Fáze vyčerpání už začala!

Dnes v ranních hodinách se Internet posunul do své další fáze. Dva veliké bloky /8 se přesunuly dle očekávání do regionu Asie-Pacific. Jde konkrétně o 39.0.0.0/8 a 106.0.0.0/8 V registru IANA už tedy zbývá pouze 5 posledních bloků, na které pamatuje tato alokační politika schálená v březnu 2009. Ta říká, že s žádostí o poslední volné bloky vstupuje IANA do takzvané fáze vyčerpáni (exhaustion phase). V této fázi už pouze IANA dokončí poslední žádost, což se včera stalo, a rozešle po jednom bloku každému regionálnímu registru. Toto se má stát v nejbližších dnech. Přesné datum není úplně jasné, může to být ještě dnes, ale může to trvat klidně týden, každopádně bavíme se řádově o dnech. Kdy se to stane je pouze na rozhodnutí příslušných lidí, to nesouvisí s nějakou měřitelnou hodnotou. Konec konců, toto jsem již glosoval v mém předchozím příspěvku.

Mapa volných IPv4 bloků dnes vypadá takto:

Internet je v nové fázi. Kdy do ní přejdou vaše sítě a služby? Jste IPv6 ready?

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (6)

 1. Jenda říká:

  „Jste IPv6 ready?“

  Ano, jsem, děkuji za optání :-). Nově už mi na IPv6 poslouchá i Dovecot (v Debianu je defaultně IPv4-only, musí se to zapnout v konfiguráku) a tak mám na v6 všechny služby. Doma mám bohužel UPC, takže tunel od he.net + router posílá RA do domácí sítě.

  No, jsem zvědavý, co se bude dít dál. Jsem v tomto směru spíš pesimista, takže to vidím na hromadné natování klientů, převody různých zbytků prostoru a gigantickou fragmentaci směrovacích tabulek.

 2. Pawell říká:

  ‎“V současnosti máme dostatek konfigurací pro zařízení podporující IPv4. Zajištění konektivity do sítí již podporující IPv6 není na straně poskytovatele Vašeho připojení, ale na straně správce (majitele) sítě, která již podporuje IPv6 (takto zřizované sítě jsou v současné situaci ještě stále malé a spíš ve stádiu experimentů a bez převodů by uživatelé těchto síti byli odkázáni na pohyb pouze ve vlastní síti). Až bude nutný převod konfigurace na IPv6 budete nejspíš včas informován.“ … tolik k dotazu, jak to UPC vidí se zavedením podpory IPv6. Ach jo :(

 3. R. Kořínek říká:

  Já mám ještě lepší odpověď od UPC:

  „IPV6 se celosvětově ještě nepoužívá a datum přechodu na ně je také neznámý. V nových OS je podpora IPV6 zahrnuta, nicméně v mnoha případech je třeba vypnout.

  Správné nastavení je IPV4.“

  Datováno 25.9.2010 … achich

 4. Michal Zima říká:

  Těmi zprávami o UPC jsem poměrně zaskočen, protože mám trošku jiné informace. Ale nelze vyloučit, že různí lidé podpory mají různou úroveň své informovanosti…

  Mimochodem, existuje nějaké počítadlo adres jednotlivých RIRů?

 5. gringo říká:

  Kdyz uz je tady ta faze vycerpani, bude nejak fungovat pocitacova sit, ktera je postavena cela interne za natem na ipv4, kdyz dostane vstupni internetovou ipv6? Nebo bude nutne celou sit readresovat na ipv6? Ono to totiz v pomerne velkem poctu pripadu nebude mozne …

 6. Ondřej Filip říká:

  Ve chvili, kdy se objevi nejake webove stranky pripojene pouze pres IPv6, bude nutne IPv6 nasadit. Jinak vam zustanou nedostupne.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..