Naším dlouhodobým cílem je péče o bezpečnost a stabilitu provozu domén .CZ. Jedním ze základních stavebních kamenů pro to je správně nastavený systém DNS, což však není zcela triviální záležitost a rozhodně to nemusí být jednoduché pro běžné uživatele online služeb. Proto existují správci DNS, kteří se o nastavení DNS starají, ale i těm může být ku prospěchu, pokud jsou jimi udržované nameservery pravidelně kontrolovány. A právě proto jsme dnes obnovili nové technické kontroly sad nameserverů pro domény .CZ.
Co je to vlastně sada nameserverů? Jedná se o strukturu, ve které jsou uvedeny nameservery, které jsou potřebné pro překlad jmen domén na IP adresy, zajišťují tedy delegaci jména domény.
Půlrok s aukcemi domén
V polovině listopadu jsme „oslavili“ půl roku běhu aukcí domén a tak se úplně nabízí, abych toto období krátce shrnul, podobně jako jsem to udělal po prvním měsíci. Tento příspěvek vydávám se zpožděním zejména proto, aby mohly doběhnout lhůty na úhradu přednostního práva registrace domén nebo na zaregistrování domény, u těch aukcí, které proběhly právě v polovině listopadu.
Vánoce, Vánoce přicházejí…
Vánoce bývají tradičně spojovány s radostným očekáváním dětí, které napjatě vyhlížejí Ježíška a dárky. Jsou symbolem naděje, svátečních dní dospělých a obdobím bilancování pro všechny generace.
Krátké vlny: Závěr roku 2024 v Praze, Bruselu i Londýně a výhled co nás čeká
Jako tradičně konec roku 2024 je na dohled a všichni se snaží finalizovat rozpracované úkoly. Poslanci schvalují státní rozpočet na příští rok (hezké čtení, ale kéž by stejnou mediální pozornost měl i státní závěrečný účet, který ukazuje, jak stát (a jednotlivá ministerstva) skutečně hospodařil), Český telekomunikační úřad pořádá bilanční setkání se sektorem (mezi úkoly na příští rok úřad řadí vydání strategie správy spektra, plnění role koordinátora dne DSA nebo větší kontrola spolků, které poskytují telekomunikační služby) a ENISA vydala Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti v Unii. Tento dokument představuje první zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti v Unii, kterou přijala agentura ENISA společně se skupinou pro spolupráci v oblasti bezpečnosti sítí a informací a Evropskou komisí v souladu s čl. 18 NIS2. Zpráva má poskytnout tvůrcům politik EU a zákonodárcům přehled o současném stavu kybernetické bezpečnosti a seznam doporučení k řešení zjištěných nedostatků a zvýšení úrovně kybernetické bezpečnosti.