IDN v českých doménách?

Na konferenci Internet a technologie 08, která se konala 20. května v Praze, představilo sdružení projekt háčkyčárky.cz. Tím znovu otevřelo diskusi na téma IDN v českých doménových jménech a opět vyvolalo otázku, zda zavést do domén s koncovkou .CZ české národní znaky a nejen ty.

Budeme rádi, pokud se k tomuto projektu, tématu, kterému je věnována samostatná internetová stránka http://háčkyčárky.cz, budete chtít vyjádřit; pokud nám napíšete, co si o projektu a tématu samotném myslíte.

Předem vám děkujeme za vaše názory a připomínky.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (142)

 1. RS říká:

  Jednoznačně ano. Čeština je krásný jazyk a háčky s čárkami k ní patří. To že jsme si zvykli na internet bez háčků a čárek neznamená, že je to tak dobře. Nedostupnost háčko-čárkovaných domén pro nečeské uživatele není nikterak zásadní problém – tak jako svým zahraničním návštěvníkům překládám vlastní obsah stránek, poskytnu jim i neháčkovanou verzi domény. Jedinou starostí je zvládnuté a dostatečně dlouhé období zavádění, ve kterém by měli jednoznančně mít možnost registrace jen majitelé „odháčkovaných“ domén (vlastník domény kun.cz by měl mí přednostní právo na doménu kůň.cz). Nejvhodnější by bylo stávající vlastníky domén vyzvat k doregistraci oháčkovaných verzí jejich stávajících domén a teprve po uplynutí (alespoň pololetní) lhůty otevřít registraci pro veřejnost.

 2. Glutexo říká:

  A proč ne? Stejně si většina serverů ponechá i nediakritizovanou verzi a když náhodou ne a někde v cizině to nepůjde zadat, tak se to dogooglí. Stejně jsou lidi sklerotici a adresy než by si zapamatovali, tak ji radši googlí každý den znova, tak co to na tom změní. A aspoň bude ten Internet pestřejší. Kdysi byly lidi hýn z toho, když se jim ukázal čínský znak ve wordu, dnes se nad bukvou v internetové adrese sotva pozastaví, mnohojazyčnost se šíří světem a dokud svět globálně nezavrhne babylonské móresy, bude se šířit dál. Takhle akorát zatvrzelci, co si nevšimli, že jejich klávesnice má nahoře o řádku čudliků víc, chladí ego pošramocené tím, že jim v dětství působila nabodeníčka horší muka než maminka s rákoskou.

 3. pliw01 říká:

  jsem zasadne proti nazoru od „RS“:

  „vlastník domény kun.cz by měl mí přednostní právo na doménu kůň.cz“

  Prosim?! Volny trh a kapitalisticke smysleni ti nic nerika? jestlize se otevre moznost registrovat tyhle domeny s hacky a carky,tak si jich samozrejme pokusim zaregistrovat co nejvic pro sebe a pak je co s nejvetsim ziskem prodat. To je podstata volneho trhu, jakekoliv „prednostni pravo“ apod je hnusna regulace. Jestli se vam to nelibi, tak jste sto let pred opicema.

 4. mňau říká:

  pliw01 – a co je za volný trh to, že najednou rozparceluješ diakritické domény, které do té doby nešly registrovat?

 5. felix říká:

  Já bych se zařadil spíš mezi ty, kdo si myslí, že je to pěkná konina, a jestli to k něčemu povede, tak asi ke zneužívání. Ale na druhou stranu fakt, že to jde, nemusí ještě znamenat, že se to začne opravdu masově využívat. Kdo stojí o mezinárodní traffic, tak do toho nejspíš nepůjde, a pokud i majitelé „lokálních“ domén kvůli tomu nebudou mít návštěvníky, tak to prostě zapadne na smetiště dějin a zůstane to jako „technická možnost“.

  Takže nejspíš nic proti ničemu …

 6. xHire říká:

  Já jen hodně moc doufám, že háčko-čárková revoluce v doménách nenastane (stejně tak jako možnost registrovat si vlastní TLD). Nedokážu si představit žádný kloudný přínos – jenom zisky pro spekulanty a zbytečné náklady pro firmy a jiné vlastníky domén.

  2 msx: hezká myšlenka, ale má jeden háček. :c) Totiž, že nejde registrovat doménové jméno se dvěma pomlčkami za sebou. ;c)

 7. pliw01 říká:

  2 mňau – tomu se říká vývoj volného trhu :-)

 8. Radek říká:

  Domény s českou diakritikou již existuji (generické domény) např http://www.němčina.com . Kde je možno doménu tohoto typu registrovat?

 9. Vilém Sládek říká:

  2 Radek: Takové domény Vám může zaregistrovat registrátor, který registruje domény .COM.

 10. Richard říká:

  Samozdrejme ze ten e-mail z outlook expres odeslat nelze … :o((
  Je to k nicemu, jen potize a potize, ale pro nekoho moznost vydelat a prodat vice domen …

 11. Martin Kiklhorn říká:

  1) Rozhodně nezavádět registrace
  2) Pro národní doménu nepovolovat nic jiného než latinku.
  3) Provádět automatické mapování písmen s diakritikou na ekvivalenty bez diakritiky.

  Vlk se nažere (kdo adresu s diakritikou napíše tak se dostane tam kam chtěl)
  Koza zůstane celá (přístup ze světa i když není česká klávesnice)
  Nepovolením azbuky a dalších abeced se předejde záměně písmen („o“ v azbuce, „o“ v latince)

 12. Igra říká:

  Dobrý den,

  bylo by v rámci průzkumu zjišťovat i postoj ke způsobu zavedení IDN?
  Myslím, že značná část odmítnutí IDN pramení z obavy z nevhodného způsobu zavedení. Jako užitečné varianty pro hlasování se mi jeví (zvětšiny opsáno od O.Filipa z diskuze na Lupě):
  1) Zavest IDN ve stejne forme jako drtiva vetsina narodnich domen a jako vsichni nasi sousede krome Slovenska. (Slovaci jeste IDN nezavedli.) Tedy zavest volnou registraci. Tato moznost ma jeste podvarianty tykajici se sun rise, coz je samo o sobe namet na delsi diskusi.
  2) Umoznit registraci „diakritickych“ domen, pouze drzitelum „nediakritickych“ ekvivalentu. Tedy ze pouze Urad vlady CR by mel pravo registrovat domeny vláda.cz a vláďa.cz.
  3) Umožnit pouze držitelům nediakritických domén registrovat diakritické varianty jako aliasy nediaktitických. Od varianty 2 se liší mimo jiné tím, že je trvale zaručeno odkazování všech variant na stejné servery a zachování jediného vlastníka všech variant. Tedy zuzit moznost pouze na to, ze by „ohackovane“ domeny zcela kopirovaly nastaveni tech „neohackovanych“, byly by presmerovane.
  4) Zavedeni IDN odlozit.

 13. Libor Srnka říká:

  Jsem pro variantu 1 bez Sunrise.

 14. SB říká:

  Vůbec nechápu, co se tady řeší!!!:
  1. Typesquatting existuje s národními sadami i bez nich.
  2. Název webových stránek je věc provozovatele, když je blbec a nezaregistruje si doménu v potřebné národní sadě (např. 7bit ASCII pro emeričany), tak je to jeho problém, že se mu tam nedostanou lidi.
  3. Domény v národních abecedách nikdo nikoho nenutí používat, je to opět věcí provozovatele stránek.
  4. Nechápu, proč si pořád někdo myslí, že právě latinka je to jediné správné písmo na světě. To by si za chvíli třeba Číňani (a že jich je) mohli začít stěžovat, že těm našim blbejm paznakům nerozumijou a proč že není možno psát jejich runy. Současný postoj nevede k zrovnoprávnění používání písem a nacionalizaci internetu. Jestli si však někdo myslí, že internet patří emeričanům, pak je to v pořádku.

 15. cynan říká:

  Nebratm akorat to nahrava spekulantum a zmatkum.

 16. jirkamailto říká:

  Ja si myslim, ze je to zbytecne, opravdu pro zahranicni navstevniky to bude problem, nakonec i pro nas do zahranici. Dle meho nazoru by to mohlo napachat znacny zmatek, protoze by nekdo mel zaregistrovano mojedomena.cz a ja bych chtel pristoupit na mojedoména.cz a to bych pak zkousel asi do prohlizece varianty a mohlo by trvat dele nez bych se trefil. Pak je treba vzit v potaz podvodne stranky a kdyby se toto prijalo, tak by najednou vsichni zaregistrovali vsechny varianty svych domen a byl by v tom jeste vetsi zmatek.
  Dale nevim, jake by bylo zjednoduseni, aby si lide mohli psat domenova jmena ve svem jazyce. Jednak jsou zvykli psat stavajicim zpusobem a dale, jestli se nekdo nedokaze dostat na domenove jmeno bez diakritiky ci jineho znaku, tak by se nad sebou mel zamyslet.
  Jednou se prijal jeden zpusob a to dosavadni a dle meho nazoru by to tak melo zustat. Ceskou klavesnici nepouzivam a nedokazu si predstavit, ze bych kvuli kazdemu napsani domenoveho jmena musel prepinat.

 17. wanthalf říká:

  Byl bych pro. Ale asi jedině za podmínky, že člověk automaticky dostane i variantu bez diakritiky, nebo že bude obojí shodně směrováno, jak už tu někdo navrhoval.

 18. Janek říká:

  V principu jsem velmi proti používání IDN a doufám, že k tomu nebudu v budoucnu nucen.
  Dovedu si ale představit variantu, kdy si bude možné zaregistrovat IDN doménu .cz pouze k již zaregistrované .cz doméně, která bude bez diakritiky shodná. Tedy doménu křovák.cz si zaregistruje jen ten, kdo vlastní doménu krovak.cz, s tím důsledkem, že např. doménu krovák.cz si už pak nikdo jiný nebude smět zaregistrovat. Tím zcela odpadne nebezpečí útoků i problém s lokální klávesnicí.

 19. Jirka říká:

  Proboha zivy, vezmete rozum do hrsti. Jen to ne!

 20. Danny říká:

  Opravdu by me zajimalo, jak veskeri odpurci IDN argumentujici „preklepy“ resi pri registraci utoky timto smerem, hadam ze vicemene minimalne – ten utok neni realizovatelny jen presmyckou z/y, ale treba i veskerymi sousednimi klavesami pri vypisovani daneho domenoveho jmena (pominu-li foneticke utoky). Malokdo studuje, co presne do url pise (z toho vznikaji i ty z/y) a teprve pri jinem nez ocekavanem vystupu ze zadane adresy url pozorneji prepisuje. Na teto mentalite jsou postavene ty „utoky“ i zpusob jejich mitigace. Kdyby clovek byl skutecne dusledny, tak uz dnes musi registrovat desitky domen… coz se stejne nedeje.

  Veskere tyto diskuze dokazuji jen novodobe ceske ‚zpatecnictvi‘ – zatimco za prvni republiky jsme byli narodem pokrokovym, dnes maji skoro vsichni z „novych“ technologii stazene pulky a vymysleji, jak se jim branit. Zatimco rada narodnich i generickych TLD bez vetsich problemu IDN implementuje, cesi maji jen hloupe kecy…

 21. ML říká:

  Je to rozhodně dobře a byl bych mezi prvními, kdo by takovou adresu chtěl. Spusťte to a uvidíte jak se o to začnou zajímat podniky, které mají teď nesmyslné adresy tatarisch.

 22. Ladislav Vojtíšek říká:

  Myslim si, ze vysledky pruzkumu jsou asi tak stejne zavadejici jako otazka povoleni 200 km/h na dalnicich. Vetsina lidi uz pri polozeni te otazky predpoklada, ze totuto rychlosti vsichni po dalnici jezdit musi a budou. Ve skutecnosti i pote co by se povolil „nemecky model“ by vsichni dal jezdili uplne stejne, pouze ti rychlejsi by za to nemuseli platit nesmyslne pokuty. Rychle by jezdil pouze ten, kdo na to ma to spravne auto a primerene zkusenosti a trestaly by se pouze nasledky neprimerene rychle jizdy, ne samotna rychla jizda, ktera nikoho neohrozuje.

  V pripade IDN je to podobne. Protoze 80 % lidi si takovou domenu registrovat (at uz z jakehokoli duvodu) nechce, budeme se ridit jejich „(ne)pranim“ a neumoznime to ani tem 20ti %um, kteri si vyuziti takove domeny predsatvit dokazi a nemaji strach z toho, ze by cech do prohlizece nedokazal napsat hacek.

  Pane Filipe, jsme (aspon vetsina z nas) dospeli lide s mozkem a nepotrebujeme se ridit podle mozku nekoho jineho. Myslim, ze se kazdy sam za sebe dokaze rozhodnout, zda nejakou domenu registrovat chce ci nikoli a v pripade uz existujici varianty bez hacku si sam dokaze uvedomit co se stane, kdyz uzivatel do adresy ten hacek nenapise.

 23. Marek Stejskal říká:

  Zásadně jsem proti zavedení diakritiky. Jelikož většina uživatelů se stejně na stránky přes vyhledávače seznam a google. Nejsem si jist jak by si s tím poradil seznam.

 24. Ondřej Surý říká:

  IDN je z hlediska DNS transparentní. Jedná se pouze o způsob zobrazování na straně klientů (programů). Google již dnes IDN domény prohledává a Seznam s tím nebude taky žádný větší ani menší problém.

 25. Lukáš říká:

  Diskusi jsem sice nečetl celou, ale spoustu lidí je tu proti zavedení IDN. Proč? Nikdo vás ty domény registrovat nenutí. Pokud to uživatelé nebudou umět napsat, je to pro vás přeci výhoda. Pokud bude mít konkurence doménu s háčkem, kterou nebudou brát vyhledávače a nedostanou se jim tam uživatelé je to jejich problém.

 26. Milan říká:

  O tom, že celá věc nahrává phisingu tu řeč byla, když se doména jmenuje nejaka-banka.cz a přijdu na nejaká-banka.cz , tak se překouknu jedna báseň, a… jsem u podvodníka. Z výše uvedeného potom vyplývá pro provozovatele nutnost zakoupit nejnen doménu nejaka-banka, případně ještě nejakabanka, ale i nějaká-banka nějaka-banka a samozřejmě také nějakábanka a nějakabanka i nejakábanka a to vše s variantou .cz a .eu. Tak a nyní malá otázka, která vždy stojí u podobných rozhodnutí komu to přinese skutečný užitek? Nějak si nemohu vzpomenout na nikoho než na CZ-NIC, několikanásobný příjem od stále stejného počtu klientů. To vidím jako největší problém.
  Je pravda, že problém překlepového parazitizmu existuje i teď, ale máme nějaký důvod mu nahrávat?
  Takže kupříkladu panu Vojtíškovi a jiným bych vzkázal, jistě, že mozek mám a umím se rozhodnout co registrovat a co nikoli, problém je v tom, že abych zamezil spekulantům v parazitování, budu na politiku CZ-NIC doplácet z vlastní kapsy. Kdyby to bylo tak, že po zadání libovolného jména s dikakritikou bych byl přesměrován na doménu bez diakritiky (taky to tu už padlo) tak to ještě beru, jakž takž.
  Ale nikde v diskuzi jsem nenašel ještě jednu zásadní věc.
  A co uživatel? Koho zajímá, že v příkazovém řádku vidím místo háčkyčárky.cz jen xn--hkyrky-ptac70bc.cz? Možná to někoho překvapí, ale já se do příkazového řádku koukám!! Kontroluji si tak kde se doopravdy nacházím a světe div se dokonce do příkazové řádky píšu i URL, ne do vyhledávacího pole na Seznamu. Ovšem z názvu xn--hkyrky-ptac70bc.cz nebo podobného nesmyslu rozhodně na pohled nepoznám kde zrovna jsem.
  Samozřejmě, že ostatní potíže, s nečeskými klávesnicemi, odesíláním majlů atd., vše co tu bylo zmíněno pořád platí, ale tyhle dvě věci považuji za neviditelnejší mínusy.
  Pokud by někoho zajímalo jak často přijdu do styku s nečeskou klávesnicí, mohu ho ujistit, že dnes a denně, přítelkyně je překladatelka.

 27. Mirek říká:

  Povoleni diakritiky v URL by neprineslo nic ani uzivatelum v Ceske republice (jen komplikace v premysleni jestli je URL s diakritikou ci bez ni a zvysene riziko podvodu – viz drive), ani poskytovatelum obsahu (nutnost premyslet jake vsechny mozne varianty daneho jmena se mohou vyskytnout, naklady na registrace).
  O problemech v zahranici se uz take obsahle mluvilo.

  Pro koho by to bylo vyhodne:
  – registratori – vic domen, vic penez – samozrejme oficialne by toto bylo popirano, ale penizky by proudily
  – podvodnici ruznych druhu (at uz by si „jen“ registrovali domeny podobne jinym za ucelem prodeje, nebo ti co by se primo snazili podvest uzivatele)
  – zastydli vlastenci pro ktere by toto byla dulezita cast narodni identity (o hacky a carky se obrat nenechame…). Pamatuji si, ze po rozdeleni Ceskoslovenska jsem cetl dopis jednoho takoveho „vlastence“ v novinach kde se rozciloval, ze poznavaci znacka aut bude CZ (a pozadoval po uradech oficialni protest)… No, pokud by ceska identita spocivala v takovych vecech, bylo by to s nami hodne spatne…

  Bohuzel ale celkove mam pocit, ze to stejne driv nebo pozdeji projde… Pro registratoty neni NE odpoved. Penize jsou lakave. Tak se budou porad ptat tak dlouho az to projde (pokud jeste predtim nekdo neusoudi, ze „v soucasne dobe uz je to jinde samozrejmost a melo by byt i tady“a nebude to zavedeno s touto vymluvou bez ohledu na nejake pruzkumy).

 28. Jan Petříček říká:

  Kdyby všichni lidé na světě uvažovali jako zde někteří lidé, tak dodnes žijeme v jeskyních a svítíme si maximálně hořícím klackem a možná ani to ne. Například za názor, že „země je kulatá“ se dříve dokonce i upalovalo. O postojích řady lidí k parním strojům v 18.-19. století nemluvě ;-) Je jasné, že většina nových technologií má mnoho odpůrců, a odpůrci budou vždy ta hlasitější skupina. Vyplývá to již z toho, že většina lidí se jen s krajním odporem přizpůsobuje novinkám a novým směrům myšlení.

  Bohužel, takové zpátečnické osoby nenakloněné zavedení IDN se nachází i ve vrcholovém vedení CZNICu a tito lidé se i snaží své okolí značně manipulovat. Schovávají se navenek za jakési průzkumy, které ale nejsou vedeny otevřeně. Vybrán je netransparentním způsobem jen někdo, dost možná cíleně ze skupiny převážně známých odpůrců. A to namísto otevřeného průzkumu, do které by se mohl zapojit každý zájemce – uživatel .cz TLD. A uživatelé jsou záměrně strašeni, bez ohledu na zkušenosti s IDN z jiných .TLD. Pokud se CZ.NIC pokládá za inovativní sdružení, měl by se vydat vpřed a nikoliv se jen krčit zbaběle v koutě.

 29. Peter Budai říká:

  Prosím, jen žádnou diakritiku v URL!

  Už teď je doménový prostor dost velký (je „neomezený“) a nepřehledný.

  Povolením všech možných národních znaků by došlo k inflaci současných doménových jmen. Investice, které jste doteď do svých webů vložili ztratí částečně svoji hodnotu. Chcete to?

  Dnes jsou URL adresy sjednocujícím prvkem internetu – všichni jim rozumí a téměř všichni je umí i napsat. Jakmile si to zaneřádíme národními znaky, tak se internet rozpadne do několika více-méně (spíš méně) propojených oblastí. Národní a národnostní vlivy a zájmy budou internet ovládat mnohem více než teď. Opravdu chcete mít na klávesnici azbuku nebo čínské znaky?

  Internet má dnes mnohem závažnější problémy, které je opravdu nutno řešit – spam, škodlivý kód na webu, nedostatek IP adres, spousta i velkých webů jede bez důveryhodného ssl certifikátu, nebo ssl vůbec neumožňují, nekompatibilita prohlížečů, problémy s pluginy, bídná podpora mobilních zařízení, atd…

  Obávám se, že by to vedlo k takovému znechucení lidí internetem, že by to nakonec ani současným registrátorům nepomohlo.
  Doufám, že této pandořiny skříňky zůstaneme ušetřeni.

 30. Ondřej Surý říká:

  @Peter Budai: K tomu jestli IDN pro češtinu ano či ne se vyjadřovat nebudu, nicméně bych rád podotknul, že diakritika v „URL“ již dávno je a není s tím sebemenší problém.

  Jeden příklad za všechny:
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Pískoviště

  Opět opakuji svůj argument, který říkám v každé debatě o IDN – proč se lidé, kteří nepoužívají latinku jako národní skript (písmo), tu latinku musí učit jen aby se podívali na stránky ve svém rodném jazyce? Prosím všechny, aby se při přemýšlení nad IDN rozhlédli i kousek dále než Praotec Čech.

 31. Marek Šulc říká:

  Dobrý den, i když si myslím že nápad to není k zahození zastávám se toho názoru že je na něj brzy. Už nyní je málo IP adres a toto by to jenom urychlilo a provideři nejsou připraveni na přechod na IPv6 v česku je jenom pár poskytovatelů kteří podporují IPv6 ale zbytek NE ti menší nemají prostředky na takovýto přechod. A s nástupem IDN se začne počet IP adres úžit větší rychlostí. počkal bych na rok 2011 myslím si že přechod nebude na IDN nebude ze dne na den ale dříve jak tento rok bych to neviděl. IP adresy se ale s nástupem IDN i v době kdy už by ČR jela z větší části na IPv6 zbytečně plácali tím že si udělá více domén aby náhodou kdyby došlo k překlepu každej si udělá 10 domén a zachvíli budeme muset vymyslet úplně nový internet protože i IPv6 je jenom oddálení zase je to jenom o tom že sou stránky lépe zarchivované. ale jednou už nebude jak archivovat a bude se muset vymyslet jinej protokol a ten pravděpodobně nebude kompatibilní s internetem takže půjde vše odzačátku domény se přestěhuj na nový internet pak si myslím že iDN nebude dělat nikomu problémy:d

 32. Ondřej Surý říká:

  @Marek Šulc: Vaší argumentaci vůbec nerozumím. Web hosting se již dlouhou dobu nedělá per-ip adresa, ale virtuálně, tedy na jedné IP adrese běží klidně až tisíce webů.

 33. DanS říká:

  Nastesti v ICANN jsou ocividne lide, kteri dal dohlednou, soude dle toho, ze ICANN hodla umoznit registraci ccTLD nejen v latince. Bez ohledu na to, jak „obranci zakladni ASCII“ se v teto diskuzi projevuji.

  Pana, ktery dava do umery pocet registrovanych domen s IDN bych rad upozornil, ze IP alokovanych do CR je vyrazne vice, nez je domen pod .cz registrovanych a dost pochybuju o tom, ze by se IDN nejak projevilo na spotrebe. Rozhodne neplati umera, ze s kazdou registrovanou domenou se zabere IP – na jedne strane jsou servery s desitkami hostovanych domen na jedne IP. Z druhe strany naopak (verejne) IP se prideluji domacnostem, ktere zadnou domenu nedrzi a asi ani nebudou…

 34. Pavel říká:

  Jsem pro ;)
  myslím si, že sice zmatek vznikne, ale zmatek byl i s tím, když jste si koupili první mobilní telefon :-D takže jsme vlastně všichni na jistý druh zmatku zvyklí. Můj osobní názor je takový, že kdo chce, může si diakritickou domému zaregistrovat a kdo nechce lákat zahraničí či speciální uživatele je prostě nevyužije. Mno a stejně si instituce ponechají anglické názvy(tedy bez diakrtiky).
  Ono s tímhle se můžeme dostat i do zlomu, kdy zastánci pouze znaků bez diakritiky nařídí, že každý web musí mít i svou jazykovou mutaci do AJ :-D a jiné absurdity,koneckonců je to úplně fuk :-D
  Chaos stejně vyhraje :-D

 35. Jan D říká:

  Mám stovky domén, vymýšlím na ně projekty, a představa, že bych měl udržovat tisíce domén jenom kvůli tomu, abych měl všechny varianty „háčků a čárek“ mi přináší noční můry(ekonomicke dosti náročné). Jsem osobně přesvědčen, že zavedení háčku a čárku v doménách může ohrozit fungování spousty lidí, kteří podnikají na internetu.

 36. Kuba říká:

  Některé názory na toto téma mě dost zaráží. Názor typu musel bych si registrovat další varianty mojí domény … . Nemusel!!! Je to stejná blbost, jako bychom z podobného důvodu chtěli zakázat pomlčku. Má -li někdo zaregistrovanou doménu třeba nakladnidoprava.cz, nastává obdobný problém s doménou nakladni-doprava.cz a vadí to snad někomu? Pokud si jí chce někdo zaregistrovat obě domény, ať to udělá. osobně jsem pro aby háčky a čárky fungovali. Pokud je projekt na nějaké doméně opravdu dobrý, tak ho jiná doména (tatáž s diakritikou) s jiným obsahem nemůže ani omylem ohrozit. Pokud se tedy bojíte háčků a čárek, asi není Váš projekt až tak na úrovni.

 37. Kuba říká:

  … a ještě jedna věc. Je vidět, že jsme si opět všichni rovni, ale někteří jsme si rovnější. Když můžou fungovat háčkyčárky.cz, tak by mohli klidně „háčky a čárky“ fungovat pro všechny. Připadá mi trochu divný, že na nadnárodních doménách čeština funguje, brzy bude i na EU, alečeský registrátor to neumožňuje. A to jen kvůli názurům firem, které si hájí svá korýtka.

 38. MarSik říká:

  Kuba: ale musel.. pokud provozujete známější projekt, tak bez registrace všech variant skončíte tak, že nakonec ještě rádi zaplatíte mnohem víc spekulantovi.

  Problém totiž je v dnešní formě reklam a v tom jak si lidé značky pamatují.
  – Když píšete zive.cz, probíhá vám v mysli slovo živě nebo zive?
  – to samé pro Českou spořitelnu nebo České dráhy

  V reklamách se setkáte (naprosto běžně) s českou výslovností takových domén a lidé si je podle toho i pamatují. Ve chvíli, kdy si zvyknou na to, že diakritika funguje… už se bez ní neobejde ani vaše firma.

  Náklady nejsou jen na straně registrace domény, ale třeba ověřený SSL certifikát (vázaný na doménové jméno) také něco stojí. Proto se nedivte, že jsou firmy proti volnému trhu s libovolnou háčkovanou doménou.

  Typo-squatting sice existuje i dnes, ale těch možností je zatím mnohem méně, tudíž je levnější se bránit.

  Já osobně jsem pro pouze pokud:

  – pokud budou stanovena pravidla upřednostňující vlastníka ascii formy (který to nemohl řešit v době registrace své domény)
  – nebudou povoleny kombinace znakových sad
  – v případě možné kolize neascii formy bude vyžadován nějaký důvod a ověření (skutečné jméno nebo firma z jiného oboru) v podobném duchu, který se používá pro kolize registrovaných názvů a známek.

  Bez těchto opatření jsem jednoznačně proti zavádění IDN v české TLD.

 39. jo říká:

  Dobrý den,
  Dříve, nebo později se „to“ spustí, to mi nikdo nevymluví. Těm co se toho bojí, tak nezbývá, než sledovat situaci a řádně vše tzv. ošéfovat a podchytit (i mne se to trochu týká). Je jasné, že budou pokusy o spekulaci a podvody, to k netu patří už od jeho vzniku, ale pokud se zmíněná spekulace, podvod dotkne mne, už teď vím, že si s tím určitě poradím. Jsem vlastně příznivec spuštění diakritiky(cz), vznikne prostor pro konkurenci a bez ní bych se já osobně nudil.:-)
  Pozn.:Jistě by bylo zajímavé vytvořit projekt, který by nabídnul všem vlastníkům stávajících aktuálních domén možnost jakési seriozní rezervace, předregistrace domén v dalších možných variantách domén s diakritikou. Uklidnilo by to spoustu lidí a různých společností. Dát takovou to garanci, tak diakritika v doménách má zelenou na všech frontách.

 40. Marek říká:

  CZ.NIC pravidelně organizuje „referenda“, zda IDN ano nebo ne. A bude to dělat tak dlouho, dokud to jednou nevyjde, pak už nebude cesty zpět. Demokratické asi tak jako EU.

  On by zájem byl, ale jen za předpokladu, že varianty s diakritikou bude moci vlastnit POUZE majitel domény bez diakritiky.

  Takže zive.cz si bude MOCI zaregistrovat i živě.cz, ale nikdo jiný si nikdy nebude moci zaregistrovat ZÍVE.CZ. A při změně majitele zive.cz se automaticky změní i majitel ostatních variant, nepůjde je oddělit. A třeba i společné DNS záznamy.

  Anebo automaticky směrovat url s diakritikou na adresy bez diakritiky (konverzní tabulka s cca 12 znaky: ě=e, š=s, č=c, …)

  Jinak nás chraň bůh před zmatkem háčkůčárek!

 41. Vy všichni, co říkáte NE diakritice, jste a)poserové b)nepřátelé českého jazyka (pravděpodobně nemecke narotnosti) c)majitelé domén typu cez,skoda d)líná individua odmítající každou změnu, kromě výměny manželky.
  Napište si http://www.ct.cz a uvidíte, jaký jste zavedli v internetu pořádek.
  Zavedení diakritiky dovolí pohnout s podobnými případy a jestli chce někdo přístup pro neznalce češtiny ze světa širého, ať si zavede adresu klidně bez háčků. Koukejte to zavést vy líná a samolibá chátro a hned.
  Mejte se! (rozuměj: mějte se)

 42. Jacob říká:

  A) Je zde jistý významový rozdíl mezi „mít možnost“ a „mít povinnost“. Pokud si někdo chce zaregistrovat doménu s diakritikou, proč mu v tom bránit? Pokud nechce, tak ho k tomu také nikdo nenutí. Vloni jsem slyšel každý den: „20 let svobody“, ale prosim vás…
  B) Lidé se ze své povahy bojí změn. Jsou konzervativní. Změnu je nutno udělat a neptat se jestli jí lidé chtějí, protože lidé změnu nechtějí. Až přejdou přes počáteční šok, tak se s tím buď smíří a pak ad A).
  C) Spekulanti tu byli, jsou a budou. Chtěl jsem si zaregistrovat doménu se svým přijmením. CZ doménu vlastní pán, co dělá kovovýrobu, to je OK, ale ostatní (com, net, name, biz, info, eu) vlastní spekulanti a nic na nich není. Krom toho, pokud mají spekulanti peníze na to, aby zkoupili X variant domény, ať si to udělají… aspoň rozhýbou ekonomiku.

  Shrnu to – jsem pro zavedení IDN, proč taky ne? Ti co je chtějí používat je použijí, ti co ne, nebo ti, co mají zahraniční ambice je nepoužijí. Btw. při jejich rozšíření věřím tomu, že výrobci prohlížečů by zareagovali lištou „Mapa znaků“, kde by se daly tyto znaky najít ;-) A krom toho, stále existují kombinace levý ALT + číselný kód znaku pro zápis znaků, které nejsou na klávesnici. ;-)

 43. Jacob říká:

  A ještě… jak se tu mnozí ohánějí tím, že to budou registrátoři tak dlouho dělat průzkumy, dokud to neprojde… Ale prosim vás… Vy jste taky takoví konspiranti. Kdyby to registrátoři jo chtěli prosadit, tak nedělají žádné průzkumy, ale prostě to zavedou. Opravdu si nemyslím, že k tomu potřebují nějaké referendum. A i kdyby jo, tak kdo vám zaručí, že jeho výsledky nezfalšují…

  ZKUSTE NĚKDY MYSLET… Ty různé průzkumy dělají proto, aby věděli, jestli „už to chce hodně lidí“, nebo „ještě to hodně lidí nechce“.

 44. iceman říká:

  Nedalo mi to, a zaregistroval jsem si IDN doménu a získal jsem následující zkušenosti. Prakticky veškerá systémová nastavení webových stránek a registračních údajů na serverech zadávám nyní ve skutečném rozloženém formátu (www.xn-- …atd.). Přemluvit třeba Outlook (v 2003) ke komunikaci s doménou se znaky je bez použití speciálního plug-inu nemožné (jedině používat rozložený formát). Ze zahraničí jsem se nedostal na své stránky, protože tam prostě neměli českou klávesnici a adresu v rozloženém patvaru je zapamatovat si docela problém. Každopádně vidím největší problém v podpoře aplikací a vůbec bych se nedivil, že se bude jednat o slepou vývojovou cestu. Ale nápad to nebyl špatný.

 45. japan_san říká:

  Registrace IDN domen uz mela byt davno spustena, nechapu proc se porad ceka az to nekdo odsouhlasi. To budeme cekat veky.
  Jsem pro volnou registraci, vsichni maji mit stejne podminky a moznosti registrovat.

 46. Xperd říká:

  Neměli bychom v České republice pro jistotu zakázat i ostatní IDN domény, abychom si náhodou nemohli vybrat, co budeme používat?

 47. Adam říká:

  Já jsem jednoznačně pro. Celý život si toužím založit doménu íčžýříěšč.cz

 48. Tomáš říká:

  Jsem pro povolení registrace domén IDN. Každý dostane možnost si založit doménu s českými znaky, nebo třeba německými nebo čínskými, ale rozhodně nebude nikdo muset si takovou doménu zakládat. Má to určitě své klady i zápory a každý ať se sám rozhodne, jakou doménu chce používat, případně i IDN a k tomu ještě jednu ASCII. Nejde tady o nic jiného, než umožnit zájemcům registrace IDN, proti tomu snad nikdo nemůže mít námitky, kdo je proti změnám, tak nic měnit nemusí.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..