Reportáž z Dubaje – den poslední

Vzhledem k tomu, že mě už i má žena nazvala Carrie Bradshaw, je myslím na čase celý dubajský sloupek ukončit. Po tom celém maratonu jsem byl už skutečně vyčerpaný a hodlal jsem spát co nejdéle. Bohužel mě vzbudil telefonát z České televize. Prý se nemohou dovolat domluvenému mluvčímu a jestli můžu mluvit já. Byl jsem tak překvapený, že jsem ani nedokázal odmítnout a byl jsem moc rád, že telekomunikace ještě nepostoupily natolik, aby mi na mém telefonu fungovalo video. Odpověděl jsem se zavřenýma očima a zhroutil se opět do postele. Do 11:00 byla lhůta na podání dodatečných deklarací. A ve stejný čas začalo i další plenary. Ale krom čtených prohlášení nic zajímavého nepřineslo. V deklaracích mě zaujaly výhrady Číny, Ruska a Argentiny. Tedy u Číny mě zaujalo, že žádnou nepodala, což bych u takové země čekal. Rusko zcela jasně v deklaraci napsalo, že vychází z předpokladu, že pohlíží na Internet jako na novou globální telekomunikační infrastrukturu. Tím se myslím zcela jasně potvrzují obavy západní koalice o ruském vnímání celé smlouvy. A Argentinci nezapomněli zmínit, že Malvínské ostrovy jsou jejich území. A samozřejmě Britové odpověděli v dodatečné deklaraci, že Falklandské ostrovy jsou jejich. No ať si každý svoje ostrovy užije, ne?

Další plenární zasedání pokračuje v 15:00, tedy nakonec až v 15:37. Začne reportem o podpisových právech. Potom opět vystoupí pár zemí jako Švýcarsko, Peru a Indie a předseda diskusi utíná a zahájí podpisovou ceremonii. Zástupci jednotlivých zemí přináší v deskách podpisy, podávají ruku předsedovi a odevzdávají desky sekretariátu ITU. Češi, stejně jako téměř všichni Evropané, to pouze sledují. Když byly vyjmenovány všechny státy, ujímá se slova generální tajemník ITU. Má dlouhou, místy až dojemnou řeč, ve které poděkuje leckomu a lecčemu. Na konci to je předseda WCIT, který navíc obdrží medaili. Ten poté mluví, mimochodem poprvé arabsky, a také hodně děkuje, dokonce i ICANNu a na konci prohlásí konferencí za úspěšnou. V řeči zmíní, že smlouvu podepsalo 89 zemí a 55 ohlásilo, že ještě budou věc konzultovat doma. Pak je opět otevřen prostor pro projevy jednotlivých delegací, což už je hodně monotonní. Akorát, když má řeč představitel Íránu, tak přemýšlím, proč takového výrazného mluvčího a profesionála neměl i západní blok. Tento člověk dokázal mnohokrát krátkým výstupem zcela změnit situaci a směr vyjednávání.

Co říci na závěr. Domů se vracím s pocitem, že delegace České republiky byla velice aktivní a snažila se hájit náš pohled na věc, který je pochopitelně hodně rozdílný od zemí, ve kterých telefonování i Internet poskytují pouze státní monopolní společnosti a mají výrazně jiný výklad slova „bezpečnost“ a podobně. Bohužel přijatý dokument nakonec nebyl akceptovatelný, byť moc asi nechybělo. Navíc je díky připomínkám „západního bloku“ jako téměř kompromisní text vlastně nevýhodný i pro státy, které jej podepsaly. Možná se měly sejít bez nás, ale to by neměly tolik zábavy.

No a když už jsem dnes zaslechl tolik slov díků, dovolte i mně poděkovat všem členům naší delegace, jmenovitě však kolegům, kteří se mnou na konferenci trávili nejvíce času, Markétě Novákové a Annelies Vrbové z MPO a Petru Zemanovi z ČTÚ za jejich obrovské úsilí a téměř nepřetržité nasazení. A zde přidávám pověřovací listinu České delegace s podpisem Karla Schwarzenberga. Bohužel plastický znak ČR scanner nezachytil.

Z Dubaje pro .blog už naposledy Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (10)

 1. Jája říká:

  Pan ministr o sobě mluví v množném čísle? :)

 2. E. říká:

  Je mi jasne, ze na konci teto serie a jeste v poslednim odstavci jiz neni stoprocentni soutredeni, ale prastila me do oci ta hrubka „dovolte i mě“. Pak si nejsem jist, jestli tam hned za tim patri ta carka, ja bych ji tam asi nenapsal… A nekde nahore mi jeste nejaka carka chybela, ale tak je to jen blog :)

 3. Petr říká:

  Opravdu velké díky za velmi cenný vhled do celého vývoje konference!

 4. Ondřej Filip říká:

  Jaja: Ano to je tak v techto vecech zvykem. A jemu to asi navic i sedi.
  E.: Diky za upozorneni, vzhledem k casum, kdy tyto texty vznikaly je divne, ze tam byla pouze tato hrubka.

 5. Jiri Rovensky říká:

  Ondrej Filip je borec ! Blahopreji k uspesne misi. A pekne dekuji za poutavy blog. Bavil jsem se.

 6. Poslední skaut říká:

  Stejne jako Jiri Rovensky blahopreji a diky za informace ze zakulisi. A i za nasazeni pri jednani. Nejenom Vam ale i ostatnim z delegace z Ceska. Respect.

 7. Jiří J. říká:

  Mě osobně hlavně uniká smysl toho jednání – západní země chtějí mít „svobodný“ Internet, východní zase „regulovaný“. Takový je už současný stav.

  Západní země jsou proti zásahům do svobody Internetu, východní země jsou proti zásahům do kontroly obsahu Internetu ve prospěch uživatelů.

  Jakýkoli kompromis je nevýhodný pro obě strany.

  Proč jsou tedy vůbec nějaké snahy kompromisu dosáhnout, za cenu ústupků obou stran? Nebylo by „decentralizované“ řešení lepší? Čemu škodí současná situace?

 8. Neználek říká:

  > Bohužel přijatý dokument nakonec nebyl akceptovatelný, byť moc asi nechybělo.

  Teda, přemýšlel jsem nad tím dlouho… předpokládám že ta věta byla myšlena tak, že „Bohužel“ se vztahuje k „přijatý“ a ne k „nebyl akceptovaný“ :-)

  > Proč jsou tedy vůbec nějaké snahy kompromisu dosáhnout, za cenu ústupků obou stran?

  Na mě to dělá dojem že Arabové a podobní očekávali ústupky především jednostranné, od svobody (což by jim asi cenzuru zjednodušilo).

 9. Honza Jaroš říká:

  Jiří J.: No pokud jsem to dobře pochopil, to jednání původně vůbec nemělo být o Internetu. V otázce klasických telekomunikací, kterých se měla konference týkat, asi takové rozpory nebyly…

 10. Michal Krsek říká:

  Diky Ondreji, Tobe i cele delegaci, za zastupovani zajmu a prav uzivatelu Internetu (nejen v CR).

  Michal

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..