Termín vypnutí starého ODVR

Jak jsme již informovali v dřívějších blogpostech, zprovoznili jsme novou instanci našich Otevřených DNSSEC Validujících Resolverů a snažíme se na ni převést provoz. Jen opakuji, že ODVR, jak název této služby zkracujeme, je nejznámější českou alternativou k resolverům, které jsou provozovány například společnostmi Google (tzv. „čtyři osmičky“) nebo Cloudflare (tzv. „čtyři jedničky“).

Provoz se nám postupně daří na novou instanci převádět, samozřejmě díky ochotě uživatelů a poskytovatelů připojení měnit nastavení svých zařízení. Na novém anycastu už odbavujeme přes 40 procent provozu! Tempo přechodu se ale začalo v posledních týdnech snižovat. Obojí je vidět z následujícího grafu.

Kromě komunikace na našem blogu jsme o této změně několikrát informovali komunitu peeringového uzlu NIX.CZ, na sociálních sítích a v poslední době i přímo správce sítí, ze kterých přichází na staré ODVR největší provoz. I na základě komunikace s nimi a podle jiných vzorů (například přechod na DVB-T2) jsme stanovili termín, kdy staré ODVR vypneme. Tím termínem je 20. leden 2020. Ihned po jeho oznámení se opět obnovila aktivita uživatelů a správců sítí a upouštění od využívání starého ODVR zesílilo. Termín 20. ledna si prosím zapamatujte. Pokud vám tento den přestane „fungovat Internet“, může za tím stát právě vypnutí starého ODVR. A vězte, že přechod na využívání nového neznamená nákup nového zařízení, ale jde o velmi jednoduchou změnu konfigurace, kterou lze provést za pár vteřin, viz návody na stránkách projektu ODVR.

Zejména pro koncové uživatele jsme navíc připravili pomocný nástroj, který jim napoví, zda nepoužívají tyto vypínané instance (starý unicast a starý anycast) a nebo zda mají správně nastaveno používání té nové (nový anycast). Úplně jednoduché vysvětlení pro běžné uživatele je, že pokud test vrátí zelené „fajfky“ u starých instancí, nemusí se zmíněného 20. ledna obávat. Pokud se mu ale ve výsledcích testu objeví červené „křížky“, měl by zbystřit a zajistit si včasnou změnu nastavení u sebe nebo svého poskytovatele připojení. Věříme, že i tento nástroj pomůže tomu, že 20. ledna 2020 bude klidný zimní den bez velkého množství uživatelů postrádajících funkční překlad internetových domén na IP adresy.

Autor:

Komentáře (5)

 1. Danny říká:

  Ten test u stareho by bylo asi vhodnejsi nerozdelovat na anycast + unicast IP. Uzivatel typicky bude mit nastavene oboji (jako u noveho) a zalezi na implementaci v OS, jak se to zepta (o implementacich, ktere se natvrdo vzdy ptaji prvniho nastaveneho v poradi nemluve)…

  Vysledek testu je tedy trosku o nahode – nekdy to diky provedeni napise, ze jeden z tech starych se nepouziva (podle toho, kam realne zrovna padne DNS dotaz na old-anycast.odvr.cz nebo old-unicast.odvr.cz z tech javascriptu).

 2. Zdeněk Brůna říká:

  Souhlasím, že nedokážeme ani odhadnout, jak to má uživatel nastavené, jak to u něj reálně funguje. Bohužel. My ale u nás posíláme dotazy na všechny uvedené instance, tedy je relevantní je takto zvlášť zobrazit. Výsledky nejsou 100% přesné, ale jako indikace a jako nástroj pro zvýšení povědomí o plánovaném vypnutí jistě postačí.

  • Danny říká:

   Jasny… jen mi to prislo zbytecne prekombinovany, asi bych zobrazil jeden velky cervene fail bez ohledu na to, kteryho z uzlu se zrovna ptam… (stejne jako to je reseno k tomu „novymu“) :)

 3. JS říká:

  Používám řetěz pc – pihole – stubby – odvr a test na odvr.cz neprojde. Web http://www.whatsmydnsserver.com/ to určí správně : Owner of this server Cznic – NET

  • Václav Steiner říká:

   Dobrý den,

   můžete to prosím vyzkoušet nyní? Tato kontrola byla primárně nakonfigurována pro standardní DNS provoz, nikoliv pro DoT, která na starém ODVR není k dispozici.

   Děkuji.
   VS

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..