Srpnové alokace

Člověk by očekával, že letní měsíce budou z pohledu IP alokací klidnější a že v létě dojde v nějakému posunu data vyčerpání IPv4 adresního prostoru. Ale klid rozhodně není. Alokace pokračovaly i v srpnu poměrně svižným tempem. Pravidelného čtenáře mých příspěvků o IPv4 alokacích už rozhodně nepřekvapí, že nejaktivnější oblastí byl region Asie-Pacific, což ilustruje následující koláčový graf.
Alokace RIR 08/2010
Tento region se na srpnových alokací podílel 78% a zdejší poskytovatelé potřebovali úctyhodných 16 miliónů nových IP adres. Evropa skončila druhá, na nových alokacích se podílela jen 16 % a spotřebovala zhruba 3,5 miliónu adres a z toho většinu (cca 2 milióny) alokoval jeden poskytovatel, francouzský SFR ze skupiny Vodafone. No a jak tedy vypadá pomyslný žebříček zemí? Kdo tipuje tradiční vítězství Číny, bude překvapen. Tentokrát nejvíce alokovali Korejci, následováni Vietnamci. Takže na Čínu zbylo „až“ třetí místo před již zmiňovanou Francií a Japonskem. V následujícím grafu vidíte země, které alokovaly alespoň 100 tisíc IP adres.
Alokace zemi 08/2010
A jak jsme na tom u nás a blízkých zemích Visegrádské čtyřky? Na počet adres vede Slovensko, které spotřebovalo 65536 na jedné alokaci. Naopak na počet alokací vede Česká Republika, která žádala o 16384 adres v pěti blocích. Stejně adres chtěli i Poláci, ale jen ve 4 blocích a nejméně adres potřebovali Maďaří, 6144 ve dvou blocích. Jak vidíte, jsou to řádově jiná čísla než třeba v Asii. A jak se země V4 připravovaly na IPv6? V srpnu alokovaly pouze 2 země: Češi chtěli 2 IPv6 bloky, z toho jeden byl menší (/48) – Provider Independent a Poláci si zažádali o dva plné bloky (/32). Uvidíme, kdy IPv6 alokace předstihnou ty IPv4 a jestli to bude dříve než v únoru 2012, kdy by měly IPv4 adresy RIRům dojit.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (2)

  1. Jiří Knesl říká:

    „Na počet adres vede Slovensko, které spotřebovalo 65536 na jedné alokaci.“ Takové hezky kulaté číslo to je :)

  2. lukas říká:

    Nedá se tu moc rozeznat Francie a Ostatní …

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..