Na změnách uživatelského rozhraní mojeID spolupracujeme s ČVUT

S vývojem služby mojeID jsou samozřejmě spojené různé druhy jejího testování. V týmu, který se vývoji služby věnuje, vznikla myšlenka zapojit do celého procesu studenty, kteří mají k uživatelskému testování díky svému zaměření blízko. S jejich pomocí bychom měli postupně zjistit také to, jak se koncovým uživatelům služba líbí, jestli a jaké změny by byly na místě.

Sami o mojeID víme příliš mnoho na to, abychom aplikaci byli schopni používat stejným způsobem, jako koncoví uživatelé. Zaujati a nadšeni vývojem vytváříme prostor, ve kterém se sice sami můžeme cítit velmi příjemně, nejsme si však zcela jisti tím, jestli naše pocity sdílí i jiní, jestli se chtějí vracet nebo zda naopak neopouštějí službu s vědomím „sem již nikdy více“.

Výstižně se k uživatelskému testování vyjádřil Steve Krug ve své knize Web design – Nenuťte uživatele přemýšlet!, kde mimo jiné píše: „Ale nakonec jsme přišli na to, že testování je jako když vás navštíví přátelé z jiného města. Když je budete provádět po vašem městě, nevyhnutelně uvidíte věci, kterých jste si obvykle nevšímali, protože jste na ně byli zvyklí. A současně si uvědomíte, že spousta věcí, které vám připadají jasné, nemusí být zřejmé všem.“ [1, s. 109]

V CZ.NIC pracují také bývalí studenti ČVUT, kteří přišli s tím, že na této vysoké škole existuje tzv. Ulab (Usability Lab); zajímavý projekt zaměřený nejen na samotné testování použitelnosti softwarových aplikací. Kontaktovali jsme proto Ulab, jestli můžeme jejich laboratoř využít. Slovo dalo slovo a postupně vznikla velmi dobrá spolupráce mezi naším sdružením a Katedrou počítačové grafiky a interakce na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Nakonec nikoli přímo s Ulab, ale v rámci předmětu Návrh uživatelského rozhraní, který vyučuje Ing. Zdeněk Míkovec, Ph.D., jsme se dohodli na rozvíjení spolupráce, která by začala malými projekty a skončila třeba něčím větším.

Obrázek - Jeden z mnoha storyboardů, který studenti vytvořili pomocí programu Pixton

Obrázek – Jeden z mnoha storyboardů, který studenti vytvořili
pomocí programu Pixton. [2]

Jeden z prvních společných projektů je založený na spolupráci tří studentských skupin, z nichž dvě se zaměřují na rozhraní pro mobilní zařízení a jedna na rozhraní desktopového webu (bez ohledu na mobilní zařízení). Projekt probíhá v mezích semestrální práce, během níž studenti provádějí kvalitativní test na bázi interview s uživateli mojeID. Získané poznatky se dále snaží využít k návrhu redesignu, resp. nejdříve k lo-fi prototypům (low-fidelity prototypy obsahují malé množství detailů, zpravidla šedé wireframy, jednoduché schematicky navržené prvky) a poté k hi-fi prototypům (high-fidelity prototypy obsahují velké množství detailů, téměř odpovídají finální aplikaci). Jejich snahu velice oceňujeme, protože překračuje naše původní očekávání.

Od studentů jsme již získali první výstupy, v nichž nás upozornili na řadu uživatelsky problematických oblastí (zatím si je necháme pro sebe :). V některých bodech nám poskytli dostatečně nezávislý pohled na něco, čím jsme si nebyli jistí a v dalších případech nás upozornili na věci, které jsme opravdu sami neviděli.

Novou spolupráci mezi CZ.NIC a Katedrou počítačové grafiky a interakce na FEL ČVUT hodnotíme jako velmi užitečnou, konstruktivní a již nyní za velmi přínosnou nejen pro uživatele mojeID.


[1] KRUG, Steve. Web design. Nenuťte uživatele přemýšlet! Brno, Computer Press, 2003. ISBN 80-7226-892-9.
[2] LIŠKA Petr, ŠROGL Jan, ŠTĚPÁN Petr, 2014. Redesign UI mojeID – D2. Seminární práce. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická, Katedra počítačové grafiky a interakce. Vedoucí práce Ing. Zdeněk Míkovec, Ph.D.

Autor:

Komentáře (1)

  1. Michal Breškovec říká:

    Kdybych si mohl od CZ.NIC něco přát k vánocům, tak by to byly vizitky ve více jazykových verzích, abych tam mohl mít profil v češtině i angličtině a snadno na ně odkazovat. Možná by nebyl špatný i profil pracovní a soukromý.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..