Datové schránky na iPhone

Datovým schránkám se Laboratoře CZ.NIC věnují už od jejich počátků. Webové rozhraní systému datových schránek vyžaduje instalaci binárního pluginu do prohlížeče, ale prostředí má naštěstí také SOAP rozhraní, které umožňuje tvorbu aplikací třetích stran. V našich „LABS“ postupně vzniklo hned několik knihoven a aplikací, které umožňují práci s datovými schránkami i na minoritních platformách jako je Mac OS X nebo Linux. Členem této rodiny je také iDatovka, která slouží pro přístup k datovým schránkám z iPhone.

iDatovka screenshot

Historie projektu

První experimentální verze iDatovky vznikla už v létě 2010. První podání do App Store proběhlo 8. srpna, ale bohužel nebylo úspěšné. Apple požadoval testovací datovou schránku a vadil mu název aplikace DS@iPhone. Aplikace totiž nesmí mít ve svém názvu slovo iPhone. Celý proces posouzení trval 11 dnů. Během srpna se aplikace dál vyvíjela, takže jsme se s dalším pokusem rozhodli počkat až na dokončení některých nových vlastností.

DS@iPhone byla přejmenována na dsgui. Název dsgui vznikl historickým vývojem. V Laboratořích v rámci podpory datových schránek pro desktop vznikla knihovna pro přístup k datovým schránkám, která byla pojmenována dslib. V další části projektu bylo vytvořeno uživatelské rozhraní, které bylo pojmenováno dsgui; dsgui mělo být jméno celé rodiny aplikací pro přístup ke schránkám na různých platformách.

Druhá verze už byla vybavená testovací datovou schránkou na jméno Steve Jobs a navíc už byla dvojjazyčná, protože byla obava, zda budou zaměstnanci Apple schopni otestovat ryze českou aplikaci. Aplikaci jsme podali 3. září a po 14 dnech se dočkali schválení. Verze dsgui 1.0 byla na světě.

Verze 1.0 byla stále experimentální. Záměrně jsme její existenci nikde nezveřejnili, protože uživatelské rozhraní ještě potřebovalo doladit. První veřejná verze dsgui 1.1 byla podána 29. října a schválena 6. listopadu. Oficiálně byla téhož dne představena v Brně na konferenci LinuxAlt. Zájem o dsgui nás příjemně překvapil, během prvního týdne jsme měli přes 1000 uživatelů.

Řada uživatelů si stěžovala na kryptické pojmenování dsgui, proto byla další verze přejmenována na iDatovku. iDatovka 1.2 vyšla 20. prosince a přinesla mnoho dalších drobných vylepšení uživatelského rozhraní jako datum poslední aktualizace zpráv a možnost pojmenování účtů.

Verze 1.3 vyšla 7. března. V předchozích verzích iDatovky nemohl uživatel během čekání na dokončení síťové operace aplikaci ovládat. Aplikace v iOS nemají možnost spustit další vlákno, které by operaci provedlo na pozadí. iDatovka 1.3 v rámci jediného vlákna umožňuje práci s aplikací i během stahování dat ze serveru, díky čemuž je použití mnohem pohodlnější a práce s aplikací plynulejší. Navíc přibyla možnost odeslat datovou zprávu e-mailem; po této funkcionalitě mnozí uživatelé volali.

Jak autoři testují

Titulek jsem si částečně vypůjčil z jednoho komentáře v App Store. Testování u aplikací pro iPhone je obzvlášť důležité, protože každá oprava se dostane k uživateli nejdříve po týdnu od podání do App Store. CZ.NIC má své testery, kteří mají aplikaci k dispozici dříve, než je podána do App Store. Navíc máme sadu testů, kterými musí aplikace projít, než je poslána do světa. Bohužel i přesto došlo k nepříjemné chybě, která znemožnila komunikaci se serverem. Správce serveru datových schránek vyměnil certifikáty, což je obvyklý a správný postup, ale iDatovka poté už nedokázala ověřit identitu serveru. Chybu jsme navíc zjistili 15 minut po zveřejnění nové verze 1.3 v App Store. Většina uživatelů tak došla k závěru, že nová verze nefunguje. Nefungovala by ale ani předchozí verze 1.2. Novou verzi 1.3.1 s aktualizovanými certifikáty jsme podali do App Store prakticky okamžitě, ale schválení stejně trvalo obvyklý týden. Pokusíme se najít takové řešení, aby se situace při příští výměně certifikátů neopakovala a zároveň aby zůstala zachována vysoká úroveň bezpečnosti.

Další vývoj

V současné době probíhá úprava iDatovky pro iPad. Dále plánujeme kontrolu nových zpráv i během doby, kdy je aplikace na pozadí a upozornění uživatele, podobně jako to dělá mail. Stále zvažujeme možnost odesílání datových zpráv.

Budu rád, když se o nápady podělíte v komentářích pod článkem.

Petr Hruška

Autor:

Komentáře (7)

 1. Tomas říká:

  sqělé, konečně se mi povedlo přes iphone přihlásit :) dobrá práce

 2. dobra prace! pres web aby se clovek nejdriv rozcilil, nez se dostane ke zrpave. takto z iPhone je to paradicka, rychlovka…

 3. Petr říká:

  Dobra app, diky autorum! Mam jen jednu pripominku – proc je vyzadovan iOS 4.2 a vysi? Osobne bych preferoval i podporu starsich verzi iOS.

 4. Petr Hruška říká:

  Díky za pochvalu. Úroveň kompatibility iOS 4.2 je v současnosti výchozí nastavení. Lze ho snížit, ale je pak potřeba ohlídat, že aplikace nepoužívá nic z nových API. U iDatovky 1.3 by se toto ještě dalo provést, ale příští verze, která bude fungovat zároveň na iPadu, již využívá nové funkce iOS 4.x. Bohužel již nedokážeme udržet zpětnou kompatibilitu s iOS 3.x, budeme se ale aspoň do budoucna snažit, aby požadovaná verze byla co nejnižší.

 5. Petr říká:

  Diky za odpoved. Ve svem principu je app relativne nenarocna, podpora 3.x by rozsirila klientelu i o starsi modely, na kterych by to nemuselo mit problem fungovat. Ale chapu, ze pokud chcete delat jednu verzi pro iPad/iPhone, ze se primarne bude uvazovat o iOS 4. Pokud by se povedlo udrzet funkcnost aspon uz od 4.0, bylo by to fajn.

 6. Vytvořením aplikace pro iPhone jste mi udělali velkou radost. Očekával bych, že uživatelé, natož programátoři iPhone budou mít odpor vůči DS (to rozhraní je strašné, ale za to nemohu). Já mám již druhý iPhone a hned to vyzkouším také. A hlavně – budu se o tom zmiňovat na přednáškách o DS.

 7. Milan Bendl říká:

  Funguje v současnosti někomu přihlašování do datovek? Mně tedy ne, ať už do přihlašovacích údajů napíši cokoliv (trochu mě zaráží, že se tam vyplňuje jen ID osoby, ale login nikoliv). Testováno na iPhone 5 a iPad mini.

  Děkuji.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..