V nově vydané verzi operačního systému Turris OS 5.2.0 najdete přehled webového rozhraní reForis, kde je možné zjistit, zda máte aktivované automatické aktualizace, sběr dat, dynamický firewall, test připojení společně s testem konektivity NetMetr, ale také je zde vidět přidané OpenVPN klienty pro připojení k jinému OpenVPN serveru. Dále jsme se, na základě zpětné vazby, zaměřili na chybějící funkce. V novém webovém rozhraní reForis nyní najdete záložku uložiště, možnost továrního nastavení a přidání registračního tokenu pro službu Honeypot as a Service, které nám chyběli v původním rozhraní. Vylepšili jsme také kabát rozcestníku WebApps a přidali možnost si nakonfigurovat si router pomocí USB flash disku. To se hodí v případě, kdy zařízení nemá ethernetový port.
Krátké vlny: Národní plán obnovy – digitální část (stručně)
V pondělí 17. května 2021 vláda schválila materiál s názvem Národní plán obnovy (NPO), který je národní odpovědí na evropské nařízení, kterým se zřizuje Nástroj pro oživení a odolnost (RRF). NPO má být plán reforem a investic, na jehož základě Česká republika získá první část finančního příspěvku ve formě dotací ve výši přibližně 172 mld. korun. O druhé a dvojnásobné polovině ve formě půjčky se ještě vůbec nezačalo jednat. Důležité je říct, že Brusel zdůrazňuje hlavně reformy a samotné investice podmiňuje řadou omezení. Například má jít o rychlou pomoc, a tedy všechny peníze je nutné utratit do pěti let.
Mládežnický panel Safer Internet Centra má nové členy
Již třetím rokem provozujeme v rámci projektu Safer Internet Centrum Česká republika mládežnický panel, který jsme sestavili ze studentů ve věku 14 – 19 let. V letošním projektu máme 19 účastníků, přičemž někteří z nich s námi pokračují z předešlých let. A my jim za to děkujeme. Snahou bylo pokrýt celou Českou republiku, což se nám téměř povedlo. Studenti pocházejí z 11 různých krajů, přičemž nejhojněji je zastoupený Středočeský kraj.
Krátké vlny: Májové povzdechnutí nad přezíravostí a zbytečným bububu
Čím více se blíží podzimní volby, tím více stoupá nervozita a tlak na volené i nevolené zástupce lidu, objevují se kauzy a kauzičky a padají trestní oznámení. A bude hůř. Ale pojďme to projet aspoň telegraficky…
Vláda 3. května 2021 vzala na vědomí informaci o „Zprávě o činnosti vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropské unie za rok 2020“. Hlavním úkolem vládního zmocněnce je zastupovat Českou republiku a hájit její zájmy v řízeních před Soudním dvorem EU, jichž je Česká republika účastníkem nebo která se bezprostředně dotýkají zájmů České republiky a jejích občanů. Vyjádření České republiky vypracovává ve spolupráci s příslušnými orgány, jejichž působnosti se daná problematika dotýká.
Generování a podepisování zóny .CZ prošlo servisní prohlídkou, původní součástky nahradil systém Knot DNS
Základní stavební kameny správy registru naší národní domény se ve svém okolí snažím popisovat poměrně často. Přesto (nebo právě proto) je stále „tečka cézet“ vnímáno jako něco, co prostě funguje. Obdobně jako když ráno sednete do auta a odvezete děti do školy. Počítáte s tím, že vám cesta zabere obvyklých 10 minut (nebo 15 pokud potřebujete doplnit palivo) a nebudete muset řešit žádné trable. I když víte, že je třeba pravidelně měnit olej, kontrolovat a měnit opotřebovávané součástky nebo opravovat závady vzniklé provozem, většina z vás tahle „vykolejení ze stavu funguje“ nechává na odborníky v servisu nebo aspoň na šikovného souseda a vyvaruje se mytí rukou od kolomazi nebo potřeby znát jaký typ brzdových destiček potřebuje. Moderní vozy vás dokáží o nutnosti zásahu informovat a vy potřebujete jen znát správné telefonní číslo. Přesto, že člověku na druhé straně úplně nerozumíte, protože máte základní povědomí o fungování auta, dokážete ho pochopit.