Weby sdružení v novém kabátě

Dosud nejdéle používaný layout webu sdružení CZ.NIC se téměř po šesti letech dočkal faceliftu. Ten dosavadní byl nasazen u příležitosti migrace na nový systém správy domény .CZ v říjnu roku 2007 a s drobnými úpravami plnil svou funkci až do července 2013.

Spuštění redesignovaného webu je zároveň posledním krokem v procesu změny vizuálního stylu sdružení, která byla zahájena loni na podzim spolu s televizní premiérou první série osvětového seriálu „Jak na Internet“.

Kromě hlavního webu www.nic.cz se změna projeví také na všech ostatních webech používajících jednotný vizuální styl sdružení, jako např. labs.nic.cz, edice.nic.cz, www.dnssec.cz, nebo háčkyčárky.cz. Do konce roku 2013 se nového designu dočká také Blog a stránky Akademie CZ.NIC.

Malá exkurze do minulosti

O prvním webdesignu lze v souvislosti s webem www.nic.cz hovořit od poloviny roku 2001.

Obr_1

Roky 2001 – 2004

Tehdy spuštěný web nahradil webové prezentace do té doby kladoucí důraz především na obsahovou stránku (1998, 1999, 2000).

Faceliftu se dočkal o tři roky později v roce 2004.

Obr_2

Roky 2004 – 2006

K významnému redesignu došlo v polovině roku 2006, kdy stěhování sídla sdružení z Prahy 6 na Vinohrady doprovázela také změna vizuálního stylu a s ní i spuštění zbrusu nového webu.

Obr_3

Roky 2006 – 2007

Zatím předposlední a dosud nejdéle používaný layout byl za téměř šest let svého „života“ svědkem celé řady významných momentů v životě sdružení, počínaje úspěšnou migrací na vlastní systém pro správu domén, přes podepsání zóny .cz DNSSEC, spuštění autentizační služby mojeID, až po registraci milionté domény .cz a dvě letošní významná výročí.

Obr_4

Roky 2007 – 2013

Ondřej Písek

Autor:

Komentáře (8)

 1. petr_p říká:

  Další web s povinným horizontálním skrolováním.

 2. Petr říká:

  Bylo by možné zveřejnit autora grafiky a cenu nového webu?

 3. Tomas říká:

  Trochu mi to připomíná stránky různých ministerstev a dalších vládních webů, ale jinak docela povedené. Každopádně to ladí s novým vizuálním stylem, CZ.NIC, což byl záměr, který se povedl.

 4. Ondřej Písek říká:

  Petr:

  Hlavní web sdružení je, stejně jako většina našich ostatních webů, provozován na vlastním redakčním systému. Při návrhu designu, který jsme rovněž realizovali in-house, jsme vycházeli z principů stanovených jednotným vizuálním stylem, který pro nás v roce 2012 zpracovala společnost Dynamo Design.

 5. Jannek říká:

  Teda nechci nic říkat, ale rozhodně nejlepší byly weby a logo z let 2006-2013. Nynější logo jsou 2 kroky zpět, faceliftovaná homepage tak o 1 krok zpět. Ale tak je to asi vždycky, když se něco dostane na naprostý vizuální vrchol, musí zákonitě příjit pád.

 6. jirka říká:

  naopak, faceliftovany web zcela nasleduje soucasny trend – zjednodusovani, nahrazováni 3D motivu jednoduchou 2D grafikou, plne syte barvy. IMO rozhodne velky skok vpred.

 7. Jannek říká:

  Kde byl na webech z let 2006-2013 nějaký 3D motiv? Vidím jen jednoduchou 2D grafiku a syté barvy. A to dnes navíc trendy. Navíc ty staré stránky obsahují velice pěknou kombinaci barev, narozdíl např. od současných barev v logu (modrá, červená), které vypadají příšerně. Staré logo (2006-2013) působilo uklidňujícím dojmem a navozovalo pocit stabilní, ale přitom moderní organizace, jakou by CZ.NIC mělo být. Z nového loga tento pocit nemám, spíš naopak.

  Navíc např. v současném designu ty barevné tečky v patičce hrozně ruší. Nejradši bych toho, kdo je tam dal, pověsil za jistou část těla do průvanu.

  Jinak netvrdím, že současná podoba je vyloženě špatná, to vůbec ne, je velice dobrá, ale oproti původní podobě to prostě vnímám jako krok zpět.

 8. anka říká:

  je pekne vidno, že tento web napreduje iba k lepšiemu

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..