333333 podepsaných domén a velká sázka o malé pivo

Nedávno překročil počet podepsaných domén v .cz magickou hranici 333 333, což je rozhodně důvod ke spokojenosti. Naše národní doména si v penetraci tohoto zabezpečení drží stále první příčku na světě. Skvělé je, že k těmto počtům nepřispívají pouze doménoví registrátoři, kteří automaticky podepisují všechny domény s jejich nameservery, ale že se připojují i firemní koncoví držitelé. Podívejme se třeba na média – iHNed.cz, Lidovky.cz, všechny servery Internet Info. Důležitý je i přístup státní správy a v tomto mi například naposledy udělal radost Český telekomunikační úřad, který nedávno podepsal obě své domény. A rozhodně je důležité, že začali validovat i velcí telekomunikační operátoři.

Nicméně naše prvenství už není tak suverénní jako dříve. Velmi silně se probudila země, která jako první DNSSEC implementovala, tedy Švédsko. Tamní registr velmi tlačí na své registrátory a ti už dokázali podepsat zhruba 180 tisíc domén. V poslední době to maličko spadlo, protože jeden registrátor migruje na novou technickou platformu, ale i tak mají téměř 150 tisíc.

Povzbuzen tímto úspěchem se mi nedávno ozval ředitel .SE, Dany Aerts (mimochodem ač spravuje švédskou doménu, je to původem Nizozemec) a navrhl mi, že se vsadíme o to, kdo bude mít do konce roku vyšší procento podepsaných domén. Kdo prohraje platí tomu druhému národní pivo. Pravda, nejsem velkým fanouškem švédských piv, ale na druhou stranu jsem soutěživý človek, takže jsem sázku přijal :-). Čili sázka je na světě, a tak se na vás správce, registrátory a všechny, co mohou něco udělat, obracím s prosbou: pojďte zavést DNSSEC a pomozte mi toto holandského Švéda pokořit!!! Kdo mi pomůže nejvíce, toho zvu na české pivo na oplátku zase já.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (3)

 1. Zdeněk Bouška říká:

  Smutné je, že například domena.cz pořád ještě nedovoluje nastavit DS záznam přes web. V Internet Infu je o to musíme žádat bokem.
  Na základě čeho u nich máte ten zelenej klíč na http://www.nic.cz/whois/registrars/list/1/ ?

 2. Ondřej Caletka říká:

  A z jakého důvodu u domena.cz zůstáváte? Změnit registrátora je tak snadné a nic to nestojí. Zvlášť, když si DNS děláte sami. Hlasujte peněženkou.

 3. Marek Erneker říká:

  Podepisujeme vsechny domeny, vyuzivajici nas KeySet. Toto reseni jsem zvolili, protoze nabizi jednoduchost na obsluhu, drtiva vetsina zakazniku technologii DNSSEC nerozumi, nikdy rozumet nebudou a ani to nepotrebuji.

  Praci s DS zakaznikum tedy nebizime z tohoto prosteho duvodu. Nicmene vyuzivani nasich DNS je zdarma a po jejich poslednim upgradu a dostavbe na opravdovy DNS Anycast se nebranime ani hromadnejsimu vyuziti ze strany partneru.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..