Dne 24. března byl pořádán první kulatý stůl k tématu bezpečnosti dětí na sociálních sítích, Akci zorganizoval tým první dámy Evy Pavlové ve spolupráci s Odborem prevence kriminality MVČR a jako koordinátoři bezpečnosti dětí na internetu v České republice jsme se ho zúčastnili i my, zástupci CZ.NIC a Safer Internet Centra ČR.

Na akci mimo jiné k uvedenému tématu vystoupili zástupci státní a veřejné správy – Pražského hradu, Ǔřadu vlády, MZV, MVČR, PČR, MŠMT, NÚKIB. Dále zástupci akademické sféry a pedagogů – UPOL, MUNI, odborníci z řad lékařů, bezpečnostní expertů pro oblasti prevence a vzdělávání i zástupci Dětského krizového centra a Linky bezpečí.
Vzhledem k tomu, že bezpečnost dětí na internetu je zásadní mezioborové téma – státní i veřejné správy, privátního i neziskového sektoru a prolíná se napříč systémem péče, podpory i pomoci od zdravotnictví přes technologická odvětví, bezpečnostní a legislativní profese až po oblast školství a vzdělávání v rámci celoživotního reskillingu a upskillingu občanů. Networking je klíčem k účinné prevenci, osvětě i pozitivním posunům nejen dětí, ale i rodičů, vzdělávatelů, zákonodárců a dalších. Každý uživatel internetu tak může pozitivně přispět k dosažení co nejvyššího standardu kvality online prostředí i vlastním bezpečným a zodpovědným přístupem, work-life balancem a digitálním wellbeingem.
Komplexně můžeme takto přispět i my svým odborným know-how k dlouhodobému zkvalitňování podmínek, systémů i služeb, čímž můžeme postupně významně snížit online negativní dopady nejen na děti a mladistvé. V rámci této aktivity jsme proto ve spolupráci s Policií ČR (PČR) také představili projekt k zajištění bezpečné digitální stopy, protože budování bezpečné digitální stopy již před narozením dítěte také vnímáme jako jeden ze zásadních pilířů prevence potřebných ke snížení negativních dopadů našich digitálních otisků v online prostoru.

Po uvedení tohoto tématu proto policie seznámila podrobněji účastníky kulatého stopu s tématem i plakátem s názvem „Nebuduj svému dítěti digitální stopu“, který byl v rámci Dne bezpečnějšího internetu 2025 odprezentován jako vstup do celoroční preventivně-vzdělávací kampaně PČR a Safer internet centra ĆR.
V rámci diskuse byla pojmenována rizika, hrozby i negativních dopady, až po výhledy do budoucna směrem ke změnám situace s nástupem nástrojů umělé inteligence a generativní umělé inteligence. Byly konzultovány evidence-based přístupy a statistiky a,dále zmíněny případové studie dětí, které otevírají témata přímých či nepřímých dopadů digitálních technologií na duševní zdraví dětí a mladistvých. Také byla naznačena důležitost souvisejících témat jako ověřování věku dětí při přístupu k online službám – s ohledem na snadnou dostupnost závadového obsahu na internetu nebo také v souvislosti s dopadem negativních fenoménů, kyberšikana, závadné challenge, sharenting, sexting, sextortion a další rizikové jevy na internetu. Také je důležité zmínit dlouhodobý vzrůst ať latentní či otevřené agrese a násilí offline i online a dalších témat, které jsou pro oblast bezpečnosti na internetu dlouhodobou výzvou.
Bezpečnost, vzdělávání a osvěta je proto klíčovou oblastí a může nejen tímto networkingem pomoci posílit odolnost odborné i celé společnosti v oblasti rizik i výzev, s nimiž se v dnešní době musíme na internetu i v kyberprostoru každodenně vyrovnávat.
Více informací a tisková zpráva z akce zde.