikdyž sám web je spíše o negativech jako tento) si zadejte do vyhledávače google site:háčkyčárky.eu a uvidíte. idn tvar se nikde při procházení neobjeví)
  Již zmíněný největší světový vyhledávač google již naprosto běžně počítá s diakritikou a indexuje jí naprosto správně a to nejen v doménách, ale i v dalších strukturách adres (například narozdíl od seznamu), alexa si to umí sama překládat a pracovat s obojím zadáním a yahoo počítá se zavedením do března 2011, a bing některé zvládá zbytek do června 2011.
  Ty vaše přípomínky co a jak kdo bude zadávat. Stejně jako teď, akorát nebude přemýšlet nad tím, jestli to má do vyhledávače nebo do zadání odstrojovat od diakritiky. Popravdě, kdo by zadával seznám a sezňam. copak to má nějaký význam v češtině?:-)
  IDN znaky nabídnout jen další rozměr a další kvantum možností a nových doménových jmen.

 5. fany říká:

  Zkuste si nekdy napsat email na IDN domenu. MSOutlook 2007 a starsi neumi (vcetne OE), Webove maily google, seznam, centrum neumi.
  Jedine kde se mi to povedlo bylo v MSOutlook 2010.
  Na to jak IDN existuje dlouho, je to u tech webmailu docela smutne.

 6. SXXR říká:

  Domnívám se, že je načase opět se nad zavedením IDN zamyslet (opravdu zamyslet a nehledat důvody proč to nejde u lidí, kteří i e-maily píší bez diakritiky). Zeptejte se běžných strýců a tetiček, kteří by zcela jistě inteligentně zavedenou češtinu v doménách uvítali, stejně jako třeba zadavatelé reklam. Inteligentním zavedením myslím dogenerovnání všech IDN variant ke každé ne-IDN doméně zdarma a v cen základní .cz SL domény, která by byla pro využití IDN verze povinným prvkem. Tím se zjednoduší prakticky vše kolem administrace a na nulu se sníží možnost zneužití i překlepů.

 7. YL říká:

  Milé NIC, nechcete to konečně nechat na lidech? Dejte tomu jednoduchá pravidla (všechny idn aliasy jako balíček k ne-idn cz doménám se zdají být rozumnou cestou bez rizika) a uvidíte. Zároveň navrhuji požádat pro Česko o idn variantu pro top level .cz : .čr (pro většinu neanglofonních obyvatel určitě lákavý doplněk počeštění doménových jmen) Za pár let si nikdo nevzpomene, že domény někdy byly bez háčků a čárek.

 8. Arnošt říká:

  Háčkyčárky určitě ano, ale umožnil bych to pouze majitelům zavedených domén. Samotnou doménu s diakritikou bych registrovat nepovolil. Byla by standartně jako součást běžné domény. Sám mám svojí doménu s diakritikou jako logo eshopu a rád bych ji tak i prezentoval. Přiznám se, že mám občas sklony omylem do řádku sem tam nějakou tu čárku a nebo háček napsat. Až na drobné spory díky spekulantské shodě slov o kterých by rozhodovalo nic.cz v tom problém není.

 9. Josef říká:

  Přiznejme si, že jediným opravdovým důvodem nesouhlasu, je vytvoření většího konkurenčního prostředí, kde by současní majitelé domén v ČR mohli o svůj business přijít. NIC jiného v tom není … Českou mentalitu by měla NIC.CZ ignorovat, jinak tady budeme pořád jak v roce 2005. Proč například v Německu je IDN tolik využívaná a oblíbená? Protože je to oproti ČR vyspělá země a u nás to je otázka času, o který se okrádáme a stále nespějeme…

 10. J.G. říká:

  Dobrý den,

  myslím že byste se neměli stále ptát zda to chceme, ale rovnouto spustit a budete překvapeni jako .eu

 11. Úpící žluťučký kůň říká:

  Vstávat, sluníčko svítí, potůčky zurčí, lístečky raší, jaro je tu, tak to konečně spusťte!

  Překlad pro NIC:

  vstavat_slunicko_sviti_potucky_zurci_listecky_rasi_jaro_je_tu_tak to konecne_spuste

 12. Příliš žluťoučký kůň říká:

  Hlavně žádné přílišné komplikace, odstraňme z češtiny nejen háčky a čárky, ale i interpunkci a nakonec i celou abecedu – prohlašme znovu Husa za kacíře kvůli nabodeníčkům dlouhým i krátkým. Vždyť každému normálnímu člověku by měl stačit binární kód, k čemu ta hloupá písmena s háčky i bez. Představme si o co jednodušší budou klávesnice všech zařízení, kolik plastových tlačítek se nebude muset z ropy vyrobit, všechny texty budou vypadat úpravně – namísto http://WWW.NIC.CZ budeme psát úhledné 01110111011101110111011100101110011011100110100101100011001011100110001101111010 . Nebo je to jinak a háčky s čárkami nám zakazují jen proto, aby nebylo možné napsat, že NIC je k NIČEMU, plné darebných NIČEMŮ?

  P.S. Spusťte vázanou technickou registraci tak,aby IDN tvar by byl svázán jak technicky, tak administrativně s nediakritickým tvarem domény. Všechna svázaná doménová jména by měla v centrálním registru stejné nastavení, tedy stejného vlastníka, administrativní kontakty, jmenné servery i všechny ostatní parametry. Tohle můžete udělat ze dne na den :-) a nikdo nebude mít co zneužít. Žádné spory, žádní spekulanti … nebo právě o tohle jde???

 13. Tomáš Řehořek říká:

  Považuji za důležité zmínit:
  (1) Jména bez diakritiky nečiní žádné problémy a fungují dobře.
  (2) Jména s diakritikou představují ohromnou řadu rizik. Po jejich zavedení navíc těžko hledat cesty zpět.

  Myslím, že zejm. vzhledem k (1) by měl zvítězit princip předběžné opatrnosti.

 14. Ondřej Caletka říká:

  Mně by nevadilo, kdyby bylo IDN zavedeno v minimální variantě, tedy že uživatel ne-IDN jména by si mohl zarezervovat varianty s IDN − tedy napřiklad držitel vlada.cz by mohl získat vláda.cz a vláďa.cz. Tím by odpadla většina rizik, která IDN přináší a imho by se ještě víc zvýšila přístupnost webu pro běžné lidi (otázka je, jestli je něco takového vůbec žádoucí :) )

 15. Řehoř Žlůva říká:

  Tak s námi NIC zase na dva roky zametlo. Nechápu strašení před nedozírnými následky zavedení IDN i pro Čechy. NIC uváděná rizika typosquattingu se dají zcela eliminovat v případě tzv. minimálního, nebo administrativního zavedení IDN. Pokud by IDN domény byly pevně svázány s neIDN tvarem a samotné IDN by nešlo registrovat, nehrozí vůbec nic a nikomu. Bylo by zajímavé zveřejnit, kolik lidí spontánně název s diakritikou do adresního řádku omylem napíše. Stejné zajímavé by bylo údajný nezájem konfrontovat s počtem Čechů, kteří drží zahraniční IDN domény. BTW Typosquatting je možný i bez IDN a mělo by být úkolem centrálního správce nastavit taková pravidla, aby držitel typosq. domény, jeho technický správce či registrátor dostali červenou kartu.

 16. Pavel Šroll říká:

  Pane Žlůva a všem ostatním. Nechápu Vaše uvažování. Proč měnit něoc co již funguje. IDN přinese jenom starosti a nic jiného. Sám popisujete (a i ostatní) jaké kroky by se měly učinit pro eliminaci rizik. To je zase práce navíc, a stejně ty rizika nelze zcela eliminovat. Tak než něco budete chtít prosadit, tak nejdřív přemýšlejte, jaký to bude mít význam, a jak nám to usnadní život. Podle mého názoru IDN žádný význam nemá, a život nám to neusnadní (spíše naopak).

 17. Řehoř Žlůva říká:

  Pane Žlůvo, nikoli „pane Žlůva“, pane Šrolle. S Vaší znalostí češtiny by jistě háčky i čárky byly jen nemístnou komplikací. Omlouvám se všem esemeskařům a navrhuji veřejně odsoudit Jana z Husi(*) za jeho nabodeníčka. Na hrob mu naštěstí močit nemusíme, neb nám ho liška zrzavá(**) nechala vsypat po řeky(***), aby ho toho uchránila.

  Při té příležitosti bychom si mohli všichni, kdo máme ve jméně háčky či čárky skočit na matriku a požádat si o zápis jména bez těchto ozdob (vybírá se správní poplatek 100 Kč za žádost a 1000 Kč za provedenou změnu. Nové jméno a příjmení které by z Řehoře Žlůvy k radosti Vaší a NIC.CZ udělalo Rehore Zluvu tak vyjde na pohé 2 200 Kč!)(****)

  *) dnes znám jako Mistr Jan Hus, asi 1370 Husinec – 6.7.1415 Kostnice (něm. Konstanz, město v německém Bádensko-Württembersku, kněz, církevní reformátor a vysokoškolský učitel na Univerzitě Karlově

  **) Zikmund Lucemburský, 14. února 1368 Norimberk (něm. Nürnberg, hlavní město svobodného státu Bavorsko) – 9. prosince 1437 Znojmo, císař svaté říše římské, král český, uherský, lombardský a římský, markrabě moravský, braniborský a lužický, vévoda slezský, mladší bratr Krále Václava IV, Syn Karla IV, Otce Vlasti

  ***) Rýn (něm. Rhein) velká evropská řeka o délce 1230 km, protéká šesti zeměmi – Švýcarskem, Rakouskem, Německem, Francií, Lichtenštejnskem a Nizozemskem.

  ****)
  zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
  zákon č. 94/1963 Sb., o rodině, ve znění pozdějších předpisů
  zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
  zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

 18. Řehoř Žlůva říká:

  P.S. K podstatě Vaší připomínky pane Šrolle: celý náš svět je o změně. Nebýt jí, jsme stále ještě nikoli opicemi, ale pouhými jednoduchými heterotrofními či autotrofními, Bůh ví, jednobuněčnými organismy, nebo něčím ještě mnohem jednodušším. Pravdou je, že jejich nejbližším příbuzným – bakteriím – jsou háčky a čárky úplně ukradené.

 19. Honza říká:

  Nelíbí se mi, že je každý rok pořádána anketa a až jednou se sejde skupina lidí, kteří budou pro zavedení, tak se to zavede. A další rok už se žádná anketa pořádat nebude.

  Zaprvé anketa postihuje nějaký vzorek lidí a jistě existuje vzorek lidí, kde převládá názor, který je v celé populaci menšinový.

  Zadruhé názor se mění v čase. A to, že v nějaký krátký okamžik se názor vychýlil ze stavu, kde byl po několik dlouhých let, neznamená, že od té doby se to již nezmění. Nicméně pokud se změna provede, cesta zpět už prakticky není reálná.

  Tedy v případě, že se v některé z příštích anket vyjádří většina odlišně od toho, jak se vyjadřovala dlouhodobě a ustáleně v minulosti, je třeba důkladně ověřit změnu názoru. Tedy:
  a) udělat anketu na větším vzorku lidí, který s velkou pravděpodobností vyloučí chybu způsobenou výběrem vzorku lidí s menšinovým názorem,
  b) udělat tuto anketu v nějakém rozumném období (třeba rok) několikrát a teprve poté, co se ověří, že změna názoru má trvalejší charakter, provést nezvratnou změnu.

 20. Karel říká:

  Vašeho výzkumu jsem se nezúčastnil, ale nechápu, proč v Česku nemůže IDN fungovat, asi lenost, jako proč to jednoduše nezavést a nulový zájem, o kterém se tu několik let jenom mluví a ukazují se pochybné grafy, si ověřit v reálném prostředí, na většině stránek registrátorů jsou podobné připomínky, jestli vy tyto lidi považujete za nuly, tak nejste asi ta správná organizace

 21. Řehoř Žlůva říká:

  Vstávat! cvičit! Zavést IDN! Nebo zase NIC?

 22. Pavel Polák říká:

  CZ.NIC, nikoli „NIC.CZ“, pane Žlůvo. Zbytek Vašeho chytrolínství nechávám bez komentáře.

 23. Tomáš říká:

  Heh, vtipne je, ze dve z tech ukazkovych zahranicnich IDN jsou uz ted scamy:o))))
  Ja osobne nemam s IDN problem, ale pouze za SAMOZREJMEHO predpokladu, ze budou hlavni DNS uzpusobeny tak, ze vse s diakritikou bude spravne presmerovano na klasickou adresu bez diakritiky a zcela pochopitelne nepujde registrovat domenu s diakritikou ….. cili jen uzitecna sluzba navic ZADARMO a ne nastroj urceny primarne k zcela nesmyslnemu obohaceni ze strany CZ.NIC a vydirani prakticky vsech domen …. uprimne nechapu, jak vubec mohlo nekoho napadnout reseni v takoveto podobe (chapu, nejaky uplny tupec), ale hlavne, jak to mohlo dojit tak daleko, ze se o tom delaji ankety??? Na tom uz se prece muselo podilet vice lidi a nekdo musel logicky rict, ze takhle to proste nejde:o) Prece neni mozne platit za domeny treba i 100x tolik jenom proto, aby mel clovek jistotu, ze ho nekdo nekde nepodvede? To je prece naprosty nesmysl, ktery jde absolutne proti rozumu ……

 24. mořská víla říká:

  pro Ondřej Caletka:
  Internet je již dnes dostupný pro 100% lidí.
  Napsat doménu bez háčků a bez čárek dokáže každý dement.
  Akorát jsou někteří z toho tak zblblí, že píšou bez diakritiky také příspěvky do diskuzí.
  přístupnost webu pro běžné lidi = 100%

 25. fra.iesus říká:

  mořská víla: zdroje?

 26. Pavel říká:

  Také bych se (opět a znova) přimlouval za zavedení „falešných“ IDN domén v podobě automatické a transparentní konverze z (jakékoliv) diakritiky na formu bez diakritiky. Domény by se jako doposud kupovaly bez diakritiky, ale člověk by se na ně dostal, i kdyby je napsal s diakritikou. Žádné negativum mě pak už nenapadá (které by nebylo už teď), snad až na otázky konkrétní implementace. Vlk by se nažral, kozal zůstala celá, a člověk by nemusel poslouchat moderátory vyzývající k zasílání mailů na adresu „zarutseneneylepsiporad-zavináč-tseskatelevize-cézet“ a podobné obskurnosti pro blbé diváky.

 27. Roman říká:

  NIC by mohlo zveřejnit, kolik zastánců v obskurní anketě musí IDN mít, aby byly IDN domény pro Čechy spuštěny. Každý pátý (to je něco přes dva miliony lidí) je málo? Potřebujeme 99,8% jako komanči ve volbách?

  (BTW těm stačila na svržení milionová demonstrace :-), podle „pravidel NIC bychom tu komanče vlastně ještě měli, protože proti bylo prokazatelně jen 10% obyvatel, ostatní seděli doma, nebo v hospodě a čekali co bude.).

  Spustit překlad IDN.cz domén na registrované neIDN,cz je možné během pár chvil s náklady blízkými nule. Toto řešení nepřináší žádné nebezpečí A pak se ukáže, kolik jednotlivců si odvykne odmýšlet si háčky a čárky a také jaký to má potenciál pro marketing. http://www.voňavé-uzené.cz zní z rádia určitě lépe než http://www.vonave-uzene.cz :-)

 28. Tomáš Krajča říká:

  Už jsem o tomhle tématu přemýšlel před lety a názor mám pořád stejný.
  jednoduché pravidlo efektivity:
  Rizika a komplikace s IDN znatelně převyšují přidanou hodnou. Hotovo.

  Pokud bych musel IDN připustit tak POUZE za podmínky zmíněné výše v diskuzi a to možnost použít IDN verzi pouze jako doplněk k neIDN doméně. Tím je vyřešena i případná kolize s více různými významy pro různě nastavenou diakritiku k jedné doméně bezIDN.

  TK
  bezpečnostní řešení a systémy.

 29. Březina říká:

  Info.
  Dobrý den, pokud by bylo povoleno zavedení, pak bych Vyžadoval aby po nějakou určitou dobu nebyla umožněna registrace IDN domén, pokud člověk nevlastní doménu bez diakritiky stejného názvu. Tedy dát webmasterům alespoň 3 měsíce na to, aby si pro své domény zřídili také IDN verze (a tyto by nemusely být v plné ceně). A dále dát o tomto vědět všechny majitele cz domén v předstihu.

  Pak nemám s IDN problém.

 30. Mraček říká:

  protože NIC háčky a čárky stále nepovolil, používám již mnoho let háčkovou doménu s koncovkou EU. Všude jinde to jde a jen u nás se nažíme být papežčejší než papež. Ale to je zde skore se vším.

  • Miloš říká:

   Souhlasím – přesně tak. Svět se vyvíjí a píše se rok 2022. Dnes máme stovky hlavních domén a .cz je jen jedna z nich. Česká diaktritika je podporovaná na mnoha doménách včetně .eu a .com… ovšem nikoliv na .cz, což je kuriózní.

   Argument, že tím, že nepovolíme diakritiku zabráníme squatování domény je falešný. Squatování je pořád možné protože máme stovky hlavních domén včetně .com na kterých se dá squatovat s diakritikou. Posuňme se radši do 21. století.

 31. MK říká:

  Především by bylo vhodné se zamyslet, proč IDN jinde mají, ale u nás není. Že to něktěří nechtějí, není argumentem, při vhodné variantě jim nikdo nic nebere. Argumentem však je, že to někteří chtějí! Takže pro mě není otázkou k diskusi, zda zavést, ale kterou variantu.

 32. Roman říká:

  tak jsme tu už dlouho neměli žádný marketingový výzkum, který by ukázal, že pro a spíše pro je jen zcela nedostatečných 44%. V jakémkoli jiném oboru by takto vysoká míra přijetí trhem vedla k uvedení na trh, ale cz.nic asi potřebuje 144%.

  Nebylo by nejjednodušším testem, zda to trh chce, umožnit objednat idn verzi domény k předem registrované cz doméně bez mezinárodních znaků? Z této varianty zavedení neplyne vůbec žádné riziko a pokud by takový doplněk stál např. polovinu běžného poplatku za doménu a tuto možnost využilo jen 10% majitelů domén, máme v doménovém byznysu o 5% peněz víc. Bez práce, bez rizika a s úctou k jazyku.

 33. Miki říká:

  Když tak pročítám zdejší diskuzi, nemohu se zbavit podezření, že je v ní spousta podvodníků, kteří by na IDN vydělali. Normální rozumný člověk, schopný myšlení, by zavedení IDN jistě nevyžadoval.

  Ti trochu vyčůranější zde, by si přáli, aby bylo IDN spuštěno jako nadstavba nad neIDN (bezdiakritikových domén) a to buď za hubičku, nebo ještě lépe zadarmo. To by teoreticky mohlo by to mít alespoň malý smysl, jenže si v takovém případě nedovedu představit, proč by to v cz.nic, měli dělat – pro ně spousta práce a žádný užitek.

 34. Luky říká:

  Ahoj, nečetl jsem celou diskuzi a proto je možné, že s podobným nápadem přišel někdo přede mnou. Jde o to, že by člověk ke svojí standartní doméně bez diakritiky dostal i všechny varianty s háčky a čárkami. Např. k doméně nic.cz by jste dostali i ňic.cz, ňíc.cz, ňíč.cz, níc.cz, níč.cz, nič.cz a ňič.cz. Bylo by pak jenom na vás, jestli se rozhodnete nějakou variantu používát a nebo nechat zaktivovanou jen jednu z nich. Vyřešil by se tak problém s právními spory, typo-squattingem i registrací více domén, protože by si nikdo nemohl zaregistrovat diakritickou variantu k vaší doméně. Výhody IDN by zůstali zachované a mnoho lidem by to pomohlo.
  Nevím, jestli by nebyl problém s technickou implementací nebo něčím dalším a budu rád, pokud mi napíšete váš názor!

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a děkujeme za Váš komentář.

   Sdružení CZ.NIC realizuje každé dva roky průzkum, v němž mimo jiného zjišťuje i to, zda je o zavedení IDN v doméně .CZ zájem. Výsledky těchto průzkumů najdete na webu https://háčkyčárky.cz/. Pokud průzkumy ukáží, že je o IDN zájem, je sdružení připravené začít na zavedení pracovat.

   S pozdravem,

   Vilém Sládek

 35. JT říká:

  Dle mého názoru, by se IDN na doméně .cz zavádět nemělo, protože by to přineslo více problémů než užitku.
  Možná pokud by CZ.NIC dal každému kdo má doménu bez IDN všechny varianty s IDN, by se nad tím dalo uvažovat. Ale potom tedy nevím proč by to CZ.NIC dělal, kdyby mu to nic nepřineslo.

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a prosím Vás, nové informace spojené s IDN budeme určitě komunikovat na našem hlavním webu http://www.nic.cz a také na našich účtech na sociálních sítích. Děkujeme za Váš zájem. Vilém Sládek

 36. Miloš říká:

  Jaký je stav podpory diakritiky na .cz doménách? Doménu s českou diakritikou si můžu zaregistrovat na .com, ale na .cz pořád ne. Samozřejmě, když lidi něco nepoužívají tak jim to nechybí. Dlouhou dobu jsem psal české emaily bez diakritiky a diakritika mi nechyběla. Doba je už ale někde jinde…

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a děkujeme za dotaz.

   Doménu druhého řádu, která by obsahovala diakritiku, zatím pod .CZ registrovat nelze. Pokud se situace změní, určitě o tom budeme informovat.

   VS

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..