Bariéra pro nového operátora

Pokud se alespoň trochu zajímáte o telekomunikace či ekonomiku, rozhodně vás nemohla minout zpráva o tom, že se v České republice chystá velká aukce volných kmitočtů. Organizátor aukce, Český telekomunikační úřad se nechal slyšet, že očekává, vstup nového operátora na český trh. Velká část komentářů se věnuje tomu, zda-li jsou nastavené podmínky skutečně motivující pro nového hráče a jaké obtíže bude muset případný nový operátor překonávat. Dovolte mi, abych i já přidal jeden aspekt, který zatím alespoň dle mého názoru nikde nebyl diskutován.

Předběžné harmonogramy aukce naznačují, že proces skončí nejdříve na přelomu tohoto roku. Od tohoto okamžiku se případný vítěz pustí do budování nové infrastruktury. A také to bude již několik měsíců poté, co v Evropě dojdou IPv4 adresy. Pokud tedy půjde o nového hráče, který se pokusí dobýt nějaký zajímavý tržní podíl stávající mobilní trojce, dá se předpokládat, že jednou z hlavních služeb bude rychlé připojení na Internet, koneckonců aktuální dokumenty k aukci pokrytí vysokorychlostním Internetem přímo vyžadují. Bude tedy lákat především technicky zdatné uživatele, pro které je stálé internetové připojení jejich chytrého telefonu nutností.

Pro sta tisíce takovýchto uživatelů, ale bude muset nový operátor sehnat IPv4 adresy. Trochu se obávám, že v této době by pouze s IPv6 ještě nevystačil. Ale kde je v roce 2013 vzít, když evropský registr RIPE NCC už bude přidělovat maximálně 1024 adres na operátora, což by nestačilo ani pro Carrier Grade NAT. Samozřejmě můžete namítnout, že zcela jistě nepůjde o úplně novou společnost, která doposud o telekomunikacích ani neslyšela. Takže se dá předpokládat, že již nějaké IP adresy dostala, ale i tak si neumím představit, že by registr RIPE NCC přidělil v posledních pár letech komukoliv větší rozsah IP adres aniž by věděl, že je dotyčný skutečně nespotřebuje v aktuálních projektech.

Jinými slovy nový operátor rozhodně nebude mít na růžích ustláno. Krom problémů s dražením kmitočtů, budování infrastruktury a sháněním nových klientů bude muset i řešit, kde vzít IPv4 adresy. Patrně bude muset provést nákup od někoho, kdo je ještě má. A kolik stojí jedna IPv4 adresa nám nedávno naznačila společnost Microsoft, která kupovala IPv4 adresy po 11 USD. Pokud by se protokol IPv6 rozvíjel rychleji, podobné problémy by nový operátor nemusel řešit. S trochou nadsázky se tak dá říct, že podpora nového protokolu IPv6 je vlastně podporou kompetitivnějšího telekomunikačního trhu.

Pokud vás tyto a související otázky zajímají, dovolte, aby vás pozval na konference IPv6 Day, kterou pořádáme 6.6. v Praze v Národní technické knihovně. Registrace je sice již uzavřena, ale nezoufejte, konference bude on-line vysílána po Internetu na http://www.nic.cz/ipv6day/, takže o možnost sledovat zajímavé přednášky a diskuse nepřijdete.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (3)

 1. petr_p říká:

  Dovolím si tvrdit, že „technicky zdatní uživatelé. pro které je stálé internetové připojení jejich chytrého telefonu nutností“, mají telefon dost nový na to, aby uměl IPv6. Takže nový poskytovatel si vyzkouší NAT64.

 2. aaaaaaa říká:

  Co by tomu operatorovi vadilo spravit „klasicky“ NAT? Na to by IPv4 stacilo a donedavna take pripojenie poskytovali s doslova par desiatkami verejnych IP aj slovenski mobilni operatori.

 3. Ondřej Filip říká:

  petr_p: Asi je to rozumna varianta, ale pak by nechodil treba Skype, coz by pravda takoveho operatora nemuselo nutne mrzet. Kazdopadne i pro NAT64 potrebujete nejaky IPv4 rozsah. A tedy porad plati, ze cim vice bude „odlito“ do IPv6 tim lepe.

  aaaaaaa: Mozna ten fakt, ze to jiz takto neposkytuji neco naznacuje. Diky zlepsujicim se koncovym mobilnim zarizenim stoupa vyuziti sitovych sluzeb a tim i mimo jine pocet portu. A cim vice portu je otevreno, tim vice IP adres pro NAT potrebujete. A pochopotelne Vam vzrustaji problemy a pripadnou identifikaci uzivatele.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..