Před nějakou dobou jsme začali do SSH honeypotů přesměrovávat v testovacím provozu vnější SSH port z Turrisů některých dobrovolníků z vývojového týmu. Aby si s námi „povídalo“ co nejvíce útočníků, povolili jsme v honeypotu přihlášení na roota libovolným heslem; navzdory tomu většina botů stejně nic neudělá a hned se odpojí i po úspěšném pokusu.
Nejvyspělejší e-Government mají v Jižní Korei, ČR stále více zaostává
Podle pravidelné hodnotící zprávy OSN zaměřené na e-Government je světovou jedničkou Jižní Korea. Česká republika naopak stále více zaostává. V letošním roce jsme si oproti roku 2012 pohoršili o celých sedm příček a s hodnotou tzv. e-Government Readiness Indexu 0,607 se naše země umístila až na 53. místě. To je dosud historicky nejhorší umístění, kdy jsme se hodnotou indexu dostali o deset let zpátky (viz. Graf).
Pasivní měření rychlosti á la Turris
Na Internetu existuje mnoho stránek a nástrojů, pomocí kterých si můžete změřit rychlost svého připojení do Internetu. Zde může být ale nevýhodou fakt, že pro přesné změření rychlosti potřebujete server, který má alespoň stejně rychlou přípojku, jako je rychlost té Vaší – a to se týká i všech prvků na trase od Vás na vzdálený server. Ačkoliv to v dnešní době nebude ve většině případů problémem, je tuto skutečnost potřeba brát v potaz, zejména pokud máte nadstandardně rychlou přípojku (tedy řádově stovky Mbit/s).
V rámci projektu Turris jsme se rozhodli použít odlišnou metodiku, která měření rychlosti provádí pasivně. Pasivní měření má tu výhodu, že je možné provádět ho bez jakéhokoliv zbytečného vytěžování linky – data získáváme „zadarmo“ během sledování provozu, který přes router přirozeně protéká – tímto způsobem také dostáváme informaci, jakou rychlost připojení router skutečně využívá, na rozdíl od „aktivních“ metod, které informují o tom, jakou rychlost router může teoreticky využívat. K pasivnímu měření rychlosti se na routeru Turris potom používá jedna z mnoha sond našeho nástroje ucollect. Tato sonda se jmenuje Bandwidth.
Na změnách uživatelského rozhraní mojeID spolupracujeme s ČVUT
S vývojem služby mojeID jsou samozřejmě spojené různé druhy jejího testování. V týmu, který se vývoji služby věnuje, vznikla myšlenka zapojit do celého procesu studenty, kteří mají k uživatelskému testování díky svému zaměření blízko. S jejich pomocí bychom měli postupně zjistit také to, jak se koncovým uživatelům služba líbí, jestli a jaké změny by byly na místě.
Zfušovaný Internet
Všichni se shodneme, že na Internetu najdeme spoustu věcí, které jsou nepříjemné, otravné či dokonce škodlivé. Stojí nás čas, peníze a vnitřní klid. Ale ne všechny tyto věci vznikají se zlým úmyslem. Často je tomu dokonce naopak. Ale jak se říká, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
Ukázalo se, že projekt Turris je takovým magnetem na nepříjemnosti způsobené jinými subjekty.