Drobné vítězství

Novinky, které zatím chodily kolem zákona o regulaci hazardu, nebyly příliš povzbudivé. Zákon prošel vládou, poslaneckou sněmovnou a i ústavně právním výborem Senátu. Šancí zastavit onu škodlivou pasáž, která mluví o cenzuře Internetu, již mnoho není. Přesto se ještě ve spolupráci s ostatními asociacemi i firmami pokoušíme situaci zvrátit. Spustili jsme kampaň Přichází cenzor a komunikujeme s médii i politiky, abychom vysvětlili, proč je škodlivé zavádět cenzuru pod rouškou jinak celkem prospěšné regulace hazardu. Doufáme, že se k naší kampani připojí co nejvíce lidí i firem, aby politici pochopili, že se nám tato věc nelíbí.

Já osobně jsem se soustředil především na klíčový senátní výbor pro hospodářství, dopravu a zemědělství, protože ten je pro zákon garanční. Požádali jsme o vystoupení na zasedání tohoto výboru a bylo nám vyhověno. V úterý jsem šel do Senátu celkem bez velkých očekávání. Bohužel, vše nasvědčuje tomu, ze ministerstvo financí i sázkařská lobby si dala hodně práce s komunikací s politiky.

Když jsem čekal u vchodu na doprovod do sálu, přišel zrovna Michal Feix ze Seznam.cz. Místo pozdravu jen v žertu prohlásil: „Když se vidíme my dva, tak už je to vážné.“ To trochu charakterizovalo i mé pocity.

Zákon představil náměstek Závodský. Poté následovalo čtení jednotlivých pozměňovacích návrhů, které podala především opozice, a představitelé MF odpověděli na dotazy. Pak předsedající vyzval ohlášené hosty a dal každému dvě minuty na proslov. První mluvil Michal Feix a soustředil se především na nepravdivé argumenty ministerstva týkající se blokování Internetu v EU. Po něm vystoupil Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek a ten pochopitelně zákon hájil. Jako poslední jsem vystoupil já. Díky výbornému proslovu Michala Feixe a i díky načteným pozměňovacím návrhům jsem se mohl soustředit především na techniku a ekonomiku navrhovaného řešení blokací. Vypíchl jsem nedostatečnost analýzy dopadů regulace na podnikatele, tzv. RIA, a vysvětloval jsem, že kvůli zájmům české hazardní lobby zatížíme 2000 ISP a také jejich zákazníky. Dále jsem zmínil, že navržené blokování příliš funkční ani tak nebude. Předsedající mě přerušil po třech minutách a tak jsem jen poděkoval a skončil.

Po proslovech začalo hlasování a hned v prvním bodě se hlasovalo o přijetí zákona v podobě předložené poslaneckou sněmovnou. A přišlo příjemné překvapení. Pro bylo pouze pět přítomných a zbytek byl buď proti nebo se zdržel. Díky tomu tento návrh nebyl přijat. Ani jsem tomu nechtěl věřit. Ve stejném duchu se neslo i hlasování o pozměňovacích návrzích.

Odcházelo se mi ze Senátu dobře. Je to malé vítězství, ale alespoň něco. Je vidět, že aktivity spřátelených asociací a firem začínají mít výsledky a mínění politiků se začíná pomalu otáčet. CZ.NIC bude pochopitelně pokračovat. Ještě nás čekají další výbory, kde vystoupíme a pak přijde 25. květen a závěrečné hlasování. Držme si palce!

Autor:

Komentáře (7)

 1. lzap říká:

  Děkuji, že za nás bojujete. Dvě minuty (nakonec tři), to je směšné. Já bych to asi vzdal už v počátku a nešel tam, kdybych se dozvěděl, jaký prostor by mi vůbec dali. Dobrá práce.

 2. Lubo říká:

  Ak ma byt prijaty zakon o regulacii hazardu, tak by tam mala byt pasaz o zakaze prace niektorych politikov. Lebo praca niektorych politikov je velky hazard pre krajinu. Internet nie je hazard, ale neznalost mnohych ludi o intenternete.

 3. Radek říká:

  Vážím si toho, co děláte. Děkuji

 4. Novak Jiri říká:

  Diky vam, pane Filipe, i celemu CZ.NICu za vasi zasluznou praci!

 5. Kubik říká:

  Tak tomu se mi taky nechce verit. Diky moc, ze za nas bojujete.

 6. Chefinch říká:

  Diky za boj za obycejne lidi

 7. Laďa říká:

  Skvělá práce! Velký dík (y)
  Snad se nám zdravý rozum z kómatu přeci jen probudí

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..