Myš je pro kočku: E-maily

Hygiena

E-mail je s námi už půl století a jeho výhoda jako u každých konzervativních věcí je stabilita. Na rozdíl od instant messagingu, který umožňuje přidávat ke zprávám reakce (a učinit tak komunikaci nelineární → velmi přehlednou) a který je většinou hostován u poskytovatele (čímž se trochu vzdalujeme původní myšlence, jež tepe pod základy Internetu), je e-mail decentralizovaný. Jedna věc jsou otevřené standardy, jak má e-mail vypadat, a druhá do různé míry pokulhávající implementace, kdy si nedokonalé systémy právě teď vyměňují digitální cvrkot, snažíce se domluvit, aby vám doručily do schránky přes půl světa spam.

Krátké vlny: Služby českého e-governmentu ve světle průzkumu veřejného mínění

Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2019 provedl kontrolní akci č. 19/14 s cílem podívat se blíže na zavedení elektronické identifikace a zajištění elektronického přístupu ke službám veřejné správy. Po každé takové kontrolní akci dostane vláda na stůl výsledek kontroly, kontrolovaný subjekt dostane možnost vyjádření. Nezřídka bývá, že ze samotné kontroly vyplynou nějaké další úkoly, o kterých je pak následně vláda informovaná. V tomto případě jedním z úkolů (který vláda uložila ministru vnitra v únoru 2021) bylo seznámit vládu s výsledky analýz potřeb občanů a jejich poptávky po digitálních službách.

Myš je pro kočku: Klávesnice – xkb a Shift císařů

xkb – přemapovat pečlivě a s výhodami

Velmi silný nástroj pro mapování klávesnice představuje xkb. Náš článek představuje ani ne tak stručný úvod, jako rychlý způsob, jak jej začít používat. Pokud chcete o znalostní úroveň výš, začněte třeba s pátráním z blogu italského programátora, návodem na help.ubuntu.com nebo se odvažte do hlubšího kontextu na archlinuxu. Existuje také vynikající manuál od Paula Rusty Russela (“Nikdy jsem tenhle dokument psát nechtěl, jsem příliš nekvalifikovaný; ale vždycky jsem jej chtěl číst, a tak to byla jediná cesta.”) Jeho popis dobře ilustruje, do jakého labyrintu se v zákoutích klávesnice můžete dostat.

Krátké vlny: Novinky z Poslanecké sněmovny a ze Španělska plus pozvánka na CSNOG 2022

Dějou se věci. Na 16. schůzi Poslanecké sněmovny proběhlo konečně první čtení novely zákona č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti. Bohužel v minulém volebním období to zřejmě nebyla priorita vlády, takže na novelu se zapomnělo a nedostala se ve sněmovně ani do prvního čtení. Díky tomu patří Česká republika do klubu pěti států, které ještě nemají hotovou transpozici nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie 2019/1150 ze dne 20. června 2019 o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikatelské uživatele on-line zprostředkovatelských služeb a hrozí jim proto infrigement (transpoziční lhůta skončila v červenci 2020).

uCollect je mrtev, ať žije Turris Sentinel!

Pokud nás sledujete průběžně, určitě už víte o nedávném ukončením podpory pro Turris OS 3.X, který je s námi už nějakou dobu, a to od svého vydání v roce 2016. Nakonec se nám podařilo proces migrace odladit a všechny modré routery jsme přemigrovali na Turris OS 5.X. O tom ale tento článek vůbec není. Chceme se zabývat jednou součástí starého OS – uCollectem, který byl nahrazen novým a lepším systémem.