O čem mluvím? No, přeci o prvních routerech Turris Omnia. V tomto okamžiku by již první routery měly být rozbalené a noví majitelé z nich mohou mít radost. Asi málokterý projekt nám v CZ.NIC přinesl tolik radostí a zároveň tolik starostí. Radosti přišly hned na začátku. První prototypy byly hotovy v rekordním čase. Testy ukázaly, že přes veliký výkon a značné množství konektorů se nám podařilo udržet velmi kompaktní rozměry a rozumnou spotřebu. Hlavní radost přišla pochopitelně při spuštění kampaně na Indiegogo, když jsme požadovanou částku 100 000 USD vybrali za méně než 24 hodin, celková suma k dnešnímu dni je téměř dvanáctinásobná. Skvělé bylo i přijetí v médiích po celém světě.
Používáme přihlašování pomocí OTP nebo aplikace Autentikátor
Pro přihlašování k účtu MojeID můžete pro zvýšení zabezpečení využít metodu OTP (One Time Password – jednorázové heslo) nebo aplikaci Autentikátor.
Pozvánka nejen na kybervýstavu
Zatímco někteří lidé hledají výmluvy, proč něco nedělat nebo proč něco nejde, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy (dále jen SSPŠ) pan Radko Sáblík se svým týmem hledá způsoby, jak věci dělat a jak je dělat správně. Důkazem toho jsou velmi úspěšní absolventi této školy, řada ocenění, které tato škola v uplynulých letech získala, i množství aktivit, které studenti spolupořádají. Jednou z takových akcí je právě probíhající výstava na téma: Kybernetická bezpečnost Aneb je váš virtuální svět stále jen váš?
Program IT (16.2) aneb Nápad za tričko
Na první prosincovou sobotu plánujeme naši další konferenci Internet a Technologie (16.2) a protože se v CZ.NIC aktuálně bavíme o jejím programu, řekli jsme si, že do něj zapojíme i vás, kteří nás sledujete a třeba taky chodíte na naše akce a setkání.
Jazyk YANG má novou verzi 1.1
Na konci srpna vyšel dokument RFC 7950, který obsahuje specifikaci jazyka YANG verze 1.1. Tento jazyk slouží k modelování konfiguračních a stavových dat a představuje základ pro bezpečnou vzdálenou správu síťových zařízení všeho druhu. Po skromných začátcích se YANG v posledních dvou letech docela pěkně rozšířil nejen v rámci IETF, ale i v jiných standardizačních institucích (IEEE, BBF) a také v průmyslu. Ukazuje se totiž, že standardní a strojově čitelné datové modely – tedy popis struktury dat, jejich datových typů a sémantických pravidel – jsou zejména pro operátory velkých a heterogenních sítí důležitější než konkrétní protokol, jímž se data přenášejí a editují.
Telnet stále žije – alespoň na „chytrých“ zařízeních
Podle toho, kolik je vám let, jste se možná v minulosti setkali s přihlašováním na vzdálené počítače protokolem Telnet. Ale ať už je vaše zkušenost s Telnetem jakákoli, pravděpodobně byste o něm neuvažovali pro cokoli nového, co používáte dnes. SSH Telnet nahradilo a stalo se de facto standardem pro vzdálené připojování, protože poskytuje výrazně vyšší bezpečnost, šifrování a spoustu dalších výhod.