V rámci projektu Turris připravujeme v nejbližší době několik rozšíření, která umožní uživateli aktivně se podílet na detekci síťových útoků. První z novinek, kterou si blíže popíšeme v některém z budoucích článků, tvoří SSH honeypot, který umožňuje útočníka polapit do virtuálního prostředí a sledovat jeho akce a úmysly. Druhá novinka je o něco méně ambiciózní, ale zato jednodušší, elegantní a přesto velice užitečná. Jedná se o koncept, kterému říkáme interně „minipot“, tedy jakýsi miniaturní honeypot. Ten narozdíl od běžného honeypotu, který vpustí dovnitř každého s libovolným heslem a poté sleduje, co dělá, naopak dovnitř nikoho nepustí (ve skutečnosti ani není kam), ale pouze sleduje, jaká jména a hesla bude útočník zkoušet.
Z knihovny kvalitářů II.
Mými dalšími „úlovky“ vytaženými z knihovničky našeho týmu zajištění kvality softwaru jsou opět dvě knihy. Jako v předchozím případě jsem ani nyní nelitoval času na jejich přečtení, proto bych je nyní chtěl stručně představit.
Tablexia a Česká hra roku 2014
Aplikace Tablexia získala za dobu své existence stabilní místo v mnoha poradenských pracovištích a školách a to jako pomůcka při reedukaci dětí s dyslexií. Umožňuje totiž trénink zaměřený přesně na schopnosti, které jsou u takových dětí oslabené. A díky dlouhodobému testování aplikace jsme byli schopni ji přizpůsobit přesně pro cílovou skupinu, pro niž je aplikace určena. Pro tradiční hráče by totiž hraní jednotlivých miniher nemělo být ani příliš těžké, aby měli chuť hraní vzdát, ani tak jednoduché, že by se při hraní nic nového nenaučili.
Čomu se venuje The Honeynet Project a ako sme s ním spojení my
The Honeynet Project je nezisková organizácia založená Lance Spitznerom, združujúca výskumníkov a programátorov z celého sveta. Zaoberá sa skúmaním útokov, ich sledovaním a vývojom open-source nástrojov v oblasti informačnej
bezpečnosti.